Sochári v Gánovciach opäť tvoria z travertínu

Diela 7. ročníka medzinárodného sympózia ART.4G.PARK si pozriete na vernisáži v sobotu 7. septembra o 16.00 h v areáli materskej školy v Gánovciach.

Klára Horáčková pracuje na diele Spútaný mrak. Snímka: jat

História sympózií sa začala písať v Geoparku Neandertal v Gánovciach landartom, teda krajinárskym umením. Za sochárskym sympóziom stojí domáce Občianske združenie Neandertal. Na projektoch spolupracuje aj s OZ Machaon International z Popradu, 7. ročník sympózia je však len v rukách členov OZ Neandertal. Drevené krajinárske umenie chceli organizátori posunúť ďalej do materiálov, ktoré sú trvácnejšie a sympóziu dať aj punc vyššej umeleckej kvality. Z neandertálskeho parku akciu presťahovali do areálu historickej kúrie, ktorá kedysi patrila majiteľovi travertínového lomu. V súčasnosti sa v historickej budove nachádza škôlka. Obec budovu rekonštruuje pre potreby materskej školy, ale v pivničných priestoroch si pripravujú svoje zázemie členovia OZ Neandertal. Miestni aktivisti v súčasnosti upravujú klenbové priestory v pivniciach historickej kúrie, aby sa Gánovčania mali kde stretnúť na koncerte, divadelnom predstavení, prednáške, cestovateľskom premietaní či podujatiach pre deti.

Prišla aj umelkyňa zo Srbska

„Teraz máme už tretie sympózium v parku. Dobudúcna by sme chceli, aby bol park prístupný pre návštevníkov aj pre občanov obce. Snažíme sa dodržať každoročnú tradíciu a snažíme sa, aby bol celý tento týždeň kultúrny. Pripravili sme tvorivé dielne aj divadelné predstavenie,“ uviedla členka OZ Neandertal Monika Dorošenková.

Bývalá kúria majiteľa travertínového lomu slúži ako škôlka. V pivniciach nájde svoje miesto OZ Neandertal. Snímka: jat

Tento rok si aktivisti pozvali dvoch sochárov z Českej republiky, miestneho amatérskeho umelca Jozefa Srnu, ktorý bude robiť keramické dielo a v Gánovciach po tieto dni tvorí aj srbská umelkyňa Biljana Roman, pod jej rukami vzniká tapiséria.

S kameňom nemá zmysel bojovať

V parku pri materskej škole vznikajú dve diela z travertínu od 28. augusta. Dvaja českí sochári si z viacerých kameňov vybrali ten, ktorý sa im najviac páčil. Zvolili si aj miesto, kde bude socha umiestnená, aby mal priestor zmysel ako sochárska záhrada a zároveň, aby ostalo miesto aj na diela ďalších ročníkov. Bagrom travertínové kamene previezli a sochári sa mohli chopiť brúsok.

Park by mal byť prístupný aj pre verejnosť. Snímka: jat

„Je to socha, ktorú pre seba zatiaľ nazývam Spútaný mrak. Bude to objekt, pri ktorom hmota samotného kameňa bude vytvárať dojem, že sa rozpína a na druhej strane bude akoby zväzovaná vláknom, ktorý bude dávať konkrétny tvar,“ povedala prvá z dvojice pražských sochárov Klára Horáčková. Travertín s Gánovcami úzko súvisí a tento materiál je pre autorku výzvou. „Ja pracujem so sklom, čo je práca v brúsení dosť podobná, ale sklo je omnoho tvrdšie a štiepi sa. Zaujíma ma, ako svoje skúsenosti prevediem do iného materiálu. A baví ma to, je to zážitok,“ povedala Klára Horáčková.

Jaroslav Chramosta nasleduje kameň. Snímka: jat

Sochár Jaroslav Chramosta tvorí z betónu a doteraz pracoval len s rezaným travertínom, čo je úplne iná práca ako po tieto dni. „Vybral som si kameň, kde sa objavujú nádherné drúzy, ktoré naväzujú na moju ideu. Tá nemusí byť podmienená pravidelným útvarom, ale nadväzuje na nepravidelnú štruktúru kameňa. Ide o ilúziu toho, že máme stopy nejakého spoločenstva alebo existencie sociálnej štruktúry či entity vo vnútri kameňa. Je to trochu komplikované, neviem ešte špecifikovať myšlienku, pretože sa odovzdávam výrazu kameňa,“ prezradil autor. Sochári totiž často nasledujú kameň, pretože nemá zmysel „s ním bojovať“, je to skôr partnerský rozhovor.

Jana TOMALOVÁ