Hasiči cvičili zásah mimo územia Slovenska

Hasili aj s pomocou zasnežovacieho systému.

Ilustračná snímka: rov

V bývalom vojenskom priestore Javorina si predminulý týždeň rozložil hlavný tábor Modul pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí v rámci trojdňového sústredeného výcviku tohto modulu. Na cvičení sa zúčastnilo viac ako 70 členov zo všetkých troch skupín modulu – Západ, Stred a Východ.

Hasili aj s pomocou zasnežovania

V rámci cvičenia absolvovali všetky tri skupiny cvičenie aj na lyžiarskom svahu v Tatranskej Lomnici, kde si vyskúšali zapojenie zasnežovacieho systému pri hasení lesného požiaru v ťažko dostupnom teréne. Využitie zasnežovacieho systému pri hasení požiaru si hasiči vyskúšali po prvýkrát. Cvičenie ukázalo, že je to možné. Tu sa im podarilo vytvoriť vodnú stenu, ktorá by mala zabrániť šíreniu požiaru v takomto teréne. „Modelujeme si situáciu, akoby sme zasahovali aj mimo územia Slovenska, ale principiálne sa táto činnosť nelíši na Slovensku a v zahraničí. Jediný rozdiel je systém a spôsob komunikácie s partnermi na mieste, kde sa modul nachádza,“ uviedol veliteľ Modulu pozemného hasenia z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík.

Ilustračná snímka: rov

Chcú zasahovať aj v zahraničí

Okrem rôznej hasičskej techniky, ako sú terénne cisterny, štvor či šesťkolky si hasiči postavili stanový tábor v bývalom vojenskom priestore Javorina, kde precvičujú sebestačnosť od okolitého sveta. „Tu sa simuluje sebestačnosť, ktorá je jednou z podmienok, aby mohol byť modul vysielaný do zahraničia a neobmedzoval hostiteľskú krajinu, ktorá potrebuje pomoc. Trénujú sa aj štandardné veci, ktoré hasiči ovládajú, ale treba sa v nich zdokonaľovať. Snažíme sa precvičiť aj vybudovanie tábora a celý systém nadväzných krokov,“ uviedol. Cvičenie je predpokladom na získanie certifikátu, ktorý im v budúcnosti umožní zasahovať pri podobných požiaroch v zahraničí.

Skupinu Východ tvorilo 23 hasičov, viac ako polovica z nich bola z Okresného riaditeľstva HaZZ v Poprade. „Všetky tri skupiny sú rovnocenné, približne rovnako vybavené, s rovnakou technikou, čiže nezávisí to od úlohy, úlohu treba splniť, bez ohľadu na to, ktorá skupina je práve v nasadení,“ uviedol člen vedenia Modulu pozemného hasenia z OR HaZZ v Poprade Marián Lopúch. To, že väčšina členov skupiny Východ, ktorá sa zúčastnila minulotýždňového cvičenia je z Popradu, vychádza podľa neho z histórie a tradície.

Rastislav OVŠONKA