Krátke správy zo športu 41. týždeň

Vytrvalec Hlavčo behá po horách ako kamzík

Vyše dvesto zdatných bežcov pretekalo v sobotu po Tatrách v rámci 35. ročníka Memoriálu Jozefa Psotku. Kratšiu trať Basic na 19 km vyhral Pavol Orolin zo Spišského Bystrého pred Trstenčanom Patrikom Rehákom a Petrom Pirohom z Tepličky nad Váhom. Najrýchlejšou ženou bola Renata Klčová z Piešťan. Časovky Extreme na 36 km  najlepšie zvládol Lipták Jozef Hlavčo (na náhľadovej snímke). Druhý skončil Ján Ďurmek z Valašskej Belej, tretí ďalší Lipták Marián Tréger a Lenka Hiklová z Malinô Skialp Team bola najlepšia zo žien.

Manželia sú zároveň železní hasiči

V sobotu sa v Poprade-Veľkej uskutočnil 3. ročník súťaže jednotlivcov TFA Železný hasič, ktorá je už štvrtou svojho druhu v okrese. Pohybovo i fyzicky náročná súťaž napodobňuje činnosť hasiča pri reálnom zásahu a trúflo si na ňu 33 účastníkov. V kategóriách do 35 rokov sa z prvenstiev tešili Prievidžania – Vladimír Šramka aj Janka Bednáriková. Medzi veteránmi triumfovali manželia z Liptovskej Tepličky Marián a Daniela Pitoňákovci. Mário Šajtroch z Hodruše-Hámrov obhájil víťazstvo v doraste.

Ukrajinskí plavci tu dominovali

KP Aquacity Poprad usporiadal 5. októbra 9. ročník Pohára olympijských nádejí, ktorého sa zúčastnilo 304 plavcov zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Suverénnym víťazom sa s 92 medailami (40-30-22) stal práve ukrajinský UA Swim Team. Domácich Popradčanov potiahli najmä sestry Hudžíkové, ktoré získali bronzy. Nina skončila tretia na 50 i 100 m znak a Sofia na 100 m prsia. Lepšie sa darilo GPO Svit, keď striebro na 50 m motýlik získala Tamara Baloghová a Andrea Zavacká vyhrala 50 m prsia.

Shihanisti ovládli Starú Ľubovňu

V rovnaký deň sa konal aj Ľubovňa Open Cup 2019, kde, samozrejme, nechýbali ani všetky štyri karate-kluby z regiónu. Zaskvel sa najmä popradský Shihan, ktorý bol s 24 medailami (9-9-6) už tretíkrát za sebou na tomto turnaji najlepším zo všetkých 25 klubov. Hana Hybenová získala v kategórii zlato aj v kata, aj v kumite. Domáci ŠKM-KK Stará Ľubovňa so ziskom (4-5-14) skončil štvrtý a hneď za ním skončili centralisti z Popradu za (4-3-4). MŠK Kežmarok obsadil s bilanciou (0-1-4) 18. miesto.

Olearčin s Kubom sú absolútnou špičkou

Počas prvého októbrového týždňa sa v Modene konal Svetový pohár v kynologickom športe Obedience. Ide o poslušnosť psa pri špecifických cvikoch založených na detailoch ako presnosť, rýchlosť, zladenosť, ale i radosť psa. Popradčan Jozef Olearčin s nemeckým ovčiakom Kubom rozhodne neboli v Taliansku iba do počtu a tvrdý tréning priniesol ovocie. Po dvoch dňoch v najkvalitnejšej konkurencii totiž v kráľovskej kategórii OB 3 skončili na druhej priečke.