Pavol Orolin v Poprade síce nebežal, no aj tak sa stal kráľom Tatier

Podtatranským polmaratónom v nedeľu vyvrcholila séria Tatry v pohybe Prestige Tour.

Minipolmaratón vyhral opäť Adam Krajč (vľavo). (Snímka: mik)

Podujatie vzniklo súbežne so sériou a už päť rokov ju 1. septembra tradične ukončuje. Nie je to však iba o polmaratóne, ale v Poprade sa koná aj Beh budúcich prvákov, ktorý vyhrali domáci Nicolas Mihočka a Laura Dubašáková. Na Mini polmaratón na 2,1 kilometra sa môžu prihlásiť aj netrénovaní dospelí, no primárne je určený mládeži, čo obhajobou minuloročného prvenstva a časom 8:13 min potvrdil 14-ročný Adam Krajč zo Spišskej Soboty: „Táto trať sa mi páči asi najviac zo všetkých. Oproti minulému roku sa mi bežalo omnoho lepšie. Držali sme sa spolu taká partia, ale ku koncu som sa dostal do úniku. Mám už oveľa viac natrénované. Na budúci rok by som chcel hetrik.“ Kategóriu žien, resp. dievčat ovládli basketbalistky BAM Poprad, z ktorých bola najlepšia Nataša Taušová.

Marián Zimmermann a Jozef Dubašák mali najrýchlejší štart zo všetkých. (Snímka: mik)

Padol Dubašákov rekord

Primátorská desiatka na 10 km previedla bežcov od Námestia sv. Egídia cyklistickým chodníkom do Spišskej Teplice a späť. Zúčastnili sa jej mnohé známe tváre vrátane Mariána Zimmermanna, ktorý stanovil nový traťový rekord na 33:14 min. „Od prvých metrov to bolo v pohode a udržiaval som si svoje tempo. Doteraz som tu bežal iba polmaratón, takže desiatka bola pre mňa niečím novým. Som spokojný aj s časom, ale ja to mám v rámci tréningu. Už tento rok som myslel aj na celkové víťazstvo, ale vošli mi do toho nejaké súkromné veci a hneď prvých dvoch pretekov som sa nezúčastnil,“ povedal Kluknavčan, ktorý Tatry v pohybe Prestige Tour ovládol v rokoch 2016 a 2017. Druhý skončil Popradčan Jozef Dubašák, ktorý získal titul kráľa Tatier vlani, no taktiež vynechal niektoré preteky a nemohol ho obhájiť. Tretiu priečku obsadil Marek Malček zo Svitu.

Trénerka Romana Komarňanská a jej zverenkyňa Timea Mihoková. (Snímka: mik)

Prvou ženou v cieli za 37:44 min bola členka BMSC Bratislava Romana Komarňanská: „Bolo to zaujímavé, aj keď nemám rada preteky, kde mám svojich zverencov. Timke to však stačilo odpretekať a ja som si to dala ako kvalitné spestrenie tréningu v Tatrách. Som tu druhýkrát, podujatie aj mesto Poprad sa mi veľmi páčia a bola by škoda neísť. Keby však bolo o 10°C menej, bolo by to omnoho lepšie. Niektorí sú možno zvyknutí, ale ja zažívam teplotné šoky, keďže na Štrbskom Plese máme len 15°C. Pred dvoma rokmi som tu však išla o dve minúty horšie, takže je to na správnej ceste.“ Za ňou dobehla jej zverenkyňa Batizovčanka Timea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad a tretie miesto patrí domácej Márii Rušinovej.

Ľubomír Gašpar urobil na cieľovej čiare o krok navyše. (Snímka: mik)

Nordic walking o krok

Pri iných pretekoch býva štandardom, že za pätami bežcov štartujú rýchlochodci s paličkami, no na tomto podujatí majú samostatnú trasu na 9,5 km síce s rovnakým cieľom na námestí v Poprade, ale štartujú vo Svite. Keď sa pred cieľom bok po boku vynorila dvojička Ľubomír Gašpar z Tatranskej Lomnice a Jozef Šoltés z Rokycian, zdalo sa, že zvedú napínavý súboj o prvenstvo. Prekvapujúco však ani jeden z nich nezrýchlil a obaja dokráčali priateľsky v čase 1.00:46 h, pričom trochu viac natiahol krok Gašpar: „Až na to teplo príjemná prechádzka vo svižnom tempe. Mám v nohách Horský kros Gerlach, takže toto bol len výklus. Dohoda medzi nami nebola, udržiavali sme si rovnaké tempo a keď je dobré tempo, nie je čo riešiť. Jeden spraví o krok viac a je to tam. Jozef ho neurobil, za čo mu ďakujem veľmi pekne. Je to charakter.“ Tretí skončil Jaroslav Kubanyi z Veľkého Krtíša a jeho manželka Silvia triumfovala medzi ženami pred Jankou Pohorelcovou z Horehronu i Popradčankou Andreou Krivoňákovou.

