Téryho chata slúži turistom už 120 rokov

Už piaty rok spravuje chatu v Malej Studenej doline Peter Michalka.

Tohto roku uplynie aj 120 rokov od otvorenia Téryho chaty. Snímka: Stanley

Vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách sú častým cieľom pre turistov. Pre niektorých je to vrchol ich snaženia, pre iných len zastávka na celodennej túre. Téryho chata poskytuje turistom ochranu, nocľah i stravu už 120 rokov.

Pýtajú sa aj na parkovisko

Piaty rok je chatárom na Téryho chate Peter Michalka. Za toto obdobie už zažil všeličo. Návštevníci však stále dokážu prekvapiť. „Prišli tu hostia z Izraela, ktorí to vraj mali dohodnuté, ale ja som o ničom nevedel. Problém bol v tom, že jeden z nich musel spať s dýchacím prístrojom, takže sme museli zabezpečiť elektrinu do izby, keďže tam nie je zásuvka,“ priblížil chatár. Táto skupina bola v Tatrách na dlhšom pobyte, v rámci ktorého absolvovala výstupy na všetky tatranské vysokohorské chaty. Najali si dokonca nosičov, ktorí im vynášali na chaty kufre a cestovné tašky, pričom oni sami šli len „naľahko“ s malým batohom.

Väčšina turistov však vie, do akých podmienok ide. „Tí, čo píšu maily, sa zvyknú pýtať, koľko máme parkovacích miest, objednávajú si dvojposteľové izby, ale to len preto, lebo nevedia, do čoho idú. Tí, čo tu chodia pravidelne, sa na hlúposti nepýtajú,“ uviedol Michalka. Hoci na chate sú obmedzené možnosti podávania stravy, snažia sa vyhovieť aj ľuďom so špecifickými potrebami – ako napríklad alergikom. „V rámci možností sa snažíme vyjsť v ústrety každému. Zatiaľ sa nám nestalo, že by sa tu niekto nenajedol,“ doplnil chatár.

Téryho chata. Snímka: rov

Investuje sa neustále

Prevádzku chaty zabezpečuje počas hlavnej sezóny okrem chatára desať ľudí, po päť na každej smene. Okrem toho sú dennou súčasťou chaty vysokohorskí nosiči, ktorí ju zásobujú všetkým potrebným. Pred letom a pred zimou pomáha pri zásobovaní aj vrtuľník. V lete vyvezie technika väčšie zásoby piva a plynových bômb na varenie, v zime je to ešte aj palivo do agregátu.

Každý rok sa chatár snaží vylepšovať podmienky na chate. „Dali sme tam nový kotol, nové nádrže na vodu, menili sme radiátory, okná, dvere a nejaké drobnosti,“ priblížil tohtoročné investície Peter Michalka. Po novom sa na chate bude kúriť drevenými peletami, čo by malo byť ekologickejšie, ako kúrenie koksom.

Hoci je chata otvorená celoročne, skutočný nápor turistov začína po 15. júni, kedy sa končí sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov. Po tomto termíne majú návštevníci k dispozícii nielen trasu k samotnej chate, ale cez Priečne sedlo sa môžu dostať na Zbojnícku chatu, prípadne cez Sedielko do Javorovej doliny. „Dovtedy sa ľudia tak motkali cez víkend, cez týždeň málo. Po 15. júni už ľudia chodia. Začiatok júla je už silný a je to taký prvý vrchol sezóny. Je tu plno cez deň, v noci, vždy. Potom sa to upokojí. Veľa závisí aj od počasia. Ďalší vrchol sezóny je na prelome augusta a septembra, keďže je tam pár dní voľna,“ uviedol chatár.

Meno jej dal milovník Tatier Edmund Téry

O pár dní, 21. augusta, uplynie presne 120 rokov od slávnostného otvorenia Téryho chaty v roku 1899. Meno nesie po iniciátorovi jej výstavby – priekopníkovi horolezectva v Tatrách, banskoštiavnickom lekárovi Edmundovi Térym. Chatu začali stavať podľa projektu predsedu stavebnej komisie spolku Jozefa Pfinna. Na vysokohorské podmienky ho po obhliadke terénu prispôsobil Gedeon Majunke, ktorý bol staviteľom chaty. Výstavba začala v júni 1898. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá tatranská chata otvorená celoročne.

Rastislav OVŠONKA