Petičiari bojujú proti veži na Štrbskom Plese. Boj nevyhrajú

Pri skokanských mostíkoch na Štrbskom Plese vyrastá 53-metrová vyhliadkova veža. Pod petíciu za zrušenie výstavby sa podpísalo vyše sedemtisíc ľudí.

Vizualizácia: High Tatras Tower

V júni začala spoločnosť High Tatras Tower so stavbou 53 metrov vysokej veže (na snímke: zdroj High Tatras Tower) v priestoroch naľavo pod skokanskými mostíkmi. V júli budúceho roku by mala byť oceľovo-drevená veža s okamžitou kapacitou 500 osôb dostavaná. Pôdorysný priemer veže je 33,5 metra. Veža má mať štyri vyhliadkové plošiny, súčasťou štvrtej je adrenalínová sieť i presklená podlaha na špici a vo veži je navrhnutý aj tobogán. Výšku investície spoločnosť nezverejňuje, vežu financuje z vlastných zdrojov. Stavbu realizuje na dlhodobo prenajatom pozemku vo vlastníctve urbárnikov.

Ponúkajú aj adrenalín

Spoločnosť High Tatras Tower pripravovala vežu tak, aby spojila niekoľko kľúčových prvkov. „Výstup na ňu by mala byť zážitková prehliadka tatranskej prírody, histórie vzniku Vysokých Tatier, jedinečnej fauny a flóry Vysokých Tatier. Pre návštevníkov sme naplánovali základné sociálne zázemie s kaviarňou, ďalej múzeum a obchod so suvenírmi. Okrem toho sme pripravili aj atrakcie pre návštevníkov, ktorí obľubujú adrenalínové aktivity. Tí si budú môcť svoje limity otestovať na atrakciách, ktoré sú vysunuté do priestoru, na najväčšej a najvyššie umiestnenej adrenalínovej sieti a pre tých najodvážnejších bude sprístupnený tzv. skywalk vo výške takmer 50 metrov,“ uviedla Andrea Čurná, ktorá zabezpečuje pre spoločnosť kontakt s médiami.

Vizualizácia: High Tatras Tower

Keďže veža vyrastá pod skokanskými mostíkmi a turisti majú možnosť využiť aj lanovku, pýtali sme sa, čo iné návštevníci z veže uvidia. „Naša veža ponúkne iný pohľad na okolie. Malí aj veľkí sa budú môcť prostredníctvom informačných tabúľ dozvedieť viac o okolitej panoráme. Z veže bude unikátny pohľad na samotné Štrbské pleso, panorámu Nízkych Tatier a masív Vysokých Tatier. Je pre nás prioritou, aby táto veža sprístupnila a umožnila krásne výhľady na jedinečné slovenské veľhory aj pre tých, ktorým sú výhľady z tatranských štítov nedostupné,“ vysvetľuje Čurná.

Administratíva je v poriadku

Pod petíciu za zrušenie výstavby vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese, ktorú iniciovala Alena Duláková, sa podpísalo vyše 7 600 ľudí. Petičiari žiadajú o prehodnotenie projektu v mene pobúrených krajanov. „Petícia je legitímny nástroj vyjadrenia vôle občanov, avšak je potrebné si uvedomiť, že petíciou nemožno zvrátiť rozhodnutia, ktoré boli prijaté na základe dodržania všetkých zákonných postupov a sú výsledkom procesov, na ktorých participoval široký okruh subjektov, ktoré sa vyjadrovali k samotnému zámeru,“ vysvetľuje hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Pýtali sme sa preto, či spoločnosť má všetky potrebné povolenia.

Vizualizácia: High Tatras Tower

„Príprava tohto projektu trvala niekoľko rokov. Počas tohto obdobia investor spoločnosť High Tatras Tower dostala k projektu súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Samotná stavba náučno-vyhliadkovej veže nezasahuje do pôvodného prírodného prostredia a je realizovaná na už urbanizovanej ploche v zastavanom území obce,“ uviedla Čurná. Aj samospráva nám potvrdila, že investor splnil všetky administratívne náležitosti. Petícia tak síce signalizuje nespokojnosť ľudí, no nič nezmení na skutočnosti, že veža na Štrbskom Plese vyrastie.

Spoločnosť High Tatras Tower so sídlom Sobotské námestie 12 v Poprade-Spišskej Sobote bola do obchodného registra zapísaná 18. septembra 2017. Jej štatutármi a konateľmi sú Roman Antal zo Svitu a Štefan Zoričák zo Ždiaru. Stopercentný podiel vlastní spoločnosť Royal Brabest Capital s rovnakým sídlom. Roman Antal je tu predsedom predstavenstva a Štefan Zoričák členom predstavenstva.

Jana TOMALOVÁ