Editorial: Píšeme o behoch, futbale, silákoch, školstve, sochároch, popradskom zastupiteľstve i kultúrnom lete

Športové dianie v regióne sa v tomto období dosť točí okolo bežeckých pretekov. Dokonca sa naskytla vhodná príležitosť venovať sa tejto téme aj na titulnej strane, pretože v nedeľu sa zavŕšil 5. ročník Tatry v pohybe Prestige Tour, ktorá sa skladala z piatich rôznych podujatí. Hneď na prvých dvoch v Starom Smokovci ani na Štrbskom Plese som sa osobne nezúčastnil, ale aj vtedy som to pokryl, dúfam, dostatočne dobre, za čo ďakujem aj organizátorke Viere Halaszovej i bežcom, ktorých som odchytil aspoň telefonicky. V Štrbe, Novej Lesnej a, samozrejme, v Poprade som už nechýbal a celkom som si užil tú atmosféru okolo. Je celkom zaujímavé nechať sa vtiahnuť do diania okolo a vnímať v podstate tie isté staré-známe tváre, ktoré tvoria komunitu regionálnych bežcov, aj keď niektorí sem prichádzajú aj z odľahlejších kútov nielen Slovenska, ale i sveta. Veď do Štrby chodia pravidelne aj Keňania.

Mimo tejto série sa však konalo a aj bude konať množstvo iných behov, takže som sa rozhodol netradične ich spojiť do jedného príspevku. Dozviete sa teda aj výsledky zo Spišského Hrhova, Starej Ľubovne, Gerlachova či Spišského Podhradia a nechýbajú ani pozvánky na nasledujúce preteky v Liptovskej Tepličke a Gánovciach. Šport dopĺňa popradský futbal i súťaž strongmenov. Túto sobotu vám dávam do pozornosti aj cyklotrial v Strážach a najmä úvodné kolo Hokejbalovej extraligy. Kežmarčania našli domáce prostredie v Spišskej Belej, no som zvedavý, či sezónu dokážu dohrať. O ambíciách môžeme hovoriť len ťažko, pretože pri problémoch so zložením kádra je úspechom už len to, že do súťaže vôbec nastúpia. Budem im však držať palce, aby vyhrali aspoň pár zápasov, ktoré vám niekedy priblížim aj v reportážach.

V pondelok sa začal nový školský rok a keďže z oblasti školstva máme hneď tri príspevky, druhá strana je teda celkom tematická. Dočítate sa aj o umeleckom sympóziu v gánovskom Geoparku Neandertal, i o čom budú vo štvrtok rokovať popradskí poslanci. Pomôcť by sa mohlo prvorodičkám, zrevitalizuje sa námestie a mesto prispeje aj na výstavbu tréningovej haly na hokej. Dozviete sa aj to, aké revivaly svetoznámych kapiel prilákali Popradčanov na námestie.

Michal KLEIN