Popradskú hudobnú jeseň otvorí organový recitál

Hudobná jeseň sa začne v októbri

Každoročné podujatie sa v Poprade začne v utorok 1. októbra o 16.45 h organovým recitálom v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. V stredu 9. októbra o 16.45 h v Kostole sv. Egídia zaznie historická hudba a večer 17. októbra zahrá v Dome kultúry Tereza a jej hostia. V stredu 23. októbra si môžete vypočuť Acapellu For You. Od 20. do 22. novembra sa v Dome kultúry uskutoční X. ročník medzinárodnej akordeónovej súťaže a popradskú hudobnú jeseň uzavrie 22. novembra o 17.00 h koncert víťazov súťaže.

Ilustračná snímka: archív PN

Ocenili najlepších spisovateľov

Minulý piatok sa v Starej Ľubovni uskutočnilo slávnostné odovzdanie slovenskej národnej ceny za literatúru faktu. Na slávnostnom večeri sa zúčastnili slovenskí i českí spisovatelia, ktorí sa venujú tomuto literárnemu žánru. Cenu Vojtecha Zamarovského, ktorý je považovaný za velikána literatúry faktu a ktorý by sa v tomto roku dožil 100 rokov, získali Jaroslav Rezník st. a Milan Syruček. Udalosť bola výnimočná aj tým, že cena sa odovzdávala po prvýkrát na východnom Slovensku.

Veda nie je až taká komplikovaná

V priestoroch Obchodného domu Max Poprad sa v piatok 27. septembra uskutoční netradičný vedecký festival s názvom Noc výskumníkov. Jeho úlohou je priblížiť deťom, mládeži i širokej verejnosti, že veda nie je nudná, ťažkopádna alebo komplikovaná. Program sa začne dopoludnia o 9.30 h rozprávkou o upírovi, pokračovať bude prednáškou o 10.30 h s názvom odhaľovanie tajomstiev slnka a o 11.30 h sa dozviete niečo viac o dátovej vede. Slávnostné otvorenie spojené s kultúrnym program sa začne o 15.00 h.

Život a dielo významných Kežmarčanov

Milan Choma v ďalšej videoprezentácii priblíži život a dielo kežmarského priekopníka tatranskej floristiky a zakladateľa Starého Smokovca Thomasa Maukscha. Poukáže na jeho aktivity v poznávaní a sprístupňovaní Tatier či na botanické, meteorologické a topografické práce. Okrem Maukscha bude reč aj o kežmarskom študentovi Samuelovi Bredetzkom a jeho vydavateľských aktivitách. Videoprezentácia bude už tento piatok 27. septembra o 16.00 h v spoločenskej miestnosti Mestskej knižnice v Kežmarku.

Na jarmoku vystúpi aj Mária Čírová

V Starej Ľubovni sa začne tento štvrtok 26. septembra už 27. ročník Ľubovnianskeho jarmoku. Štvordňové podujatie odštartuje o 11.30 h pri tribúne okresného úradu Banánovým behom a pokračovať bude detskými vystúpeniami. V piatok večer o 19.30 h na rovnakej tribúne zaspieva Mária Čírová a hneď potom skupina Iné Kafe a No Brake. Sobota od 14.00 h bude patriť folklóru a o 21.00 h vystúpia známi Kollárovci. Večer o 23.00 h zahrá skupina Puding Pani Elvisovej.