Krátke správy zo športu 42. týždeň

Prvé derby „medvede“ zvládli

Slovenská basketbalová liga pokračovala v sobotu 4. kolom a Svit najmä vďaka 26 bodom najlepšieho strelca Nesbitta zdolal v domácom derby Spišskú Novú Ves 96:74 (50:36) „Oba tímy chceli zvíťaziť, bola tu fantastická atmosféra. Spišská hrala veľmi dobre, ale mali sme dobre pokrytých hráčov na trojkovom oblúku. Pod košom sme neustrážili Maxwella či Thompkinsa, no v druhom polčase sme si už na to dávali pozor a dokázali sme tento zápas vyhrať,“ hodnotil tréner BK Iskra Svit Rudolf Jugo.

Na „Zbojníčku“ prišiel prvý domáci Švolík

Sherpa Rallye v sobotu napísala už 35. ročník. Úlohou horských nosičov je vyniesť náklad na chatu v čo najkratšom čase. Mužom nakladajú 60 a ženám 20 kilogramov. Tentoraz sa z Hrebienka išlo cez Veľkú Studenú dolinu na Zbojnícku chatu. Prvá sa tam ukázala podľa predpokladov Simona Triznová za 1.09 h. Z mužov to zvládol najrýchlejšie Lukáš Švolík v rekordnom čase 1.20:16 h. Druhý prišiel do cieľa Rastislav Goriščák a tretí skončil Filip Zacher. Okrem Triznovej sa súťaže zúčastnilo ďalších 14 žien, z ktorých skončila druhá Silvia Krištofovičová a tretia Simona Machyniaková.

Bežci pomaly uzatvárajú sezónu

V okolí Spišskej Belej sa v sobotu konal 3. ročník Goral Run-u.  Polmaratón na 21,1 km vyhral za 1.23 h Spišiak Matúš Užák pred Jozefom Pavúkom a Jurajom Hvizdošom. Najrýchlejšou ženou bola Martina Macková z Krížovej Vsi, druhá dobehla Zuzana Högerová a tretia Danka Faltičková. Na 10-kilometrovej trati sa z prvenstiev tešili Jozef Dubašák s Luciou Čubaňovou a nordic walkeri Ľubomír Gašpar s Markétou Sivákovou. Bežalo sa aj na 4,2 km, kde vyhrali Michal Jurčo a Simona Mlynarczyková.

Piaty zápas na Glory Možný prehral

Nemecký Düsseldorf hostil 12. októbra podujatie najprestížnejšej kickboxerskej organizácie sveta Glory 69, ktorého súčasťou bol aj Košičan Tomáš Možný z popradského Body Gym-u napriek tomu, že ho týždeň pred tým trápila choroba. Zápas s Chorvátom Antoniom Plazibatom však prehral na body a v Glory má tak zápornú bilanciu 2:3. Ich súboj vyhlásili za najlepší na akcii a Možný si siahol na dno síl a doboxoval aj so zlomenými rebrami a rozhodca ho po nesmierne tvrdej rane aj dvakrát počítal.

MFHF má aj športový rozmer

Na Medzinárodnom festivale horských filmov tradične býva aj Festival Cup (na náhľadovej snímke), ktorý je súčasťou Slovenského pohára v boulderingu. Na Námestí sv. Egídia 12. októbra súťažilo 29 lezcov. Medzi mužmi triumfoval Miloš Nemý pred Dávidom Zavackým a Viliamom Ferčákom. Najlepšou ženou bola Kika Urdová, domáca Denisa Šulcová skončila druhá a Halina Švástová tretia. V kategórii do 16 rokov zvíťazili M. Fabián a H. Švástová, do 18 rokov M. Kolenka a L. Hrašková. M. Grzyb vyhral kategóriu U20.

Popradským karatistom svedčala kata

Počas druhého októbrového víkendu sa v poľskej Bielko-Białej uskutočnil veľký medzinárodný turnaj Polish Open Karate Grand Prix. Počas troch dní sa tam predstavilo takmer 2 400 karatistov z 32 krajín vrátane popradského Shihanu, ktorého mladučké talenty s piatimi medailami výhradne zo súborného cvičenia kata (3-1-1) obsadili v bilancii klubov 12. priečku. Zlato získali Linda Klempová, Tadeáš Krajovský i Karolína Kiššková. Striebro pridala Laura Klempová a bronz Daniel Nedoroščík.