V Kežmarku sa prihovorí aj Zlatica Kušnírová

Dnes, v piatok 20. septembra, pokračujú zhromaždenia Za slušné Slovensko. Pred kežmarskou redutou sa začína už o 16.00 h.

Do zhromaždenia Za slušné Slovensko sa pustili aj Kežmarčania. Snímka: Vladimír Ambróz

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prešlo viac ako 18 mesiacov. Počas vyšetrovania tejto dvojitej vraždy sa odhalilo mnoho ďalších skutočností. Organizátori Za slušné Slovensko preto opäť pozývajú do ulíc. „Veríme, že vyšetrovanie bude čoskoro ukončené a páchatelia obžalovaní. Naša prvá požiadavka sa vďaka odvážnej a dôkladnej práci vyšetrovateľov a prokurátorov napĺňa. Pozorne ju naďalej sledujeme. Druhá požiadavka – nová a dôveryhodná vláda – získava na dôležitosti každou ďalšou odhalenou kauzou, ako aj prichádzajúcimi voľbami. Chceme vládu, ktorá je založená na demokratických princípoch a nemá prepojenia na organizovaný zločin. Vládu, ktorá dokáže obnoviť dôveru ľudí v štátne inštitúcie,“ uvádzajú organizátori.

V Kežmarku ako rečníci vystúpia:

  • Zlatica Kušnírová, mama Martiny Kušnírovej
  • Silvester Lavrík, slovenský prozaik, básnik, dramatik, scenárista a textár
  • Eva Kulová, osobnosť 89´ roku v Poprade

Spájajú sa aj s ekoaktivistami
Organizátori nadväzujú na ďalšie organizácie naprieč občianskym sektorom, spájajú sa so sestričkami, vedcami, učiteľmi, umelcami, študentmi, klimatickými aktivistami a ďalšími. Spolu usilujú o spravodlivosť pred zákonom pre všetkých bez rozdielu, o slušnú a fungujúcu krajinu, kde organizovaný zločin nemá vplyv na politikov.
Dnes, 20. septembra prebieha po celom svete aj štrajk za klimatickú spravodlivosť. Klimatická zmena je hrozba, ktorej čelíme všetci, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, farbu pleti či vierovyznanie. Organizátori ZSS vyhlasujú, že je zásadné, aby politici všetkých krajín, vrátane tých slovenských, začali brať túto tému vážne a riešiť ju. Hnutie Fridays for Future má preto plnú podporu Za slušné Slovensko.

Jana TOMALOVÁ