Uviedli novú knihu povestí o Kežmarku

Svetlo sveta uzrela ďalšia kniha o histórii mesta od Antona Mareca.

Snímka: vmi

Prozaik patrí k významným osobnostiam slovenskej literatúry. Z jeho pera pochádza viac ako dvadsať kníh pre dospelých i pre deti a mládež. Literárne diela známeho Tatranca najčastejšie prinášajú príbehy z vysokohorského prostredia, no čitateľ v nich nájde aj tajomstvom opradené povesti a legendy.

Aj v povestiach je kus pravdy

Tentoraz Anton Marec napísal knihu Kežmarok s podtitulom História, povesti a legendy. Ide o svojský žáner, ktorý je kombináciou povestí, legiend a reálnych historických faktov. Čitatelia v nej nájdu krátke kapitoly o jednotlivých obdobiach v meste, o ľuďoch, ktorí v Kežmarku žili a pôsobili a kapitoly o najvýznamnejších budovách a pamiatkach. V jednej kapitole opisuje priebeh husitských nájazdov, ktoré za sebou zanechali nielen mŕtvych, ale i vypálené mesto. V inej časti zase prináša príbeh kaplána Jána, ktorému sa zjavila socha Panny Márie s dieťaťom a prosila ho, aby ju vyslobodil zo zamurovaného priestoru. Spolu s miestnym majstrom tak po dlhšom hľadaní našli v kostole sv. Kríža zamurovanú päťsto rokov starú sochu Panny Márie. Dnes sa táto soška nachádza v kostole a hovorí sa, že jej tvár je zhodná s tvárou Hedvigy Zápoľskej.

Snímka: vmi

„K povestiam nemám skeptický vzťah, nie sú to rozprávky, nie je to literatúra len pre deti, je tam aj kus pravdy. Napríklad, dozvedel som sa, že nová mestská fontána  je napojená na prameň pod radnicou a legenda hovorí, že tam bola kedysi studňa, utajený prameň, posledný zdroj dobrej vody, ku ktorému sa uchyľovali obyvatelia v ťažkých časoch. No vidíte, potvrdilo sa, že ten prameň tam je,“ reagoval Marec na pravdivosť v knižných príbehoch.

Inšpiroval ho dobrý kamarát

Spisovateľ bol kedysi vysokohorský nosič. Práve na Zbojníckej chate, na ktorú vynášal, stretol legendu slovenského lyžovania a zjazdárskeho olympionika Vladimíra Krajňáka. Ten bol pre jeho knihu hlbokou studnicou inšpirácie. „Veľa sme sa rozprávali o histórii  Kežmarku. Hovoril mi o veciach, ktoré v ňom zažil. Ako malí chlapci, ešte v tom starom meste, sa snažili všetko preskúmať a spoznávať. Pamätal si, čo sa v meste rozprávalo a o čom sa klebetilo. Z jeho spomienok som urobil  mozaiku spolu s písomnými prameňmi,“ ozrejmil spisovateľ. Pri písaní knihy vychádzal nielen zo spomienok slávneho lyžiara, ale aj z kníh, ktoré sa nachádzali v miestnej knižnici, vo fonde regionálnej literatúry a tiež z kníh historikov ako sú Genersich, Hradský či Weber. Pútavé príbehy sú spestrené kresbami výtvarníka Kamila Leštacha zo Spišskej Soboty.

Mesto, ktoré má zvláštnu energiu

Anton Marec nepochádza z Kežmarku a spomínaná kniha nie je jeho prvou o tomto meste. Pred osemnástimi rokmi napísal zbierku povestí Kežmarská čierna pani, z ktorej úryvky zaznievajú aj na recitačných súťažiach. „K tomuto mestu mám veľmi blízko. V mladosti som sem chodil z viacerých dôvodov. Cítim tu fluidum, to genius loci tak intenzívne ako v máloktorom z iných slovenských miest. Chodím tu preto, aby som sa toho nadýchal. Priestor totiž najlepšie spoznávame cez príbehy. Rovnako je to aj s týmto mestom,“ dodal Marec. Anton Marec odprezentoval svoju najnovšiu knihu o Kežmarku počas osláv 750. výročia udelenia mestských práv. Zároveň prezradil, že v blízkej budúcnosti plánuje vydať dve ďalšie knihy Povesti o Jánošíkovi a Slovensko, história ukrytá v názvoch.

Veronika MICHALČÍKOVÁ