Krátke správy z regiónu – 44. týždeň

Cintoríny budú otvorené dlhšie

Počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých na pohrebiskách mesta Poprad budú predĺžené otváracie hodiny. Cintoríny vo Veľkej, Spišskej Sobote, Matejovciach a Strážach pod Tatrami budú otvorené od pondelka do štvrtka od 7.00 do 22.00 h, od piatku do nedele nonstop. Následne od 4. do 15. novembra od 7.00 do 22.00 h a od 16. novembra od 7.00 do 18.00 h. Dušičková pobožnosť sa bude konať v sobotu 2. novembra o 15.00 h pri hlavnom kríži na cintoríne v Poprade-Veľkej.

Ilustračná snímka: rov

Korčuľovanie v Kežmarku ostáva zdarma

Mesto Kežmarok zverejnilo na svojej webovej stránke termíny verejného korčuľovania na zimnom štadióne. V stredu sa na ľad verejnosť dostane medzi 17.00 a 18.00 h a zakorčuľovať si môžete aj cez víkend. V sobotu aj v nedeľu od 12.00 do 13.30 h patrí ľadová plocha deťom do 12 rokov. Od 13.30 do 15.00 h si cez víkend zakorčuľujú všetky vekové kategórie. Keďže mestskí poslanci neprijali žiadne uznesenie ohľadom výšky vstupného, verejné korčuľovanie ostáva – tak ako minulý rok – zdarma.

Dostali novú hasičskú techniku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky minulý týždeň rozdalo osem hasičských áut značky Iveco Daily. Kľúče od novej hasičskej techniky si prevzali zástupcovia ôsmich miest a obcí zo Spišskej Belej, Holumnice, Huncoviec, Mlynčekov, Reľova, Toporca, Veľkej Frankovej a Vojňan. Nákup a odovzdanie hasičských vozidiel je súčasťou projektu Ministerstva vnútra SR pod názvom Zvýšenie odborných a intervenčných kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni, ktorý sa realizuje z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Ilustračná snímka: rov

Hovorili aj o lykožrútovej kalamite

Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene a Štátne lesy TANAP-u minulý týždeň organizovali vedeckú konferenciu venovanú stavu v lesných ekosystémoch po prírodných disturbanciách. Kalamita v Tatrách ponúkla možnosť sledovať zmeny na plochách zasiahnutých vetrom, požiarom či lykožrútom a porovnávať manažmentové opatrenia. Odborníci veria, že výsledky výskumu poslúžia lesníkom a ochranárom pri hľadaní kompromisu pri navrhovaní opatrení týkajúcich sa starostlivosti o kalamitné územie.

Popradskí seniori si zatancovali

Minulú stredu sa v spoločenskej sále v Matejovciach stretlo zhruba 320 seniorov z deviatich denných centier a z Centra sociálnych služieb v Poprade. Zatancovali si a pobavili sa na programe v réžii Solus Dance Academy pod vedením Jozefa Solusa a za sprievodu La Speranzy. Akciu Tretí vek sa zabáva organizoval už po 26. raz mestský úrad ako jedno z nosných podujatí mesiaca úcty k starším. Na budúci rok plánuje sociálny odbor pozvať občanov na deň otvorených dverí denných centier.

Trať Kežmarok – St. Potok je vo výluke

Už v pondelok, 28. októbra, sa začala výluka v úseku Studený Potok – Kežmarok, osobná železničná doprava bola vylúčená medzi 7.15 a 18.40 h. V utorok. 29. októbra, výluka pokračuje od 7.15 do 14.40 h. Železničná spoločnosť Slovensko nahradí všetky vlaky náhradnou autobusovou dopravou, ktorá zastavuje v Kežmarku pri železničnej stanici, v Huncovciach na zastáavke SAD a na hlavnej ceste pri železničnej stanici Studený Potok. ŽSR prosia o porozumenie a žiadajú, aby sa cestujúci riadili pokynmi.

Začína sa sezónna uzávera

Od 1. novembra platí na vybraných turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách sezónna uzávera. Milovníci vysokohorských túr sa v tomto roku môžu na túry končiace na vrcholoch tatranských štítov vybrať v stredu 31. októbra naposledy. Od štvrtku by sa mali turisti vyhýbať značkovaným chodníkom nad vysokohorskými chatami. Dvere chát ostávajú otvorené aj počas zimy, výnimkou je Chata pod Rysmi. Uzávera má pomôcť najmä ochrane kamzíka a svišťa vrchovského tatranského a potrvá do 15. júna budúceho roku.

Chata pod Rysmi bude od 1. novembra zatvorená. Dôvodom je sezónna uzávera chodníkov. Snímka: rov

Získali cenu za sociálne služby

Prešovský samosprávny kraj vo štvrtok odovzdal najvyššie krajské ocenenia v sociálnych službách – Krídla túžby. V kategórii poskytovateľ sociálnych služieb spomedzi štyroch nominácií získal Krídla túžby Domov pre seniorov v Starej Ľubovni. Zariadenie si zaslúžilo cenu za to, že pod vedením riaditeľa Petra Muchu prešlo viacerými pozitívnymi zmenami, ktoré prispeli ku skvalitneniu sociálnych služieb. Plusmi sú nepretržitá starostlivosť, kvalifikovaný personál a rodinné prostredie.

Na výstave uviedli psov z útulku

V Poprade sa konal už 2. ročník výstavy krížencov a psov z útulku s názvom Podtatranský oriešok. V štyroch kategóriách zabojovalo 49 tímov. Súťažilo sa v kategórii šťeňa, dospelý pes, veterán a novinkou druhého ročníka bola kategória útulkáč, v ktorej mohli nastúpiť iba psíkovia, ktorí sú v dočasnej opatere. Organizátori výstavy uviedli, že záujem o adopcie psíkov z útulku sa zvyšuje. Počas výstavy predstavili ukážky kynologických športov klub agility Kamzik a športový a kynologicky klub Canislog z Popradu.

Mestský útulok v Poprade. Snímka: gro

Samosprávy môžu dvíhať miestne dane

Združenie miest a obcí Slovenska upozorňuje, že zvýšené náklady súvisiace s vyplácaním 13. a 14. platu, „chodníkovou“ novelou, zvýšeným poplatkom za skládkovanie, či „obedmi zadarmo“ môžu spôsobiť dva javy. Poslanci zastupiteľstiev rozhodnú navyšovať miestne dane a poplatky, alebo sa rozhodnú obmedzovať rozsah konkrétnych verejných služieb a investičných aktivít. Mestá a obce musia schvaľovať vyrovnaný rozpočet, preto môžeme očakávať negatívny dopad legislatívy na služby či peňaženky občanov.