Krátke správy z regiónu – 40. týždeň

Jelenia ruja straší turistov v Tatrách

Správa Tatranského národného parku dostáva hlásenia od vystrašených návštevníkov Tatier. Domnievajú sa, že v ich blízkosti sa nachádza medveď a žiadajú od ochranárov, aby okamžite riešili situáciu. Toto obdobie v Tatrách i podhorí patrí jelenej ruji. Ručanie jeleňa lesného si ľudia často zamieňajú s revaním medveďa hnedého, a tak sa šelma dostáva do nemilosti. Ochranári upozorňujú turistov, že jelene majú výsostne záujem o priazeň laní bez postranných úmyslov vystrašiť náhodných okoloidúcich.

Uviazli v Bráničkovom žľabe

V nedeľu večer požiadala štvorica poľských turistov o pomoc horských záchranárov z poľského TOPR-u prostredníctvom aplikácie Ratunek. Turisti vo veku 29, 34, 35 a 35 rokov netrafili zostupovú trasu z Prostredného hrotu. Mali sa dostať do Stillovho žľabu vedúceho do Malej Studenej doliny, ocitli sa však v Bráničkovom žľabe smerom do Veľkej Studenej doliny a narazili na prah, cez ktorý nedokázali prejsť. Záchranári po príchode turistov spustili dole a pokračovali s nimi pozemne. Akciu ukončili o 3.00 h ráno.

Ilustračná snímka: jat

Úrad PSK povedie Popradčan

Od 1. októbra sa stal novým riaditeľom Úradu Prešovského samosprávneho kraja Bystrík Mucha z Popradu. Do samosprávy prichádza z manažérskeho prostredia. Mucha už spolupracoval s vyšším územným celkom na projekte Smart. Nový riaditeľ bude zodpovedný za riadenie úradu a zlepšenie jeho vnútorných procesov. Podľa predsedu PSK Milana Majerského čakajú nového riaditeľa veľké výzvy v rámci druhej etapy iniciatívy Catching-up regions či pri výzve Inteligentnejší a lepší samosprávny kraj.

Opravujú cestu pri NTC

V Poprade sa začala rekonštrukcia miestnej komunikácie prepoj ulice Športová a ulice Boženy Nemcovej pri parkovisku NTC, opravovať sa bude aj verejné osvetlenie. Od 27. septembra je komnikácia uzavretá od vstupu na futbalový štadión za mostom až po ulicu B. Nemcovej. Radnica predpokladá, že stavebné práce potrvajú zhruba tri mesiace. Aby bolo NTC aj rodinné domy na ulici B. Nemcovej dopravne dostupné, bude dočasne obojsmerný úsek cesty pod svahom pred napojením križovatky s ulicou Pod bránou.

NTC Poprad. Snímka: rov

Vyhrali kežmarskú súťaž

Pri príležitosti 750. výročia udelenia mestských práv mestu Kežmarok samospráva na svojej oficiálnej facebookovej stránke vyhlásila súťaž o najkrajšiu fotografiu Kežmarku. Odborná porota v zložení Lórant Paugsch a Peter Cintula sa zamerala najmä na profesionalitu a najvyššie ohodnotila snímku Červený detail autorky Ivany Holbusovej. Na facebookovej stránke sa najväčšej priazne fanúšikov dostalo fotografii Znovuzrodenie autorky Eriky Bialončíkovej. Snímka získala 168 „lajkov“.

Upravili podchod na Kukučínovú

Od júna do septembra trvala oprava podchodu, ktorý vedie popod železničnú trať od Tatravagónky a spája centrum mesta Poprad s Kukučínovou ulicou. Frekventovaným podchodom sa pohybuje aj množstvo gymnazistov. V súčasnosti je podchod svetlejší a čistejší a občania sa majú cítiť bezpečnejšie. Rekonštrukcia zahŕňala úpravu povrchov vnútorných aj vonkajších stien, výmenu dlažby, opravu schodísk, rampy a osvetlenia. Mesto financovalo rekonštrukciu z vlastných zdrojov vo výške 83-tisíc eur.

Neznámy ukradol dve štvorkolky

Medzi 20. a 23. septembrom došlo na pozemku jedného z areálov na ulici Továrenskej v Starej Ľubovni ku krádeži. Páchateľ mal vypáčiť zámok na bráne a potom aj okno na budove. Odniesol si dve štvorkolky – špeciálny traktor a samohybný pracovný stroj. Krádežou vznikla majiteľovi škoda 31 700 eur. Vyšetrovateľ v Starej Ľubovni začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže, ktorej sa dopustil zatiaľ neznámy páchateľ. Zlodejovi hrozí odňatie slobody od šiestich mesiacov do troch rokov.

Ilustračná snímka: archív mesta Spišská Belá

Renovujú prístrešky na cyklotrase

Mesto Spišská Belá opravuje prostredníctvom správcu športových, účelových a rekreačných zariadení prístrešky na cyklochodníku v smere od Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny. Prvá v poradí je lokalita na Šarpanci, kde je strecha prekrytá len provizórne. Spolu štyri prístrešky by mali byť opravené do konca októbra tohto roku. Belianska cyklotrasa v rámci projektu Belianske Tatry – spolu a lepšie bola uvedená do prevádzky 1. mája 2011. Mesto tak po ôsmich rokoch obnovuje jej opotrebované časti.

Na Zamagurí chcú nové cesty

Mesto Spišská Stará Ves požiadalo o peniaze z eurofondov na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Hlavným cieľom podávaného projektu je zlepšenie podmienok marginalizovaných rómskych komunít dobudovaním základnej technickej infraštruktúry. Malo by ísť o rekonštrukciu, dobudovanie a modernizáciu dopravnej obsluhy na uliciach Mlynská, 1. mája a Kukučínová. Celková suma, o ktorú Spišská Stará Ves žiada, je 242-tisíc eur. Žiadatelia sa na projekte budú podieľať päťpercentnou spoluúčasťou.

Spišská Stará Ves. Snímka: rov

V Spišskej Belej hľadajú opatrovateľky

Mesto potrebuje opatrovateľky, ktoré by pomáhali občanom odkázaným na túto sociálnu službu priamo v ich domácnosti. Podmienkou pre prijatie je absolvovanie akreditovaného kurzu opatrovateľky s najmenej 220 hodinami alebo ukončené stredné vzdelanie s príslušným zameraním. V prípade záujmu máte kontaktovať Annu Mlakovú, ktorá vám poskytne viac informácií. Nájdete ju na mestskom úrade, prípadne zastihnete na telefónnom čísle 052/468 05 18 alebo mailom na mlakova@spisskabela.sk.