Vrcholí festival Dni Majstra Pavla

Záver 19. ročníka medzinárodného kultúrneho podujatia graduje tento týždeň. Piatok a sobota budú patriť Tajomnej Levoči.

Festival Tajomná Levoča sa začne už zajtra. Snímka: archív Mareka Tlustáka

V rámci Dní Majstra Pavla ste mohli tento týždeň v Levoči už od pondelka navštíviť v priestranstve pri radnici rezbársky plenér. Každoročne sa koná ako pocta Majstrovi Pavlovi v Levoči. „Tento rok bol plenér v zúženejšom režime. Podarilo sa preto vytvoriť menej sôch. Prišli štyria rezbári, no po minulé roky sme ich mali trošku viac a podujatie trvalo dlhšie ako tri dni,“ informuje riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) mesta Levoča Zuzana Kamenická a pokračuje: „Až do minulého roka mali rezbári pred plenérom vopred danú tému betlehem. Tá sa však už naplnila, preto sme medzi fanúšikmi na Facebooku urobili anketu, kde padlo asi desať návrhov. Z nich si mali rezbári vybrať sami, nechali sme to na nich.“ Pri radnici vyrezávali z dreva Česi, Poliaci i Slováci.

Karpatský remeselný trh vám predstaví viac ako 70 remeselníkov. Snímka: archív Mareka Tlustáka

Remeslá od výmyslu sveta

Od pondelka až do soboty vás z balkóna historickej radnice každý deň privíta iná muzika v rámci Medzinárodného festivalu vežovej hudby v samostatných koncertoch o 11.00, 13.30 a o 15.00 h. Okrem toho na Námestie Majstra Pavla príde od piatku do soboty remeslo od výmyslu sveta v podobe viac ako 70 remeselníkov. Niektorí budú na Karpatskom remeselnom trhu svoje remeslo i predvádzať. „Tento rok sme na tom veľmi bazírovali, lebo v minulosti predvádzanie z ich strany trošku pokryvkávalo. Tí, ktorí budú mať na to podmienky, budú určite predvádzať,“ hovorí ďalej Zuzana Kamenická, podľa ktorej je zásadný rozdiel medzi remeselným trhom a rezbárskym plenérom v tom, že trhovníci budú okrem predvádzania svoje výrobky aj predávať, kým rezbárske práce na predaj nebudú. V oba dni približne od 12.00 do 22.00 h na námestí uvidíte napríklad textilné dekorácie, medovníčky, maľované tričká, olejomaľbu, pletené, háčkované či vyšívané veci ale i karikaturistu či drevorezbárov. „Najviac remeselníkov zastupuje práve drevorezbu, no typická je i paličkovaná čipka. Myslím si, že každý si tu niečo nájde. Je tu veľká rôznorodosť výrobkov,“ vraví Zuzana Beregházyová z Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta Levoča.

Vstup bude voľný, doprava obmedzená

Festival Tajomná Levoča v piatok a sobotu okrem remeselníkov či vežovej hudby ponúkne aj ďalšie kultúrne podujatia. V piatok sa o 13.00 h na hlavnom pódiu predvedie miestny DFS Levočanik a o 15.30 h FS Levočan. V priestore pri radnici o 16.00 h nájdete Dračí príbeh. Na hlavnom pódiu vás o 20.00 h pobaví Peter Bič Project. O 22.00 h kapelu vystriedajú Čarovné ostrohy. Sobota prinesie v parku pri fontáne dobročinnosti od 14.00 h Tajomnú záhradu pre najmenších. Hlavné pódium od 16.00 h postupne obsadí kapela Gailard, Veronika Rabada či Youtuberi. O 20.00 h vám zaspieva Sima a v oba dni vás po polnoci roztancuje disco.

Tajomná Levoča vám opäť prinesie bohatý kultúrny program. Snímka: archív Mareka Tlustáka

Novinkou oproti predošlým ročníkom Dní Majstra Pavla je bezplatný vstup na spomínané podujatia. „Nebude potrebné sa nejakým spôsobom preukazovať. Mesto nebude pre návštevníkov uzavreté, ale kvôli bezpečnosti budú, samozrejme, platiť isté obmedzenia, čo sa týka dopravy,“ uvádza Zuzana Kamenická z MsKS mesta Levoča. Od 6.00 h vo štvrtok do 6.00 h v nedeľu bude zavedený osobitný dopravný režim. Uzávierka Námestia Majstra Pavla a presmerovanie dopravy budú označené prenosným dopravným značením.

Ľudmila GROMADOVÁ