Krátke správy z regiónu – 41. týždeň

Diskutovať budú o klíme

Klimatické zmeny môžeme pozorovať na celom svete. Odborníci preto varujú pred väčšími extrémami počasia a efektom globálneho otepľovania. Možné riešenia zaujímajú odborníkov i mladých ľudí. Dôkazom toho sú aj študenti z Popradu, ktorí pred dvoma týždňami zorganizovali klimaštrajk. Je možné zvrátiť vplyv globálneho otepľovania? Čo môže zmeniť Európska únia? Na tieto otázky odpovedia odborníci počas diskusie o klíme, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 10. októbra o 17.30 h v Tatranskej galérii.

Ilustračná snímka: rov

Starožitnosti na jednom mieste

V sobotu 12. októbra bude posledný Blší trh a zberateľská burza starožitností. Na parkovisku pri Bille v Poprade budete môcť v čase od 8.00 do 14.00 h predať, kúpiť či vymeniť zberateľské zaujímavosti, kuriozity i predmety z domácností, jednoducho všetko, čo nepotrebujete, ale inému to môže urobiť radosť. Súčasťou programu bude aj výstava automobilových veteránov či možnosť posúdiť starožitnosti odborníkom. Z burzy si budete môcť okrem jedinečných kúskov vziať domov aj psíka z útulku.

V Poprade sa stretnú podnikatelia

V Poprade sa uskutoční prvá bizniskonferencia. V nedeľu 19. októbra sa v Aquacity stretnú začínajúci i dlhoroční podnikatelia, ktorí sa chcú vo svojom biznise posunúť vpred. O svoje vedomosti a praktické informácie sa podelia majitelia firiem, markertéri i ľudia z praxe. Pripravený bude i workshop, ktorý ponúkne návod, ako zrealizovať svoje nápady a hovoriť sa bude aj o riešení akéjkoľvek podnikateľskej situácie. Večerný program bude patriť tolkšou a známym slovenským podnikateľom a podnikateľkám.

Pomôžu zdravotne postihnutým

Séria podujatí Škoda Handy Mobility Tour 2019 bude po Košiciach a Prešove pokračovať v Poprade. V utorok 8. a v stredu 9. októbra sa návštevníci dozvedia, čo pomáha uľahčiť a skvalitniť život ľuďom so zdravotným znevýhodnením v rámci dopravnej mobility. Počas dvoch dní poskytnú organizátori informácie o možnostiach úpravy či financovania vozidla, poradenstvo v sociálnej oblasti, ukážky prvej pomoci a rehabilitačných aktivít. Tí odvážnejší si budú môcť vyskúšať aj jazdu na prispôsobenom trenažéri.

Ilustračná snímka: SÚC PSK

Cestári dostali nové vozidlá

Zamestnanci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja si minulý týždeň prevzali 16 nových mechanizmov spolu za 1,1 milióna eur. Nový traktorový nosič využijú cestári napríklad v T. Štrbe, Kežmarku, Lipanoch i Sp. Starej Vsi. V Poprade a v St. Ľubovni budú používať nové nákladné motorové vozidlá valník. Cestári v Starej Ľubovni dostali aj teleskopický nakladač. V popradskom regióne sa využije nová technická výbava pre technológiu zálievok i šmykom riadený nakladač.

Do Viedne priniesli kúsok kraja

Minulý štvrtok otvoril prezentáciu krajov v rámci iniciatívy slovenského predsedníctva OBSE práve Prešovský samosprávny kraj. V priestoroch Hofburgského paláca vo Viedni si predstavitelia 57 účastníckych štátov OBSE pozreli prezentačné video i výstavu súťaže fotografií Prešovského kraja Choď a foť. Diplomatov čakal prehľad atrakcií kraja, ochutnali i tradičnú kuchyňu a o hudobný sprievod sa postaral Michal Smetanka, ktorý vo Viedni predviedol hru na tradičné i netradičné hudobné nástroje.

Spomenú si na obete hôr

Opäť nastal čas pripomenúť si turistov a kamarátov, ktorým vzali rokliny a tiesňavy Slovenského raja život. Horská záchranná služba, Horská služba Slovenského raja, Klub seniorov Horskej služby, obec Letanovce a Správa národného parku Slovensky raj vás pozývajú na pietnu spomienku na obete horských nešťastí v Slovenskom raji spojenú so svätou omšou. Na obete tragédií si môžete zaspomínať na Symbolickom cintoríne na Kláštorisku túto sobotu o 11.00 h. Spomienka sa bude konať desiatykrát.

Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Snímka: rov

Navrhnite laureátov v Starej Ľubovni

Mesto Stará Ľubovňa udeľuje Cenu mesta a Cenu primátora, slávnostné oceňovanie čaká samosprávu v decembri pri príležitosti sviatku patróna mesta sv. Mikuláša. O držiteľoch Ceny mesta môžu rozhodnúť aj obyvatelia mesta. Návrhy posielajte do 15. októbra na mestský úrad na tlačive, ktoré dostanete na radnici, alebo si ho stiahnete na stránke mesta. Môžete posielať vaše tipy na tých Staroľubovňanov, ktorí majú za sebou vynikajúce tvorivé úkony a významné výsledky v rôznych prospešných oblastiach.

Električku čaká výluka

Železnice Slovenskej republiky začali v pondelok 7. októbra s výlukovými prácami medzi stanicami Poprad-Tatry – Starý Smokovec. Práce sú naplánované do 20. októbra do 17.00 h. Vlakové spoje nahradí ŽSR autobusovou dopravou, ktorá má zastávky v Poprade pri železničnej stanici pri pošte, vo Veľkom Slavkove na zastávke SAD pri kostole, v Novej Lesnej na zastávke SAD pri cintoríne, Pod lesom na zastávke SAD pri ZŠ, v Dolnom Smokovci pri zastávke železnice a v Starom Smokovci na stanici SAD.

Ilustračná snímka: rov

Izraelčania zablúdili v Tatrách

V nedeľu popoludní požiadali dvaja 33-roční izraelskí turisti vo Vysokých Tatrách o pomoc. Počas túry zišli z chodníka, snežilo, viditeľnosť bola znížená a nedokázali sa v teréne orientovať a samostatne pokračovať. Horskej záchrannej službe poskytli GPS súradnice. Záchranári turistov lokalizovali nad Kopským sedlom a poskytli im teplé tekutiny a oblečenie. Mužov bez zranení odprevadili k Chate pri Zelenom plese, kde dvojica prenocovala a záchranári sa vrátili na základňu v Starom Smokovci.