S letnou sezónou sú v regióne spokojní

Ubytovaných i jednodňových návštevníkov prišlo do našich veľhôr v lete viac.

Hrebienok. Ilustračná snímka: jat

Leto 2019 bolo v tatranskom regióne výrazne lepšie ako v roku 2018. Minuloročnú letnú turistickú sezónu výrazne ovplyvnilo daždivé počasie najmä v júni. Aj preto vlani zaznamenali len o približne jedno percento vyššiu návštevnosť ako v lete 2017. „Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, priebežné indície jasne hovoria, že pôjde o silnejšiu turistickú sezónu, ako tomu bolo v roku 2018,“ informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

Návštevnosť ovplyvnili aj podujatia

Predbežné čísla za júl a august podľa Littvovej potvrdzujú nárast návštevnosti nielen ubytovaných hostí, ale aj jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier. „Leto 2019 vykazuje až osempercentný nárast počtov ubytovaných návštevníkov v Tatrách oproti letu 2018, čo predstavuje celkový počet okolo 115-tisíc ubytovaných hostí. Výrazný nárast nastal aj u jednodňových návštevníkov Tatier, ktorých počty sa odhadujú až na 700-tisíc,“ uviedla Littvová. Presné údaje potvrdí po spracovaní dát až Štatistický úrad.

Počas leta narástol aj počet cykloturistov. Snímka: rov

Výrazne lepším mesiacom aj vďaka peknému slnečnému počasiu bol hlavne august, ktorý je už tradične najsilnejším mesiacom v roku. Výraznejšiemu nárastu návštevnosti v júli bránili časté búrky z tepla. Hotelieri hlásili v júli potvrdenú obsadenosť na úrovni približne 60 percent, v auguste sa obsadenosť zvýšila na viac ako 80 percent. „Toto leto sme zaznamenali značný nárast počtu cykloturistov,“ dodala Littvová. Výrazný vplyv na návštevnosť regiónu mali podľa nej podujatia, ktoré sa organizovali v celom regióne – od otvorenia letnej turistickej sezóny pri Smokoveckej kyselke cez odomknutie vôd Štrbského Plesa až po otvorenia Popradského kultúrneho leta.

Návštevnosť dvíhajú aj obľúbené podujatia. Snímka: archív PN

K úspešným podujatiam, ktoré prilákali do regiónu aj tisícky návštevníkov, boli aj Viva Italia, Tatranské kultúrne leto, Benátska Noc, Festival Šengenský poludník, Altanfest, Stretnutia, Night Run, Štrbská športová smršť, Ľudové umelecké remeslá, Rezbárske sympózium, Svište na Plese, Medvedie dni, Made in Slovakia či Tatra Flowers festival, ktoré organizovali samosprávy a subjekty v spolupráci s Regiónom Vysoké Tatry.

Viac prišlo domácich i zahraničných

Národnostné zloženie návštevníkov regiónu sa už dlhodobo nemení. Najviac prišlo do regiónu domácich, ktorých bolo o osem percent viac ako vlani. Nasledovali Česi, ktorých prišlo o desať percent viac, Poliaci s päťpercentným nárastom a Maďari, ktorých tu prišlo o 15 percent viac ako minulého roku. Na piatej priečke boli Ukrajinci, ktorých tu bolo o päť percent viac ako vlani. Mierny pokles však zaznamenali v prípade nemeckých turistov. Drobné nárasty zaznamenali aj u menej početných návštevníkov, ktorých bolo možné stretnúť toto leto v Tatrách. Ide o návštevníkov z Izraela, Veľkej Británie či Švajčiarska. „Po lete je možné potvrdiť, že za prvý polrok tohto roku Región Vysoké Tatry dosiahol až dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov. V prípade domácich návštevníkov to bolo o 9,24 percenta viac a v prípade zahraničných návštevníkov to bol nárast na úrovni 8,59 percenta. Nárast počtu ubytovaných hostí zaznamenali všetky tri samosprávy združené v oblastnej organizácii – Vysoké Tatry, Poprad a Štrba.

Hoci došlo k nárastu počtu ubytovaných hostí, znížila sa priemerná dĺžka prenocovaní. Zvýšil sa však percentuálny nárast tržieb za ubytovanie, v rámci celého regiónu, a to až o 12,59 percenta, čo podľa Littvovej svedčí o lepšom zhodnocovaní poskytovaných ubytovacích služieb a vyššej efektivite vynaložených nákladov. „Tatranci hodnotia z hľadiska návštevnosti prvý polrok 2019 a uplynulú letnú sezónu ako veľmi vydarenú, svorne však všetci dúfajú, že naše veľhory pritiahnu návštevníkov aj počas blížiacich sa jesenných mesiacov, kedy ich tu čaká príjemné a najmä stabilné počasie,“ uzavrela Littvová.

(rov)