„Kamzíci“ sú po dvoch úvodných kolách Tipsport Ligy bez bodu

Popradskí hokejisti v piatok odštartovali novú sezónu, keď doma privítali majstrovskú Banskú Bystricu.

Ligovému duelu predchádzala ceremónia s Arne Krotákom. (Snímka: mik)

Ešte pred úvodným buly to bola ideálna možnosť pre klub, aby vzdal hold svojej ikone. Pod stropom štadióna už viseli zástavy piatich legiend a šiestou sa stal práve Kroták, ktorý je zároveň prvým, koho číslo bolo vyradené z používania. Trinástku už teda neuvidíte na chrbte žiadneho ďalšieho Popradčana. Tréner František Štolc ml. nenominoval na zápas Štefana Fabiana, takže kapitánske céčko mal na drese Patrik Svitana. Pre menšie zranenia chýbali obrancovia Daniel Brejčák i Boris Česánek, takže priestor na súpiske dostali mladíci Michal Králik s Richardom Hodorovičom, ktorý však do zápasu pred 2 433 divákmi nezasiahli.

Prvý gól „kamzíkov“ v novom ročníku v podaní Francúza Leclerca. (Snímka: mik)

Kým to bolo vyrovnané…

Hneď na úvod sa prejavila achillova päta „kamzíkov“ z predošlého ročníka, keď nevyužili presilovku, a potom im hostia ukázali, ako sa nakladá s početnou výhodou. Šoltés krížnym pasom od modrej našiel na pravom krídle Tamášiho a zišiel si pred Vošvrdu. Tamášiho pokus z prvej Magovac síce zblokoval, tak prišla prihrávka do predbránkového priestoru, na ktorú si vyčíhal práve Šoltés a „barani“ viedli. Domáci tesne pred prvou prestávkou ešte stihli vyrovnať. Francúz Leclerc v oslabení ušiel po pravom krídle a predviedol sa jemným no úspešným forhendovým blafákom. Podtatrancom vyšiel vstup do druhej tretiny, keď Svitana v presilovke z ľavého kruhu poslal puk po ľade smerom na Beskorowanyho, výborne sa v situácii zorientoval Paukovček a bekhendom skóroval. Na oboch stranách potom pribúdali tresty, ale nikto sa nevedel strelecky presadiť.

Poprad – Banská Bystrica. (Snímka: mik)

Opraty prevzali „barani“

Vylúčením Kabáča začalo aj záverečné dejstvo, no „kamzíci“ opäť nedali gól a kruto za to pykali. Bystričania ovládli hru a skóre postupne otočili. V obrannom pásme domácich prišlo k nedorozumeniam, keď Magovac korčuľoval s Gaborom, v území nikoho ostal Bjalončík a na Kramára ostala hneď dvojica „baranov“. V takto rozhodenej defenzíve preto Kabáč nemal problém prihrať do medzikružia Nemčíkovi a Voštvrda na jeho strelu nemal nárok. Ďalšie varovanie pre Poprad prišlo, keď Šoltésovo nahodenie tečoval do brány Hickmott, no domácich ešte zachránil verdikt videorozhodcu o vysokej hokejke. Majster si napriek tomu šiel naďalej za víťazstvom a nakoniec ukoristil všetky tri body. Po buly v ľavom kruhu pred Vošvrdom sa do seba zakliesnilo niekoľko hráčov a z klbka vyšla nečakaná strela Jääskeläinena, takže Banská Bystrica zvíťazila 2:3.

Hickmott posiela k ľadu Bjalončíka. (Snímka: mik)

„Bolo to diametrálne odlišné od prípravy. Vo vyrovnanom stretnutí sme mali množstvo šancí najmä v druhej tretine, kedy sme za stavu 2:1 mali štyri presilové hry, no boli sme v nich málo aktívni. Nepodarilo sa nám skórovať a v tretej časti nás Bystrica zatlačila, čo sme neustáli. Po neuznanom góle ostávalo ešte šesť minút, ktoré sme mali zvládnuť, no pokašľali sme to. V power-play som mal ideálnu strelu pod žŕdku, pričom brankár nič nevidel, no, žiaľ, trafil som ho do ramena,“ hodnotil Patrik Svitana.

Kapitánske céčko pri absencii Štefana Fabiana nosí Patrik Svitana. (Snímka: mik)

Ach, tie presilovky

V nedeľu cestovali „kamzíci“ pod Pustý hrad. Zraneného Magovaca v zostave nahradil Fabian. Podtatranci sa dlho iba hľadali a opäť stroskotávali na presilovkách. Už v prvej tretine zahodili dve, v druhej až päť a v tretej ďalšie tri. To bolo vodou na mlyn pre Zvolenčanov. Úvodný gól strelil v hre štyroch proti štyrom Marco Halama, ktorý sa uvoľnil do medzikružia cez Zagrapana a adresnou prihrávkou v ideálnom pohybe našiel Thompson. Halama to zobral na seba aj početnej výhode „rytierov“, z pravého kruhu vystrelil cez brániaceho Kozáka a Vošvrdovi trafil ideálne nad rameno. Uprostred duelu už Zvolen viedol rozdielom triedy. Kozák v rohu prehral osobný súboj s Trotterom, Bonis prihral do streleckej pozície McPhersonovi a Vošvrda nemal nárok. „Kamzíci“ sa trápili až do 53. minúty. Michal Roman síce odrazený puk zastavil na bránkovej čiare, no nedokázal ho upratať do bezpečia, čo šikovne využil Matúš Paločko. Na 3:2 ešte znížil po dorážke Fabianovej strely Zagrapan, ale vyrovnanie už nepriniesla ani power-play.

František Štolc ml. nemohol byť po zápase vo Zvolene spokojný. (Snímka: mik)

Treba to zjednodušiť

„My sme tu prvú tretinu vôbec neboli a hokej sme začali hrať až v druhej. Nevyužili sme však žiadnu z početných výhod a keď nedáte gól ani z presilovky piatich proti trom, nemôžete proti súperovi ako Zvolen pomýšľať na víťazstvo. Boli sme síce nebezpeční a pohybom sme si vytvárali fauly, ktoré sme mali potrestať. Namiesto toho, aby sme strieľali alebo sa snažili dostať puk do brány z predbránkového priestoru, sme špekulovali a hrali profesorsky. Treba to zjednodušiť,“ zhodnotil tréner HK Poprad František Štolc ml.