Krátke správy z regiónu – 39. týždeň

Záchranári zasahovali aj v Pieninách

V sobotu postihli 65-ročnú Slovenku pred Chatou Pieniny silné bolesti v oblasti driekovej chrbtice, preto sa na pomoc ponáhľali horskí záchranári, ktorí ju po ošetrení odovzdali posádke RZP. Pomoc potreboval v nedeľu popoludní aj 26-ročný Poliak v Slovenskom raji. Stratil sa a vyčerpaný nedokázal pokračovať. Nachádzal sa pod Tomášovským výhľadom. Po príchode mu horskí záchranári podali občerstvenie a spolu pokračovali na Tomášovský výhľad, odkiaľ ho odviezli služobným vozidlom na Čingov.

Ilustračná snímka: HZS

Potápači cvičili v Tatrách

Polícia Slovenskej republiky zverejnila video spod hladiny Hincovho plesa. Policajní potápači z viacerých útvarov sa totiž zúčastnili výcviku vo Vysokých Tatrách. Absolvovali pešiu túru z Popradského plesa na Hincovo pleso, na chrbty si naložili krošne aj s kompletnou výstrojou. Z východiskového bodu tak prekonali prevýšenie 445 metrov. Podľa informácií z polície išlo o náročný výstup, ale všetci ho zvládli a užili si tak jeden z posledných teplejších dní v našich veľhorách.

Stavenisko Kežmarčania neodovzdali

Minulý týždeň sme vás v Podtatranských novinách informovali, že v stredu 18. septembra má prevziať spoločnosť Cesty Košice stavenisko a bude mať deväť mesiacov na kompletnú revitalizáciu vnútrobloku sídliska Sever v Kežmarku. V pláne sú nové ihriská, malá futbalová aréna, chodníky, oprava schodísk či nová zeleň. Podľa našich informácií nakoniec k prevzatiu staveniska nedošlo. Kežmarská samospráva a stavebná firma Cesty Košice hľadajú ďalšie postupy. Práce sa môžu presunúť až na jar.

Tatranskú električku čaká výluka

Až do štvrtku majú Železnice Slovenskej republiky v čase od 8.00 do 14.00 h v pláne výlukové práce na úseku Vyšné Hágy – Štrbské Pleso. ŽSR budú realizovať ďalšie výlukové práce aj v piatok od 7.30 do 13.25 h, a to v úsekoch Starý Smokovec – výh. Tatranská Polianka a výh. Tatranská Polianka – Vyšné Hágy. Železničiari budú pracovať na pravidelnej periodickej údržbe trakčného vedenia, preto prosia verejnosť o trpezlivosť. Vynechané vlakové spojenia nahradí autobusová doprava.

Ilustračná snímka: rov

Gorali vystúpili na gory

Ešte v sobotu 14. septembra v Starom Smokovci symbolicky pochodovali stovky Goralov zo Slovenska, Česka, Ukrajiny a Poľska, spolu zo siedmich regiónov a viac ako 30 goralských oblastí. Za spevu sa vydali k prvému turistickému objektu na Hrebienku – Szilágyiho pavilónu. Za Goralov pasovali historika Adama Buchtu a župana PSK Milana Majerského. Nechýbala ani goralská hymna Góralu czy ci nie žal. Po návrate z Hrebienka čakal na návštevníkov kultúrny program a tradičné dobré jedlo.

Rokujú poslanci v Sp. Novej Vsi

Tento štvrtok o 9.00 h bude zasadať mestské zastupiteľstvo Spišskej Novej Vsi na mestskom úrade. Poslanci majú na programe správu o hospodárení mesta za prvý polrok, vyhodnotenie rozvojového plánu mesta či zmenu rozpočtu. V rámci nej sa budú napríkald zaoberať prvkom atletický štadión – spracovanie projektu celkovej revitalizácie štadióna, ktoré si vyžaduje 7 800 eur. Rokovať sa bude aj o použití peňazí z rezervného fondu na plynofikáciu radnice či projektové dokumentácie.

Opravia cestu na Štrbské Pleso

Koncom augusta schválilo Zastupiteľstvo PSK 215-tisíc eur na modernizáciu cesty 2. triedy č. 538 medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom. Ide o vstupnú bránu do strediska cestovného ruchu v Tatrách. Cesta sa opravuje už niekoľko rokov po úsekoch v závislosti od finančných možností. Po obhliadke riaditeľa Správy a údržby ciest PSK Marcela Horvátha deklarovalo zastupiteľstvo potrebu opravy cesty, resp. jej dokončenia. Poškodený úsek cesty by mal dostať nový asfaltový povrch ešte tento rok.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. Snímka: MP

Botanická záhrada je zatvorená

Od polovice septembra už nemajú návštevníci možnosť pozrieť si Expozíciu tatranskej prírody, ktorú prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u. Za štyri mesiace expozíciu v Tatranskej Lomnici navštívilo 13 756 ľudí, čo je o päťsto viac ako minulú sezónu. Botanickú záhradu si opäť pozriete v máji budúceho roku. Na ploche 3,2 hektára sa nachádza vyše vyše tristo druhov bylín a drevín, ktoré majú svoj domov na podhorských lúkach, v lesnom poraste či vo vegetácii alpínskeho a subniválneho stupňa.

Zasadať budú aj v Spišskej Belej

Tento štvrtok o 16.00 h budú rokovať na mestskom úrade aj poslanci v Spišskej Belej. Zaoberať sa budú zmenou rozpočtu aj schválením preklenovacieho úveru na 3. etapu Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier. Na programe je aj žiadosť Slovenského zväzu sánkarov o prenájom pozemku v lokalite Pod Kicorou v katastri Lendaku. Belianski poslanci budú rokovať aj o zmene územného plánu mesta podľa zoznamu žiadostí. Na stole majú aj menovanie konateľa Mestského podnika Spišská Belá.

Ilustračná snímka: jat

Opravujú popradské chodníky

Do konca septembra má Správa mestských komunikácií dokončiť opravu chodníkov v Poprade. Rekonštruované chodníky budú v častiach Veľká, Matejovce, v centre mesta, na sídlisku Západ a na sídliskách Juh. Z mestského rozpočtu bolo na chodníky vyčlenených 197-tisíc eur, za ktoré sa opraví 3,5 kilometra chodníkov, a tiež by malo prísť aj k úprave mestských komunikácií. Spolu pôjde o desaťtisíc metrov štvorcových asfaltových plôch. Správa mestských komunikácií začala s rekonštrukciami v júli.