V Poprade otvárajú ambulanciu pre chirurgiu prsníka

Ochorenia prsníka sú aktuálnou témou aj preto, že od septembra štartuje štátom riadený skríning rakoviny prsníka. Poisťovne začnú ženy pozývať na mamografiu.

Nemocnica Poprad vydala zákaz návštev. Ilustračná snímka: rov

Nemocnica Poprad prichádza s novinkou. Pacientky budú môcť každý utorok medzi 9.00 a 14.00 h  navštíviť ambulanciu špecializovanú na chirurgiu prsníkov, ktorá bude pôsobiť pri chirurgickej ambulancii na druhom poschodí polikliniky, číslo dverí P231.

S operáciami prsníka majú skúsenosti

„Lekár špecialista bude v ambulancii indikovať možnosti a spôsob chirurgickej liečby ochorení prsníka  aj v spolupráci s klinickým onkológom, rádiológom, lekárom nukleárnej medicíny a klinickým genetikom s cieľom zvyšovať úroveň starostlivosti a chirurgickej liečby u pacientok s ochorením prsníka v podtatranskom regióne,“ uviedla hovorkyňa Nemocnice Poprad Sylvia Galajda. Primár Chirurgického oddelenia s JIS Nemocnice Poprad Tomáš Vnenčák uvádza, že na pracovisku majú dlhoročné skúsenosti s operáciami prsníka pre benígne aj malígne ochorenia. „Využívame pritom zázemie špičkovo vybavených operačných sál Nemocnice Poprad s možnosťou operácie harmonickým skalpelom, s peroperačnou gamasondou na identifikáciu sentinelovej lymfatickej uzliny a možnosťou peroperačnej histológie,“ uviedol Tomáš Vnenčák. Dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti je aj pôsobenie plastického chirurga, v spolupráci s ktorým budú ďalej rozvíjané aj onkoplastické operácie a prsníkové implantáty.

Mamografia zachráni až päť rokov

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad  Peter Petruš zdôraznil dôležitosť prevencie, ale aj nevyhnutnej liečby s včasnou diagnostikou. Práve na prevenciu upozorňuje i ministerstvo zdravotníctva. V rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie štartuje štátom riadený skríning rakoviny prsníka.

Mamograf môže zachrániť život. Snímka: Agel SK

Zdravotné poisťovne majú od septembra pozývať ženy vo veku od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Mamografia dokáže zistiť ochorenie prsníka vo včasnom štádiu, podľa lekárov často aj o tri až päť rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať pri samovyšetrení. Rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomrie na toto onkologické ochorenie len preto, lebo neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu mamografiu.

Preverené pracoviská aj u nás

VšZP pozve na vyšetrenie v septembri 2 100 žien, Dôvera 1 500 a Union 550 svojich poistenkýň. Všetky tri zdravotné poisťovne začnú ženy v určenej vekovej kategórii pozývať formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. Ich počet sa bude postupne podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej navyšovať. Podľa odhadu ich do konca roka bude po celej krajine 25 až 30 oproti súčasným desiatim. V Podtatranskom regióne sú preverené mamografické pracoviská v Nemocnici Poprad a v Ľubovnianskej nemocnici. „Mamografický skríning rakoviny prsníka zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50. do 69. roku života. Každý rok bude takto postupne možné vyšetriť až 500-tisíc slovenských žien na kvalitných preverených skríningových mamografických pracoviskách,“ hovorí štátny tajomník ministerstva zdravotníctva a zároveň onkológ Stanislav Špánik.

Jana TOMALOVÁ