Extraliga pod Tatrami ostáva, no v novom pôsobisku

Nový ročník najvyššej slovenskej hokejbalovej súťaže v sobotu odštartoval.

Zápas Kežmarok – Svidník. (Snímky: mik)

V júni získali Slováci na domácom svetovom šampionáte štvrtý titul majstrov sveta a bola pri tom aj pätica Kežmarčanov. Boris Oravec však už predtým nastupoval za Považskú Bystricu a so zlatou medailou ukončil aktívnu činnosť. S týmto klubom sa však neskôr dohodol Matúš Lipták i aktuálne najlepší športovec MŠK Kežmarok Libor Teplický: „Majú ambiciózny projekt, prišiel tam veľký sponzor, takže chceli vybudovať kvalitné mužstvo a vyhrať Extraligu. Za Kežmarok som si odkrútil takmer desať sezón. S vedením neboli žiadne problémy, ale desať rokov sme hrali zadarmo a prvýkrát v živote prišla ponuka, že si môžeme aj prilepšiť. Som však rád, že v Kežmarku sa pokračuje, lebo boli šumy, či tu Extraliga vôbec bude. Nastal aj čas na obmenu a omladenie kádra. Zatiaľ to nevyzerá až tak zle, mladí sa hádam oťukajú a naberú skúsenosti.“ Patrik Svitana ukončil hokejbalovú kariéru a Lukáš Olejník má vážnejšie zranenie, no prioritou pre neho je aj tak hokej.

Kopčík prevzal taktovku

V Kežmarku skončili aj ďalší ťahúni ako Oskar Šlachtič, Šimon Pisarčík, Tomáš Pospíšil a do Považskej Bystrice odišla aj opora zadných radov Marek Bednár. „Leto bolo veľmi kolísavé. Opieral som sa najmä o schopnosti hráčov ako Kantorek, Reľovský, Kundľa či Godalla, ktorí však odišli do Košíc. Napriek tomu sme začali pracovať i trénovať s mladými chlapcami. Vidím na nich, že Extraligu hrať chcú a urobia všetko preto, aby sme ju hrať mohli. Trénujeme dvakrát do týždňa, no niektorí chodia na ihrisko aj šesťkrát. Najmä mladíci zo Spišskej Belej ma svojím prístupom presvedčili, že ideme zabojovať ďalej,“ vyjadril sa štatutár MŠK Kežmarok Valentín Kopčík, ktorý mužstvo aj vedie: „Momentálne je trénerská otázka vyriešená takto a zrejme to tak ostane počas celej sezóny. Chlapci ma rešpektujú, som s nimi na tréningoch i zápasoch, venujem sa im. Filip Roháčik mi však pomáha a všetko preberám s ním. On pre rodinné a pracovné povinnosti nemá toľko času, aby s nami mohol cestovať.“

Desaťgólová prestrelka

Ak chcete na zápasoch podporiť Kežmarčanov, na ZŠ Dr. Daniela Fischera ich už nenájdete, musíte ísť do Spišskej Belej. „Mesto nám vyšlo maximálne v ústrety a cena za nájom ihriska je pre nás veľmi prijateľná. Našli sme si tu zázemie s kvalitným ihriskom, ktoré je v lepšom stave ako to kežmarské. Dvere tu máme otvorené a máme z toho dobrý pocit,“ ozrejmil Kopčík. Sobotný štart novej sezóny v novom pôsobisku proti Svidníku bol pre MŠK poriadne ostrý, keďže hneď v prvej minúte padli tri góly. Najskôr sa presadil hosťujúci Branislav Štefan, vzápätí vyrovnal Gabriel Kosár a Štefan vrátil Svidníku vedenie. Gólostroj sa tým v úvodnom dejstve nezastavil, keďže sa za hostí presadil ešte Raschman a za domácich aj kapitán Erik Kopkáš. Podtatranci sa v druhej tretine dočkali vďaka presilovkovému zásahu Stanislava Bekeša vyrovnania. Prišla však dvojnásobná odpoveď Svidníka v podaní Džupinu s Raschmanom a Tomáša Jurského v domácej bráne striedal Samuel Hrabovský. Hneď ho síce prekonal Džupina, no Hrabovský sa potom aj vďaka výraznej hernej prevahe Svidníka rozchytal a zatiahol roletu. Skóre ešte v druhej pätnásťminútovke po dorážke Pitoňákovej strely upravil na 4:6 domáci Kristián Kiska.

Kapitánom tímu sa stal Erik Kopkáš. (Snímka: mik)

Prispôsobiť sa musel skúsený

„Celý kolektív sa zišiel vlastne prvýkrát a na to, že išlo o prvý zápas, to dopadlo celkom dobre. Ich prišlo menej, takže sme dali aj štyri góly, no mali sme na viac. Chceli sme ich ubehať, no akosi sme prestali hrať a preto sme prehrali. Musíme zamakať hlavne pozične a budeme napredovať. Oni hrajú spolu už dlhšie a takticky mali navrch,“ hodnotil Erik Kopkáš, ktorý sa z rádového hráča stal lídrom a kapitánom: „Obmenili sme káder, máme mladých chalanov z Belej, možno to bude trvať dlhšie, ale určite sa pozbierame, veď sú to šikovní chlapci. Oni hrali doteraz spolu v Belej, ale zapadol som aj ja, keď skôr som bol ja tým, kto sa musel prispôsobiť. Pre mňa je to čudné, lebo kapitána som naposledy robil v devätnástke, ale urobím všetko pre to, aby som si úlohu lídra zastal. Mentálne sme pripravení a očakávame, že výsledky nebudú také ako doteraz, ale budeme sa snažiť.“

Valentín Kopčík na striedačke. (Snímka: mik)

Pomýšľajú aj na play-off

„Máme mladých bojovných hráčov, ktorí na Extraligu majú a keď popracujeme na určitých systémoch, budeme posúvať ďalej. V súťaži nechceme byť iba panáčikom, veď Svidník sme dostatočne potrápili aj keď sme inkasovali šesť gólov. Brankár chytal prvý extraligový zápas, takže bol zrejme trošku napätý. Prvé tri góly, ktoré sme dostali, sme si dali prakticky sami, ale dokázali sme sa vyrovnať na 3:3 a vrátiť do zápasu. V tom momente sme si mysleli, že sme tam a opustili sme sa. Potenciál tam však vidím a môžeme pomýšľať aj na priečky zaručujúce play-off. Ak by to vyšlo, bola by veľká spokojnosť, veď okrem Erika Kopkáša a Gaba Kosára hrajú všetci extraligu po prvýkrát,“ uzavrel Kopčík.

Michal KLEIN