Deň architektúry vás zavedie aj na železničnú stanicu

Priaznivci umenia a architektúry si cez víkend prídu na svoje. Kunsthistorici porozprávajú o kežmarskej stanici aj ľubovnianskom námestí.

V sobotu na Železničnej stanici v Kežmarku o 11.15 h a v nedeľu o 14.30 h pred Kostolom sv. Mikuláša v Starej Ľubovni vás čakajú komentované prehliadky v rámci 9. ročníka festivalu DA_Deň architektúry. Organizuje ho spolok KRUH v spolupráci s lokálnymi organizátormi a iniciátorom a okrem prednášok ponúka aj cyklojazdy, plavby, projekcie, diskusie či workshopy. Tento rok sa festival udomácnil vo viac ako 80 mestách a obciach v Česku, a tiež na 16 miestach na Slovensku.

Stavba sa predražila


Peripetie vzniku výpravnej budovy železničnej stanice v Kežmarku priblíži historik umenia Maroš Semančík. „Honosná výpravná budova železničnej stanice v Kežmarku patrí medzi unikáty na Slovensku a tvorí jednu z dominánt historického mestečka Kežmarok. Bola postavená po 26 rokoch od vybudovania železničnej trate Poprad – Kežmarok,“ uvádza Maroš Semančík. O jej výstavbe sa rozhodlo v lete 1911.

Snímka: Múzeum v Kežmarku

Najskôr muselo prebehnúť splanírovanie terénu, ktoré sa však neúmerne pretiahlo, keďže bolo potrebné ukrojiť časť Michalského vrchu, čo malo za následok aj neúmerné predraženie celej realizácie. Práce na stavbe výpravnej budovy sa začali v roku 1914. Pod oneskorenie dokončenie sa podpísalo vypuknutie 1. svetovej vojny. Stanicu nakoniec oficiálne odovzdali do užívania vo februári 1916. Kežmarská výpravná budova na návrší sa vyníma ako honosné barokové panské sídlo. „Symetrickú kompozíciu tvorí ústredná prevýšená vstupná hala prepojená prízemnými krídlami s krajnými poschodovými časťami. Na fasádach sa v hojnej miere uplatňujú secesne pretavené barokové a luisézne motívy. Interiér v bohatej miere spĺňal všetky želania a požiadavky cestujúcich,“ uvádza Semančík.

Zhodnotia aj úpravu námestia

Festival Deň Architektúry 2019 je spätý s niekoľkými výročiami a významnými míľnikmi domácej aj európskej architektúry, ktoré sa premietajú do programu. „Chceme ukázať, ako porevolučný vývoj ovplyvnil naše prostredie, a to v pozitívnom aj negatívnom zmysle,“ hovorí zakladateľka a riaditeľka Dňa Architektúry Marcela Steinbachová. Z tohto súdka bude čiastočne aj prechádzka s komentovanou prehliadkou v Starej Ľubovni. Stará Ľubovňa patrila ešte donedávna medzi mestá, ktoré neboli po architektonickej stránke vybádané. Za ostatné roky sa uskutočnili architektonicko-historické výskumy, ktoré pomohli určiť starší vzhľad námestia aj podobu kostola.

Snímka: Deň architektúry

„Uskutočnili sa aj výskumy niektorých meštianskych domov a samotného kostola, o ktorom sa vždy tvrdili určité informácie, ktoré sondážny výskum dokázal vyvrátiť. Prekvapujúce výsledky priniesol v tom, že stredoveká podoba kostola je trochu iná, ako sme si predstavovali,“ hovorí historička umenia Michaela Haviarová, ktorá vás prevedie centom Starej Ľubovne so svojím manželom architektom Tomášom Haviarom. „Chceme upozorniť aj na skutočnosť obnovy týchto meštianskych domov, ktoré začali prechádzať obnovou v druhej polovici 20. storočia, a na to, ktorým smerom sa obnova uberala – či bola správna, alebo ju v dnešnej dobe hodnotíme negatívne,“ dopĺňa Michaela Haviarová.

Jana TOMALOVÁ