Krátke správy z regiónu – 38. týždeň

 

Krása ukrytá v mineráloch 2019

V piatok a sobotu 20. a 21. septembra sa v Obchodnom centre MAX v Poprade uskutoční 6. ročník predajnej výstavy a burzy minerálov, skamenelín a šperkov z minerálov Krása ukrytá v mineráloch. V piatok bude výstava prístupná od 10.30 do 20.00 h a v sobotu od 9.00 do 19.30 h. Súčasťou akcie bude v sobotu aj možnosť vyskúšať si ryžovanie zlata a medi, ako aj prezentácia starých banských diel z nášho regiónu prostredníctvom náučných panelov.

Zapájajú sa do týždňa mobility

Potom, čo bola v pondelok v Poprade mestská hromadná doprava zadarmo, môžete si vyskúšať aj nové verejné bicykle Antik. V stredu vás čaká päťhodinová jazda zdarma prostredníctvom zadania akciového kupónu 2DH8Y7. Mesto dáva do pozornosti aj Popradský pešivláčik, ktorý motivuje žiakov a rodičov, aby počas týždňa mobility, ktorý trvá od 16. do 22. septembra, nahradili cestovanie do školy autom rannou prechádzkou. Rodičia sa môžu medzi sebou dohodnúť na harmonograme, kto odprevadí skupinku.

Ilustračná snímka: rov

Študenti pestovali konope

Dvaja 18-roční študenti sú obvinení z drogovej trestnej činnosti. Adam v budove strednej školy v Poprade prechovával omamnú látku konope s hmotnosťou 10,2 gramu, z čoho sa dá pripraviť 37 jednorazových dávok. Látku si zakúpil od Pavla v budove školy. Pavol u seba prechovával 0,18 gramov konope, čo predstavuje jednu obvyklú jednorazovú dávku. Vyšetrovateľ spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby, momentálne sú obaja umiestnení v cele policajného zaistenia.

Chystá sa zemiakarsky jarmok

Túto sobotu sa námestie v Spišskej Belej zaplní predajcami a vystavovateľmi zemiakov či poľnohospodárskej techniky používanej pri pestovaní zemiakov. Do zásoby si môžete nakúpiť konzumné zemiaky aj zemiakové sadivo. Jarmok sa začne o 10.00 h, o 11.00 h vás v kinosále čaká seminár, slávnostné otvorenie je naplánované na 13.00 h. Pozriete si aj výstavu chovateľov zvierat, zabaví vás Ander, Abba Revival a od 20.00 h patrí pódium „beatlesákom“ The Backwards. Akciu moderuje Štefan Skrúcaný.

Zemiaky sú pre nás požehnaním. Snímka: rov

S pozvánkou na skríning aj do Popradu

Ako sme vás pred týždňom informovali, aj popradská nemocnica je jedným z preverených pracovísk na skríning rakoviny prsníka. Nemocnica Poprad avizovala, že splnila prísne kritériá pre štátom riadený skríning a dostala sa do prvej desiatky vybraných mamografických pracovísk, kde sa bude robiť prevencia nádorových ochorení prsníka. Podľa hovorkyne nemocnice je pracovisko vybavené digitálnym mamografickým prístrojom s plným vybavením. Ďalším prevereným pracoviskom v regióne je Ľubovnianska nemocnica.

Hovoria o zdravom živote

Túto sobotu, 21. septembra od 15.00 do 18.00 h si vo Face Clube v Spišskej Belej môže mládež vypočuť informácie o tom, ako cvičiť správne, predchádzať zraneniam a ako si k pohybu vybudovať pozitívny vzťah. Na workshope O pohybe vám na vaše otázky odpovie zakladateľ konceptu Enjoy Sports a kondičný tréner detí a mládeže Milan Staš. Počet miest je limitovaný, preto sa zaregistrujte na webovej stránke Face Clubu alebo na ich facebookovom profile. Vstupné sú dve eurá.

V Javorovej doline pozor na most

Štátne lesy TANAP-u upozorňujú turistov, aby počítali s obmedzeniami pri túrach v oblasti Tatranskej Javoriny. V Javorovej doline začali lesníci 11. septembra s odstraňovaním lykožrútom poškodených stromov v okolí turistického chodníka v smere od polesia v Tatranskej Javorine k horárni pod Muráňom. Štátne lesy upozorňujú aj na poškodené premostenie ponad Biely Váh na červeno značenom turistickom chodníku zo Štrbského Plesa k Jamskému plesu. Opravené je provizórne, aj tu zvýšte opatrnosť.

Ilustračná snímka: jat

Zasahovali aj pod Bystrou lávkou

Krátko po tretej hodine ráno v nedeľu kontaktovali Horskú záchrannú službu dvaja českí turisti, ktorí sa nachádzali na žltom turistickom chodníku pod Bystrou lávkou vo Vysokých Tatrách. Jeden z nich nemohol chodiť kvôli bolestiam v nohe. Turisti prečkali noc na mieste a za brieždenia transportovali muža leteckí záchranári. Dopoludnia potrebovali pomoc horolezci nad Lomnickým sedlom. Jeden zo skupiny spadol a poranil si členok. O súčinnosť boli opäť požiadaní leteckí záchranári.

Pripomenú si výročie SNP výstavou

Tento utorok o 16.00 h sú dvere Podtatranského múzea v Poprade otvorené pre tých, ktorí si chcú pripomenúť 75. výročie Slovenského národného povstania a nadchádzajúceho oslobodenia podtatranského regiónu. Verejnosť je pozvaná na vernisáž výstavy 75 slobodných rokov pod Tatrami autora Marcela Maniaka. Výstava priblíži priebeh bojov na Spiši a pod Tatrami. Návštevníci uvidia autentické predmety priamo spojené s činnosťou bojovníkov v povstaní. Výstavu si pozriete do 3. novembra.

Stretnú sa poslanci Levoče

Tento štvrtok o 10.00 h bude rokovať mestské zastupiteľstvo v Levoči v zasadačke mestského úradu. Poslanci majú na programe aj návrh na vystúpenie zo Združenia miest a obcí Slovenska. Zaoberať sa majú aj projektom Levoča-Levočské Lúky – zabezpečenie technickej vybavenosti v osídleniach s marginalizovanými rómskymi komunitami. V programe je aj hospodárenie mesta za prvý polrok vrátane rozpočtových organizácií, a tiež správa o činnosti kontrolóra za prvých šesť mesiacov tohto roka.

Ilustračná snímka: rov

VPS Kežmarok má nového riaditeľa

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Kežmarku mali poslanci v programe v rámci bodu rôzne aj vzdanie sa funkcie riaditeľa a menovanie do funkcie riaditeľa príspevkovej organizácie Verejnoprospešné služby mesta Kežmarok. Dňa 3. septembra bolo mestu doručené oznámenie o vzdaní sa funkcie riaditeľky VPS Evy Grotkovskej. Tá bola menovaná 26. februára 2019. Mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na menovanie do funkcie Miroslava Škvareka, ktorý predtým pôsobil ako primátor Svitu.