Vláda delila dotácie na športovú infraštruktúru

Poprad chce stavať tréningovú hokejovú halu, Štrba vynoví športový areál na Štrbskom Plese.

Štúdia tréningovej hokejovej haly v Poprade. Ilustračná snímka: Mesto Poprad

Vláda Slovenskej republiky schválila na svojom minulotýždňovom rokovaní dotácie pre šesť miest a obcí na dobudovanie športovej infraštruktúry. Medzi samosprávami, ktoré získajú peniaze zo štátneho rozpočtu, je aj mesto Poprad a obec Štrba a neďaleká Spišská Nová Ves.

Mesto postaví tréningovú halu

Ministri na rokovaní vlády schválili poskytnutie účelovej dotácie vo výške dva milióny eur na vybudovanie tréningovej hokejovej haly. O nej sa v Poprade hovorí už niekoľko rokov. Ako sa uvádza v materiáli určenom na rokovanie vlády, tréningová hokejová hala má vyrásť ako prístavba k zimnému štadiónu, ktorý je vo vlastníctve mesta. Nová tréningová hala by mala vyrásť na existujúcom parkovisku pri zimnom štadióne. Samospráva tak bude musieť investovať vlastné prostriedky do výstavby nového parkovacieho domu v blízkosti zimného štadióna. Pri poslednej rekonštrukcii zimného štadióna boli už urobené niektoré prípravné práce pre budúce chladenie novej tréningovej haly. V uplynulých rokoch mesto investovalo vlastné finančné prostriedky v rámci niekoľkých rozsiahlych rekonštrukcií športovej infraštruktúry v celkovej hodnote približne štyri milióny eur. Okrem toho samospráva investovala 239-tisíc eur do zakúpenia nových rolieb na úpravu ľadu. Po vybudovaní novej haly by sa mali zlepšiť tréningové podmienky najmä mládeži. Žiaci a mládež by tak už nemuseli trénovať v skorých ranných hodinách a neskorých večerných hodinách od 5.30 až do 21.30 h.

Ilustračná snímka: www.tatry2015.sk

Štrba zmodernizuje športový areál

Sumu jeden milión eur dostane obec Štrba na modernizáciu Športového areálu Štrbské Pleso a jeho materiálno-technické vybavenie. V roku 2008 získala obec správu územia Športového areálu na Štrbskom Plese a postupne nadobudla objekty a pozemky tvoriace tento areál do svojho majetku a celý areál začala modernizovať z vlastných, štátnych aj iných finančných zdrojov. Športový areál obec prevzala vo veľmi zlom technickom stave, nakoľko sa do areálu od roku 1970 až do roku 2014 takmer vôbec neinvestovalo. V rámci organizácie Svetovej zimnej univerziády v januári 2015, ktorej sa zúčastnili súťažiaci z 31 krajín sveta, sa v nevyhnutnom rozsahu opravili niektoré objekty aj vďaka podpore vlády SR. Nakoľko si uvedené objekty bezodkladne vyžadujú väčšie investície ako je obec schopná financovať, požiadala samospráva o poskytnutie účelovej dotácie zo štátneho rozpočtu na financovanie ďalšej modernizácie športového areálu, uvádza sa vo vládnom materiáli.

Peniaze získali aj ďalší

Okrem Popradu a Štrby získa dotáciu vo výške 1,5 milióna eur aj mesto Spišská Nová Ves. Peniaze sú určené na prestrešenie malej ľadovej plochy a rekonštrukciu technológie chladenia zimného štadióna a na výmenu technológie v krytej plavárni. Okrem toho získajú vládnu dotáciu na športovú infraštruktúru aj mestá Moldava nad Bodvou, Revúca a Dunajská Streda, V rámci tohto balíka vláda schválila aj dotáciu pre Univerzitu Komenského vo výške 2,5 milióna eur na odkúpenie budovy pre potreby právnickej fakulty. Celkovo vláda vyčlenila pre mestá a obce a univerzitu 11,75 milióna eur. Návrh má negatívny vplyv na štátny rozpočet. Peniaze na dotácie majú dostať samosprávy najneskôr do 31. decembra tohto roku.

Rastislav OVŠONKA