Krátke správy z regiónu – 42. týždeň

Pod Ostrvou si pripomenú obete Tatier

Po Slovenskom raji budeme spomínať aj na tých, ktorým vzali život Tatry. Túto sobotu pozývajú Štátne lesy TANAP-u a Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor na pietnu spomienku. Účastníci sa stretnú pri Chate na Popradskom plese, o 10.30 h sa sprievod vyberie na Symbolický cintorín a o 11.00 h sa začne spomienka, po ktorej bude nasledovať sv. omša. Na symbolickom cintoríne pod Ostrvou opäť pribudnú aj nové mená tých, ktorých životy si vyžiadali naše hory – mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu.

Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Ilustračná snímka: rov

Na Zamagurí majú nový defibrilátor

V utorok 8. októbra nainštalovali na budovu Kultúrneho domu v Spišskej Starej Vsi externý defibrilátor. Zariadenie je k dispozícii všetkým občanom, má jednoduché používanie, človeka naviguje krok za krokom. Prístroj analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Názornú ukážku používania predviedol predseda Občianskeho združenia Záchrana. Defibrilátor zakúpila samospráva z vlastných prostriedkov, do záchrany životov Zamagurčanov investovala Spišská Stará Ves 1 500 eur.

Zranili sa v Priečnom sedle

V sobotu zasahovali horskí záchranári pri dvoch úrazoch pod Priečnym sedlom. Slovák so zraneným členkom čakal zo strany Veľkej Studenej doliny. Poliak dostal kŕč do nohy, nebol schopný ďalej samostatne pokračovať a ostal na reťaziach zo strany Malej Studenej doliny. V súčinnosti s leteckými záchranármi odleteli členovia HZS na miesto a postupne obidvoch turistov evakuovali. Slováka odviezla z heliportu posádka RZP do nemocnice, Poliak pokračoval domov individuálne, ďalšiu pomoc nepotreboval.

Ilustračná snímka: rov

Železničiari pracujú aj pod Tatrami

V úseku Poprad Tatry – Veľký Slavkov budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať výlukové práce až do nedele 20. októbra. Externý dodávateľ bude dopĺňať zostavu trakčného vedenia o nosné lano. Vo štvrtok a v piatok od 8.25 do 14.25 h bude výluka aj na úseku Veľký Slavkov – Pod Lesom, kde čaká železničiarov pravidelná údržba trakčného vedenia. Keďže ide o jednokoľajovú trať, cestujúci budú v oboch prípadoch prepravení náhradnou autobusovou dopravou, ktorú zabezpečí dopravca.

Lídri rokovali na Štrbskom Plese

Cez víkend sa na Štrbskom Plese riešili naliehavé ekonomické otázky Európy v rámci Globsec Tatra Summitu. Po roku tak lídri opäť hľadali odpovede na výzvy, pred ktorými stojíme. Počas troch dní vystúpilo 30 rečníkov a o vybraných témach diskutovalo 200 vybraných hostí z 25 krajín. Hovorilo sa o zelenej dohode pre Európu, udržateľných financiách či o možnostiach rozpočtu Európskej únie. Na samite odovzdali aj európsku cenu Globsec, prevzal si je predseda Euŕopskej rady Donald Tusk.

Kúpele Smerdžonka otvárajú dvere

Túto nedeľu pripravili Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka Jesenný deň otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa psoriázy. Prehliadky areálu s výkladom sa začínajú o 9.30, 12.30 a 14.30 h, čakajú vás aj konzultácie s lekárom na vyšetrenie materských znamienok, meranie tlaku, pulzu a cholesterolu, prednášky na sociálne témy a spirometrické vyšetrenie. O 16.30 h sa začne sv. liturgia. V tento deň kúpele ponúkajú aj o 30 percent lacnejšie procedúry. Vstup na podujatie je zdarma.

Kúpele Smerdžonka v Červenom Kláštore. Snímka: rov

Školáci pozývajú na misijný jarmok

Tento týždeň až do nedele organizujú žiaci Základnej školy v Spišskej Starej Vsi Misijný jarmok. Môžete podporiť misijné projekty pre deti tým, že darujete veci, ktoré už nepotrebujete – topánky, tašky, hračky, bižutériu, školské potreby a všetko, čo je ešte vhodné na používanie. Zber vecí je naplánovaný na základnej škole do stredy, vo štvrtok čaká Zamagurčanov jarmok v budove školy, v piatok v kultúrnom dome a nedeľa bude mať prívlastok misijná. Po každej omši sa dozviete, aký výnos mala zbierka.

V Bachledke robia údržbu na lanovke

Od 14. do 31. októbra nebude v stredisku Bachledka Ski & Sun premávať lanovka, naplánovaná je totiž predsezónna údržba. V dňoch 21. až 24. októbra bude pre návštevníkov uzavretý aj Chodník korunami stromov s vyhliadkovou vežou, počas ostatných dní údržby sa však na chodník dostanete aspoň po vlastných. Z Bachledovej doliny vás čaká túra dlhá 2,5 kilometra, ktorú by ste mali zvládnuť do hodiny, z Malej Frankovej sa pešo dostanete ku chodníku za zhruba 45 minút po trase dlhej 1,2 kilometra.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari. Ilustračná snímka: rov

Poslanci sa stretnú kvôli smradu

Primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský zvolal na tento štvrtok 10. zasadnutie mestského zastupiteľstva. Na pláne majú okrem otvorenia, nakladania s majetkom mesta a záveru len jediný bod – prerokovanie ďalších právnych krokov mesta Levoča vo veci zápachu spôsobovaného činnosťou spoločnosti Tatra-Agrolev. Levočania musia už od jesene minulého roka znášať nepríjemný zápach z hnojovice, ktorú spoločnosť aplikovala na polia. Poslanci sa stretnú v zasadacej miestnosti o 10.00 h.

Hydinárne zrušili prepúšťanie

V auguste sme vás informovali, že Podtatranská hydina nahlásila 19. júna nna kežmarskom úrade práce hromadné prepúšťanie. V kežmarskej spoločnosti so 40-ročnou tradíciou v podnikaní v oblasti hydinového mäsa malo prísť o prácu 394 ľudí, prepúšťanie malo byť ukončené do 1. októbra. Pýtali sme sa preto na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny na aktuálnu situáciu. Podľa informácií z kancelárie generálneho riaditeľa oznámil zamestnávateľ zrušenie hromadného prepúšťania 12. septembra.