Kreatívci dostanú priestor vo Fitcubatore

V nevyužitých priestoroch vznikli laboratóriá pre smart riešenia.

 

Ilustračná snímka: rov

 

Uplynulý štvrtok otvorili v bývalej redute Fitcubator. „Je to nezisková organizácia. A ako už názov prezrádza, je to o tom, ako byť IT a zároveň byť fit. Chceme priniesť do regiónu niečo, čo pomôže nielen mne ako osobe, ale aj prírode a okoliu. Základnou ideou je spojiť mladých ľudí, udržať ich v regióne, aby sme nemuseli plakať, že nemáme talenty na Slovensku, lebo odchádzajú do zahraničia. A zároveň im nájsť uplatnenie a podporiť ich myšlienky, nápady, kreativitu, ako posunúť náš región dopredu,“ uviedol člen správnej rady Fitcubatora Ján Michlík.

Chcú hľadať riešenia pre samosprávy

Súčasťou Fitcubatora sú aj tri laboratóriá a coworkingové centrum, kde dostanú priestor kreatívni ľudia. „Bude to priestor na riešenie problémov, ktoré trápia mestá a obce v okolí. Máme tu laboratórium pre smart city riešenia, ako využiť internet a technológie, aby sme získali čo najviac informácií o tom, čo sa deje v meste, či už v oblasti kvality života, životného prostredia, ovzdušia, bezpečnosti. Môže to byť monitoring spotreby energií či vody. Zároveň je možné tieto údaje nielen zbierať, ale aj vyhodnocovať a na základe toho je možné robiť konkrétne rozhodnutia,“ doplnil Michlík. Partnermi Fitcubatora sú viaceré technologické firmy. