Do prevádzky spustili nový hĺbkotlačový stroj

Nový tlačiarensky stroj je aj reakciou na rastúce mzdové náklady na prácu cez víkendy.

Najnovšia investícia Chemosvitu za 4,5 milióna eur. Snímka: rov

Minulý týždeň spustili v Chemosvite do prevádzky nový jedenásťfarebný hĺbkotlačový stroj. Bude slúžiť na tlač rôznych obalov, ktoré v spoločnosti vyrábajú. „Je určený pre veľmi náročných zákazníkov z celého sveta,“ uviedol predseda predstavenstva Chemosvitu Jaroslav Mervart.

Technika nahrádza ľudí

Hĺbkotlačová technológia je podľa Mervarta najkvalitnejšia, ale i najdrahšia. Je určená najmä pre veľké zákazky, ktoré sa tlačia v desiatkach až stotisícoch metrov. „Táto technika je určená pre zákazky aj do 20 ton. Je to tlač, ktorá vydrží bez opotrebovania tlačiť veľmi dlho a zároveň je extrémne kvalitná,“ doplnil Mervart. Najnovší tlačiarenský stroj predstavuje investíciu v objeme 4,5 milióna eur. Firma v súčasnosti disponuje šiestimi hĺbkotlačovými strojmi. Dôvodom nákupu bola podľa Mervarta obnova „flotily“ hĺbkotlačových strojov. „Týmto spôsobom reagujeme aj na vysoké mzdové náklady na prácu cez víkendy, čo na jednej strane nemajú ľudia radi a na druhej strane vďaka vysokému rastu príplatkov, tak ako je to štandardom na západe, aj my prechádzame na prácu v pondelok až piatok,“ povedal Mervart. Nový stroj je podľa neho produktívnejší, má v sebe viac automatizácie a je aj ekologickejší.

Za uplynulé tri roky investovala spoločnosť Chemosvit do obnovy strojov približne 15 miliónov eur. Vlani to bol nový osemfarebný flexotlačový stroj. „Tento stroj je na trhu veľmi populárny, pretože obsahuje zaujímavú pridanú hodnotu, keďže má dobrý pomer medzi cenou a kvalitou,“ uviedol Mervart. Predtým pribudol nový ofsetový stroj. Investície smerovali do ďalších dcérskych firiem. Do Fibrochemu vlani kúpili nový stroj v hodnote jeden milión eur na podporu výroby vlákien. Investovali aj do Strojchemu, kde do nákupu novej techniky zainvestovali približne 1,5 milióna eur. Už o necelé dva mesiace tu budú otvárať nové obrábacie centrum. Ďalšie by malo pribudnúť v budúcom roku.

Ilustračná snímka: rov

Investujú aj do cestovného ruchu

Špecifickou oblasťou podnikania skupiny Chemosvit je cestovný ruch, keďže firma prevádzkuje aj lyžiarske stredisko v Lopušnej doline. „Táto investícia začínala ešte v Chemosvite a postupne prešla do spoločnosti Chemosvit Energochem a možno povedať, že došlo ku kompletnej obnove ubytovania, reštauračných služieb, desiatich nových chát. Naplánovaný je tam aj ďalší rozvoj. Našou snahou je vytvoriť v Lopušnej doline rezort pre zamestnancov i návštevníkov, kde sa dá oddýchnuť a zákazníci dostanú špičkové služby,“ povedal Mervart.

Spoločnosť investuje aj do životného prostredia. Najvýznamnejším krokom pre skvalitnenie životného prostredia bolo pred rokmi odstavenie výroby celofánu. „Dnes môžeme povedať, že Chemosvit nie je chemická firma. Je skôr polygrafická, strojárska a vláknarenská firma. Boli sme prví, ktorí zakúpili spaľovňu, ale práve pre našu legislatívu ju bolo potrebné odstaviť. Snažíme sa minimalizovať skládkovanie, všetky obaly sa recyklujú a dostávajú sa späť do obehu a vyrábajú sa z nich druhotné suroviny,“ uviedol Mervart.

Spoločnosť Chemosvit Fólie v súčasnosti zamestnáva približne 900 ľudí, ročný obrat spoločnosti predstavuje okolo 90 miliónov eur. Približne 80 percent produkcie smeruje na export, prevažne do Poľska a Nemecka, ktoré predstavuje najväčší trh, nasledujú ďalšie krajiny západnej Európy. Firma však vyváža aj na Ukrajinu a do Ruska. Celá skupina Chemosvit zamestnáva okolo 2 300 ľudí, mimo zamestnancov zahraničných firiem, ktoré pôsobia v areáli spoločnosti. Celkový ročný obrat spoločnosti je okolo 220 miliónov eur.

Rastislav OVŠONKA