Polmaratón vyhral Miroslav Gad (vľavo). (Snímka: mik)

Triumfy Gada a Češky

Najzdatnejší bežci absolvovali presne 21,1 km z Popradu cez Spišskú Teplicu do Svitu a späť na Námestie sv. Egídia. V cieli Podtatranského polmaratónu boli prví Popradčania a keby Martin Bálint vyhral, korunovali by ho aj za kráľa Tatier. Nestačil však na čas 1.19:49 h Miroslava Gada: „Čakal som, že to bude trošku jednoduchšie, ale počasie zaúradovalo. Do Svitu sa mi bežalo ešte ľahko, ale naspäť som sa už trápil. S umiestnením musím byť spokojný, ale som sklamaný z času. Chcel som ísť pod 1.17 h. Bol som tu na desiatke ešte keď sa šla smerom na sídlisko Juh a Podtatranský polmaratón som bežal teraz po prvýkrát. Možno by sa hodilo, keby sa preteky situovali viac do mesta, pretože na cyklistickom chodníku nie sú diváci, ktorí by nám pomáhali povzbudzovaním.“ Tretí skončil Jozef Pažitný zo Spišského Štiavnika.

Tereza Ďurdiaková v cieli. (Snímka: mik)

Za 1.29:34 h zvládla túto trasu najrýchlejšia žena Češka Tereza Ďurdiaková: „Trať bola pekná a na to, že sme v Tatrách, tak aj rovná, takže super. Šla som však úplne sama, takže len podľa hodiniek. Nik nebol predo mnou, nik za mnou, všetci boli ďaleko. Boj samej so sebou. Takéto teplo neprežívam ideálne, takže pre mňa náročné počasie. Som tu na sústredení na Štrbskom Plese, takže som si len zišla dole. Osobák mám 1.17 h, takže s časom nemôžem byť spokojná, ale nič ma nebolí a prvé miesto je perfektné.“ Druhú priečku obsadila Košičanka Timea Hoborová a tretiu Andrea Gendová z Revúcej.

Timea Mihoková (s číslom 533) sa rozhodola, že účasťou v Poprade potvrdí suverénny titul kráľovnej. (Snímka: mik)

Repete z prvého ročníka

Na Primátorskej desiatke a Podtatranskom polmaratóne mali bežci poslednú možnosť nazbierať body do 5. ročníka Tatry v pohybe Prestige Tour. Táto séria sa skladá z piatich behov. Odštartovala City Trail-om v Starom Smokovci, pokračovala Night Run-om na Štrbskom Plese, Malým štrbským maratónom, Memoriálom Jána Stilla v Novej Lesnej a skončila práve v Poprade. Účastníkom sa najhoršie výsledky škrtali, takže pretekári mohli jedno z podujatí aj vynechať, čo využili obaja staronoví bežeckí králi Tatier, ktorí sú zároveň oddielovými kolegami z Bežeckého klubu Poprad. Suverénna bola najmä kráľovná Timea Mihoková, ktorá trikrát vyhrala, v Štrbe neštartovala a v Poprade sa jej tak stačilo len zúčastniť. Pavol Orolin zo Spišského Bystrého to nemal až také jednoznačné, ale v štyroch pretekoch jasne rozdal karty a v nedeľu sa rozhodol nebežať. Risk sa mu však vyplatil a v konečnom účtovaní mu to stačilo. Zaujímavosťou je, že rovnaká dvojica ovládla aj premiérový ročník tejto Tatry v pohybe Prestige Tour.

Kráľovská dvojica z Bežeckého klubu Poprad – Pavol Orolin a Timea Mihoková. (Snímka: mik)

Bežecký klub Poprad kraľuje

„Séria bola pekná, zaujímavá, pestrá. Vedela som, čo môžem očakávať. Primátorskej desiatke som sa chcela vyhnúť, ale videla som, že mi to vychádza na prvenstvo, takže som si nechcela nechať ujsť možnosť byť znova kráľovnou Tatier. Najradšej mám Tatry Running Tour, kde piatok na Štrbskom Plese patrí aj do tejto série. Človek tam musí byť naozaj pripravený, aby zvládol všetky tri dni. Je super, že sme s Paľom dokázali vyhrať už v prvom ročníku a teraz sa to zopakovalo. Je perfektné aj pre Poprad a okolie, že v Tatrách vyhrávajú domáci bežci,“ vyjadrila sa Mihoková a slovo dostal aj Orolin: „Pocity sú určite dobré, keďže som tu po celej sérii mohol stáť na pódiu. Na posledných pretekoch som to nechal, nech sa už nejako rozhodne a našťastie sa to podarilo, takže som za to rád. Asfalt totiž moc nemusím, takže pre mňa bol najlepší City Trail. Štrbu som skúsil, čo to spraví a nebolo to dobré. Vyhrali sme obaja, čo je fantastické. Takto reprezentujeme náš klub a Poprad.“

Michal KLEIN