Bežci si v podtatranskom regióne prišli, ale ešte aj prídu na svoje

Na prelome augusta a septembra sa u nás roztrhlo vrece z bežeckými pretekami.

Harhovská desiatka: (Snímka: Zdroj: beh.sk)

Nabitý kalendár odštartoval 7. ročníkom Harhovskej desiatky 24. augusta v Spišskom Hrhove. Najrýchlejšie ju zvládol za 33:46 min Kluknavčan Marián Zimmermann, druhý skončil Andrej Antal z Košíc a tretí Popradčan Jozef Dubašák. Košičanka Soňa Karabašová bola s časom  45:11 min najlepšou zo žien, keď porazila aj druhú Lenku Baronovú zo Spišskej Novej Vsi či tretiu Štrbianku Ľudmilu Rothovú. Medzi 128 pretekármi bol aj vozičkár Stanislav Sokolský z Margecian, ktorý za sebou nechal aj zopár bežcov.

Beh za zdravé mesto. (Snímka: Mesto Stará Ľubovňa)

Aj extrémny beh

Nasledovali dve podujatia v Starej Ľubovni. Najskôr sa v stredu 28. augusta v okolí parku na Námestí generála Štefánika konal 4. ročník Behu za zdravé mesto. Na programe boli detské i mládežnícke kategórie a na dospelých čakala 3,7-kilometrová trať, ktorú najlepšie zvládol Dominik Jakubovič pred Antonom Hudákom a Romanom Pješčákom. Najrýchlejšou ženou bola Simona Čonková. Druhá skončila Monika Mašlejová a tretia Barbora Vasiľová. Z tradičných koľají uplynulú sobotu trochu vybočovala akási obdoba extrémneho prekážkového behu Spartan Race – Fast Slavic Race. Pretekári vedeli, že na niečo vyše 7 kilometrov ich bude čakať minimálne 19 rôznych prekážok, s čím si najlepšie za 1.03 h poradil Miroslav Lukáč, čím k prvenstvu výrazne dopomohol Team Mix v súťaži družstiev. Druhý prišiel do cieľa Matúš Ildža a tretí Viliam Hennel. Monika Mašlejová vyhrala kategóriu žien pred Jaroslavou Malachovou a Zuzanou Krivoňákovou.

Fast Slavic Race. (Snímka: Zdroj: Facebook Slavic Race)

Do vrchu…

Na opačnom konci regiónu sa taktiež v sobotu uskutočnil už 26. ročník Horského krosu Gerlach, kde sa bežci na hlavnej trati museli vysporiadať s 8,4-kilometrovou traťou a 879-metrovým prevýšením z Gerlachova na Sliezsky dom. Za 45:36 min sa tam ako prvý ukázal Žilinčan Andrej Paulen pred Poliakom Andrzejom Dlugoszom a Radovanom Tomečkom z Košíc. Za najlepšou trojicou dorazil bývalý reprezentant v bežeckom lyžovaní domáci Peter Mlynár, ktorý spoločne s bratom Martinom a Ondrejom Benka-Rybárom zvíťazili s ŠKP Vysoké Tatry v tímovej súťaži. Za 1.03:52 h sa na Sliezskom dome ukázala prvá žena Monika Chovanová z Dolného Kubína, druhú priečku obsadila Poľka Katarzyna Fraczysta a tretiu Janka Pialová z Rajca. Nechýbali tu ani nordic walkeri, kde sa z prvenstiev tešili domáci Gerlachovčania Ján Pajerchin s Helenou Ryšovou.

Horský kros Gerlach. (Snímka: Matúš Jančík)

Okolo hradu

V nedeľu vyvrcholila séria Tatry v pohybe Prestige Tour Podtatranským polmaratónom, ktorý detailnejšie pokrývame tu. Okrem neho sa však napísal 36. ročník 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu. S hlavnou traťou, ktorá merala presne 22,8 km si najlepšie za 1.22:21 h poradil Poliak Jan Wydra. Druhé miesto patrí Spišiakovi Tomášovi Kamasovi a tretie Marošovi Hrindovi zo Sečoviec. Čas 1.45:22 stačil Krompašanke Zuzane Holečkovej na triumf medzi ženami pred Vranovčankou Miroslavou Hrubovskou a popradskou veteránkou Ivetou Vastuškovou. Alternatívou bola 10,8-kilometrová trať, kde za 44:25 min zvíťazil Valter Steiner zo Spišského Štvrtku, ktorý zdolal aj Gelničana Dávida Hritza a Milana Fabriciho z Košíc. Poľka Anna Sulkowska za 50:34 min vyhrala kategóriu žien pred Dominikou Kondrátovou z Banskej Štiavnice a Košičankou Beátou Kopčákovou Seligovou.

20 mierových kilometrov okolo Spišského Hradu. (Snímka: Mesto Spišské Podhradie)

Aj ďalší víkend

Bežecké víkendy sa však ešte nekončia a už v najbližších dňoch bude Mníšek nad Popradom súčasťou poľského Bežeckého festivalu Tauron. V sobotu 7. septembra si môžete vybrať z ďalších dvoch behov. O 10.00 h štartuje z miestneho amfiteátra 2. ročník Behu SNP Liptovská Teplička, kde je k dispozícii polmaratón na 21 km cez Nízke Tatry, ale aj jedenástka. Na futbalovom ihrisku v Gánovciach sa zase zídu účastníci 5. ročníka cezpoľného behu na 7,7 kilometrov Ganrun. Účastníci sa zídu na futbalovom ihrisku v Gánovciach. Deti vyštartujú na svoje trate na poludnie a dospelí vrátane dvojčlenných štafiet o 14.00 h. Pre menej zdatných organizátori prichystajú Beh zdravia na 3 kilometre.