Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 32. týždeň

* V Kežmarku sa 14. augusta rozdávali trafiky. Presnejšie, zasadala spoločnosť, ktorá rozhodovala o koncesiách na trafiky v okrese Kežmarok. Uchádzač musel splniť viaceré podmienky, napr. prednostné právo mali vojnoví invalidi.
* Aj do obsahu regionálnej tlače tvrdo zasahovala cenzúra. Napr. v týždenníku Karpathen Post č. 33 kompletne – okrem titulku – vyškrtol cenzor článok o dni vďakyvzdania honvédom, čo však v danej situácii, keď maďarská armáda vtrhla na územie Slovenska, bolo pochopiteľné.
* Tvrdé opatrenia zasiahli telefónnu sieť a jej využívanie. Linky boli presmerované cez vojenské telefónne centrály, pričom napr. cez divíznu v Košiciach prechádzali hovory z lekární, bánk či priemyselných podnikov. Rovnako kontrole podliehali hovory mešťanostov, primátorov a richtárov.
* V Budapešti zomrel 13. augusta gróg Alexander Teleki, dlhoročný predseda Uhorského karpatského spolku, veľký priateľ Tatier. V Novom Smokovci postavil vilu Iskra, spolu s manželkou sa podieľali na rozvoji nemocnice v Spišskej Sobote. Aktívne tiež podporil stavbu tatranskej elektrickej železnice zo Štrbského Plesa do Tatranskej Lomnice.
* Podľa kúpeľných listín sa najlepšie v polovici augusta darilo Tatranskej Polianke, kde bolo obsadených 160 lôžok, v Starom Smokovci dokonca 200. Dolný Smokovec patril celý mesiac deťom. Na Štrbskom Plese opätovne otvorili hotel Móry.
* Pri nehode jedného zo štyroch turistov zo Spiša v masíve Gerlachovského štítu, vedených vodcom Teschlerom, ochotne pomohli členovia Tatrzanskego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zo Zakopaného.
* V znamení futbalu bola nedeľa 10. augusta. Matejovský MAC si pozval na priateľský zápas futbalistov z Vrútok a prehral 0:5. Mladí futbalisti PAC Poprad hrali proti kežmarskému KSC na ich ihrisku a pred návštevou 500 divákov vyhrali 4:2.

(arg)