Krátke správy z regiónu – 36. týždeň

Navštívi nás nositeľ Nobelovej ceny

Hlavnú prednášku na spoločnom 71. zjazde slovenských a českých chemikov v Tatrách bude mať budúci týždeň v utorok nositeľ Nobelovej ceny za chémiu v roku 2016 profesor Bernard Lucas Feringa z University of Groningen. Ben Feringa sa špecializuje na molekulárne nanotechnológie. V roku 2016 udelili Nobelovu cenu za chémiu Bernardovi Lucasovi Feringovi spolu s Jean-Pierrom Sauvagom a J. Fraserom Stoddartom za dizajn a syntézu molekulových strojov. Feringa je držiteľom 30 patentov.

Ilustračná snímka: jat

Levoča spúšťa poriadkovú službu

Mestská polícia Levoča informovala, že v meste a v časti Levočské Lúky začala svoju činnosť od 2. septembra Miestna občianska poriadková služba. Mesto získalo na projekt peniaze z operačného programu Ľudské zdroje. Od septembra 2019 do augusta 2021 bude zamestnaných osem osôb, štyria členovia budú dozerať na poriadok a bezpečnosť v meste Levoča a ďalší štyria v časti levočské Lúky. Pracovať budú vo dvojiciach v ranných a poobedných hodinách, v prípade potreby aj po 22.00 h a cez víkendy.

V Tatrách potrebovali pomoc turisti

V sobotu na linku HZS nahlásili 120-metrový pád muža pod Poľským hrebeňom, po ktorom ostal ležať v bezvedomí s poraneniami v oblasti krku a hlavy. Zásah vykonala Vrtuľníková záchranná zdravotná služba samostatne. V ten istý deň záchranári pomáhali aj 48-ročnému turistovi, ktorý spadol na turistickom chodníku pod Rysmi a zranil si hrudník, s pomocou zostúpil na Popradské pleso, kde ho ošetrili. V nedeľu zasahovala HZS na Chate pri Zelenom plese, kde prišlo dvom chlapcom nevoľno.

Ilustračná snímka: HZS

Záchranári pomáhali aj cyklistom

V nedeľu zasahovali záchranári HZS z Pienin na Prielome Dunajca. Poľský cyklista si pri páde zlomil nohu aj ruku a utrpel mnohopočetné odreniny. Po ošetrení muža previezli na hranicu a odovzdali poľskej RZP. Deň na to zasahovali aj záchranári v Slovenskom raji. Počas jazdy po cyklotrase z Kláštoriska na Podlesok spadla z bicykla 22-ročná Izraelčanka. Po príchode jej záchranári ošetrili tržné poranenie na tvári a poranenie panvy. Terénnym vozidlom ženu previezli na Podlesok a odovzdali RZP.

Primátor sa stretne s občanmi

Dnes, v utorok 3. septembra, o 17.00 h v školskej jedálni Základnej školy s materskou školou Koperníkova 21 v Poprade-Matejovciach sa primátor mesta Anton Danko stretne s obyvateľmi mestskej časti na verejnom zhromaždení. Stretnutie zvolal primátor spolu s poslancami volebného obvodu číslo 1 – centrum, sídlisko Západ, Veľká, Spišská Sobota, Matejovce a Stráže pod Tatrami.

Primátor Popradu Anton Danko. Snímka: rov

Vrcholí zbierka školských pomôcok

Príchod nového školského roka predznamenáva aj poslednú možnosť darovať školské pomôcky do zbierky Slovenskej katolíckej charity. Pomôcky, ktoré pomôžu malým školákom z chudobných rodín, môžete do 15. septembra darovať v Dennom stacionári v Spišskej Novej Vsi, v ADS Spišská Stará Ves a v Starej Ľubovni v ADS alebo v Dome sv. Anny. Zbierke môžete pomôcť aj finančne, číslo účtu nájdete na webe Slovenskej katolíckej charity. Za desaťročie fungovania zbierky darcovia venovali 70-tisíc pomôcok.

Vybavte si čipovú kartu na autobus

V Prešovskom kraji získate bezkontaktnú čipovú kartu počas septembra zdarma. PSK chce motivovať cestujúcich, aby namiesto hotovosti používali dopravné čipové karty a urýchlili cestovanie. Zrejme vás však motivuje aj zmena cestovného od 1. augusta. Napríklad pri tarifnej vzdialenosti od 14 do 17 km zaplatíte 1,30 eura v hotovosti namiesto pôvodných 1,10 eura. Cena pri platbe čipovou kartou však ostala nezmenená – 99 centov. Napríklad z Popradu do Kežmarku tak ušetríte 31 centov za jednu cestu.

Svit začína so stavbou chodníka

Samospráva ohlásila, že v septembri spustí výstavbu spoločného chodníka pre cyklistov a chodcov pozdĺž cesty I/18. Chodník pôjde v trase jestvujúceho chodníka, od vyústenia Hviezdoslavovej ulice na cestu I/18 k odbočke smerom do Lopušnej doliny. V prípade nepriaznivého počasia bude samospráva rekonštruovať chodník po častiach. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť Cestné stavby Liptovský Mikuláš, výška investície je 290-tisíc eur vrátane mobiliára, osvetlenie bude stáť 165 321 eur.

Spišská Belá-Strážky. Ilustračná snímka: rov

V Strážkach zvýšte pozornosť

V Spišskej Belej-Strážkach na Ulici Ladislava Medňanského pri detskom ihrisku začalo mesto s rozkopávkami. Realizáciu rieši spoločnosť Remeslá Belá, na pozemku sa buduje nová regulačná istiaca skriňa, z ktorej sa novou káblovou spojkou a nízkonapäťovým káblom napojí na elektrickú energiu Denné centrum. Časť vedenia bude uložená technológiou riadeného pretlaku a časť riadnym rozkopaním. Mesto preto upozorňuje na zvýšenú opatrnosť pri pohybe po predmetných pozemkoch, a to najmä s deťmi.

Vodný bar na námestí ešte využijete

Mesto Poprad avizuje, že pre veľký záujem verejnosti ponechá Vodný bar otvorený až do piatku, 6. septembra, vždy v čase od 10.00 do 16.00 h. Podľa samosprávy si tak obyvatelia ako aj návštevníci mesta budú môcť vychutnať najlepšiu čerstvú vodu na Slovensku. Na ochladenie máte k dispozícii čistú vodu alebo vodu ochutenú citrónom či mätou. Vodný bar prevádzkuje mesto v spolupráci s Podtatranskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou, vodu ponúkajú smädným okoloidúcim bezplatne.