DOPLNENÉ: Obchvat Kežmarku budú stavať v polovičnom profile

Na stredajšom 179. rokovaní vlády schválil kabinet pre okres 1,3 milióna eur a 4,82 milióna eur na Spišský hrad. Hovorilo sa aj o obchvate mesta či reštitúcii v rámci bývalého vojenského obvodu Javorina.

Vláda Slovenskej republiky po roku opäť rokovala v Kežmarku. Snímka: vmi

Vládny kabinet v Kežmarku rokoval už po tretíkrát. „Máme za sebou ďalšie výjazdové rokovanie vlády v Kežmarku, ktoré bolo naozaj veľmi náročné,  bolo veľa bodov programu a všetko sú to veľmi dobré správy pre región,“ uviedol premiér Peter Pellegrini. Na rokovaní hodnotili úspešnosť Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok. Podľa premiéra množstvo novovytvorených pracovných miest pre región mnohonásobne prevyšuje pôvodné plány. „Začiatkom roka 2016 bola nezamestnanosť na úrovni 23,4 percenta a cieľom bolo, aby do roka 2020 klesla miera evidovanej nezamestnanosti na úroveň 17,4 percenta. K dnešnému dňu je miera nezamestnanosti 14,4 percenta. Nezamestnanosť  klesla o deväť percent a už teraz o tri percentá prekonala cieľ, ktorý akčný plán stanovil. Počet vytvorených pracovných miest bol stanovený na dvetisíc, k súčasnému dňu je počet novovytvorených pracovných miest v okrese tritisíc,“ hodnotí podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. „Na týchto číslach bolo všetko povedané. Práve vďaka zámeru vlády neustále sa vracať sa k tým, ktorí majú problém, vidno, že sú to úspešné projekty. Vzniklo nám tritisíc pracovných miest a môžem potvrdiť, že to nie je finálne číslo, pretože máme ďalšie investičné zámery,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Spišská Belá dostala na halu

Veľkou investíciou pre región je 4,82 milióna eur na sanáciu havarijného stavu románskeho paláca a západných palácov Spišského hradu. O tejto investícii vám prinášame viac v samostatnom článku. Oproti pôvodnému materiálu k návrhu dotácií navýšila vláda dve položky.

Ministerka kultúry hovorila aj o investícii do Spišského hradu. Snímka: jat

SOŠ na Garbiarskej ulici dostane namiesto 10-tisíc eur až 100-tisíc eur. Na čiastočné dofinancovanie Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti pôjde oproti 245 tisícom až 450-tisíc eur. „Toto obdobie sme si dali za cieľ zamerať sa na zdravie. Som rád, že ideme stavať centrum zdravotnej starostlivosti, kde budú mať občania komplexné služby,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Spišská Belá získala 180-tisíc eur na dobudovanie hokejovo-hokejbalovej haly, Spišská Stará Ves 70-tisíc eur na rekonštrukciu kultúrneho domu, Stará Lesná 75-tisíc eur na rekonštrukciu komunikácií a dofinancovanie rekonštrukcie požiarnej zbrojnice. Vláda schválila napríklad aj 20-tisíc eur na vybudovanie lávky cez potok v Ihľanoch, Lechnica získala 18-tisíc eur na projektovú dokumentáciu na siete individuálnej bytovej výstavby.

Štúdia obchvatu vyriešila otázku profilu

Takto pred rokom premiér Peter Pellegrini prisľúbil, že do 12 mesiacov má byť pripravená štúdia obchvatu Kežmarku, ktorá ukáže, či sa bude obchvat stavať v plnom alebo polovičnom profile. Pýtali sme sa preto na súčasný stav. „Obchvat je rozdelený na dve časti z toho dôvodu, aby ho bolo možné rýchlejšie budovať. Prvá etapa ide na štvorpruh, druhá etapa – obchvat Kežmarku na dvojpruh. Ešte raz opakujem, že potrebujeme územné rozhodnutie, potrebujeme štúdiu realizovateľnosti, a keď to všetko bude, už tomu nebráni nič,“ uviedol minister dopravy Arpád Érsek. Obchvat Kežmarku teda bude v polovičnom profile, napojenie pred Kežmarkom bude v plnom. Termín začiatku výstavby minister nevedel uviesť. „Ani pri jednej diaľnici si nedovolím povedať, kedy začnú, ale jednoducho tento proces je nastavený tak, aby bol rýchlejší. Preto je rozdelený na dve časti,“ povedal Arpád Érsek.

Reštituenti majú prísť na Úrad vlády

Pred rokom premiér reštituentom z bývalého vojenského obvodu Javorina verejne prisľúbil, že v otázke reštitúcie bude konať. „Nechcem pred tým zatvárať dvere ani oči, ja vám garantujem, že tam rozvírim prach. Musíme ísť krok po kroku. Budem sa pýtať, a keď mi na stôl dajú, kto je zodpovedný, ja si ho zavolám, aby sa mi zodpovedal,“ povedal pred rokom Pellegrini.

Reštituenti prišli opäť s odkazom pre premiéra. Snímka: vmi

Po roku je podľa reštituentov celý proces pozastavený, o čom premiér podľa jeho slov nevedel. Petičiari odovzdali Pellegrinimu otvorený list so žiadosťou o prijatie. Premiér hovoril o podniknutých krokoch a reštituentom dal ďalší prísľub. „Na základe nášho stretnutia pred rokom sme navýšili počty zamestnancov, pridelili financie, aby sme zvládli viacej spisov. Prídete k nám na Úrad vlády a môžeme tam prizvať aj zodpovedných, povieme si to zoči-voči. Aby nás nemotali, že oni budú rozprávať mne tak a vám inak. Nech to povedia vám do očí a ja sa budem na to veľmi rád pozerať,“ prisľúbil Peter Pellegrini. Malo by sa tak stať v novembri tohto roku.

O pomoc prišli žiadať aj obyvatelia sídliska Juh, ktorí chcú ostať Kežmarčanmi. Premiérovi adresovali petíciu, ten však nemôže ovplyvňovať rozhodnutia súdu. Petičiari chcú, aby sídlisko ostalo v katastri mesta Kežmarok. Podľa vedúcej petičného výboru Eleonóry Levickej chcú Petra Pellegriniho požiadať, aby nad situáciou aspoň dohliadal.

Vláda v stredu schválila aj zásadný dokument ohľadom nevybudovaných kanalizácií a vodovodov. Ide o prvú fázu, ktorá sa dotýka obcí do dvetisíc obyvateľov. Pomocou kombinovaného financovania z eurofondov a z environmentálneho fondu by sa mali počas nasledujúcich desiatich rokov, teda od roku 2020 do roku 2030, riadeným procesom postupne dobudovávať všetky rozostavané kanalizácie na Slovensku.

Jana TOMALOVÁ