V Šuňave obnovujú country tradíciu

Country Šuňava 2019 prinesie na festivalovú lúku za jazerom viacero noviniek.

Obec Šuňava. Snímka: archív obce Šuňava.

História country, westernu či trampského spôsobu trávenia voľného času siaha v Šuňave do obdobia spred 40 rokov. „Generácia mojich rodičov mala blízko ku country alebo trampskej hudbe. Ja som na tom vyrastal, je to pre mňa taká srdcovka,“ hovorí spoluorganizátor festivalu Country Šuňava 2019 Rastislav Cunik z Občianskeho združenia Pre Šuňavu. V obci vznikol na prelome tisícročí aj Country Club, ktorý začal každoročne organizovať festival country, folk, bluegrass a trampskej hudby s názvom Country weekend Šuňava. Podujatie svoj posledný ročník napísalo predminulý rok. „Mojou túžbou je obnoviť country tradíciu na Šuňave, no neobzerať sa pritom do minulosti, na to čo bolo za uplynulých 19 rokov, ani sa pozerať do budúcnosti, čo prinesie čas, ale riešiť hlavne prítomnosť,“ prezrádza spoluorganizátor Country Šuňavy 2019.

Festival bude v novom šate

Okrem nového názvu podujatia čakajú návštevníkov i ďalšie novinky. „Zmena je napríklad v tom, že to vždy bývalo v sobotu a nedeľu a teraz to bude v piatok a sobotu. V minulosti sme mali problémy s daždivým počasím, takže teraz bude k dispozícii zastrešenie veľkokapacitným stanom, nové pódium a vytvorili sme aj festivalové logo,“ informuje ďalej Cunik z OZ Pre Šuňavu a pokračuje: „Predtým to bola akcia, kde sa vyberali peniaze za vstup. Teraz bude vstupné dobrovoľné, lebo chceme, aby to bolo pre ľudí prijateľné. Snahou je vytvoriť isté spoločenstvo a vrátiť mu medziľudské vzťahy, ktoré sa vytrácajú.“ Zmena oproti minulosti nastala i v usporiadateľoch. Ku pôvodnému organizátorovi – Country Clubu Šuňava, z ktorého festival spoluorganizuje jeho predseda Ján Gorka a Peter Cvaniga – sa pridalo OZ Pre Šuňavu, obec Šuňava, miestni hasiči a biofarma.

Zelenáči, Vodopád i Mince vo fontáne

Vynovený country festival sa na lúke na Družstevnej ulici začne v piatok o 18.00 h. Ponúkne spolu jedenásť interpretov. Ako prvá vystúpi novovzniknutá popradská kapela Endless Road s jej vlastným i prevzatým bluegrassovým repertoárom. Po nej sa predvedie spevák a moderátor podujatia Paľo Drapák, country či trampské piesne zahrá i bratislavský Grajciar a deň ukončia skalickí Prospektori, ktorí predstavia najmä pôvodné americké piesne. V sobotu vám už od 14.00 h zahrá spišskonovoveská kapela The Colt, nasledovať budú liptovské Mince vo fontáne, prešovské Country Casino i bratislavský BG Time. Potom vás pobaví tombola či zapálenie vatry a po prestávke vám od 19.15 h predvedú pražskí Zelenáči evergreeny zo 70. rokov. Po nich zaspieva skupina Vodopád z Brezna, ktorá na slovenskej country scéne pôsobí 37 rokov a záver podujatia bude od 22.00 h patriť bluegrassovej kapele B2 z Handlovej a Country Bálu. Okrem kapiel svoje umenie predvedie Westernové akčné divadlo z Košíc a o zábavu sa postará aj indiánske mestečko, býčie rodeo, rôzne súťaže, kovboji či jazdy na koňoch a poníkoch.

Ľudmila GROMADOVÁ