Témou zhromaždenia v Matejovciach bolo komunitné centrum

Minulý utorok sa v popradskej mestskej časti Matejovce stretlo vedeniae samosprávy s obyvateľmi, aby konzultovalo výstavbu komunitného centra na Staničnej ulici. Matejovčania sa totiž obávajú, že sem prídu ďalší Rómovia.

Rómovia sú v Matejovciach stálou témou. (Snímka: rov)

Bude to len pre miestnych

Viacerí obyvatelia, ktorí sa na stretnutí zúčastnili vyjadrili nespokojnosť s jeho výstavbou a radšej by v tejto mestskej časti privítali iné investície. Nepomohol ani dokumentárny film o komunitných centrách v Rakúsoch či Toporci, ktorý pripravila samospráva a zúčastneným mal priblížiť funkciu a úlohy komunitného centra, keďže podľa vedenia mesta, jeho úlohy neboli správne pochopené. V minulosti sa proti jeho výstavbe spisovala aj petícia. „Názor Matejovčanov na komunitné centrum je rôzny. Niektorí ho vnímajú ako niečo, čo bude Rómom slúžiť na bývanie a priláka ďalších a takýmto spôsobom sa len rozrastie rómska komunita. Ďalšia časť Matejovčanov si myslí, že je to dobrá vec,“ uviedol predseda Klubu Matejovčanov Marek Dragošek. Podľa primátora Antona Danka bude centrum slúžiť len pre tých, ktorí majú v Matejovciach trvalý pobyt.

Komunitné centrum by malo vyrásť na Staničnej ulici. (Snímka: rov)

Posilnia políciu

Priamo na zhromaždení zazneli požiadavky, aby komunitné centrum postavilo mesto v inej mestskej časti, napríklad na sídlisku Juh. Na stretnutí zaznela aj informácia, že neskôr by súčasťou zariadenia mohla byť aj materská škola. Viacerí obyvatelia na zhromaždení upozorňovali na zvýšenie bezpečnosti v tejto mestskej časti. Podľa náčelníka Mestskej polície v Poprade Mariána Gardoša sú pre Matejovce vyčlenení traja policajti, okrem toho aj šiesti pracovníci miestnej občianskej poriadkovej služby. Od nového roku by mala v tejto mestskej časti vzniknúť samostatná policajná stanica s nepretržitou službou priamo na Staničnej ulici.

Rastislav OVŠONKA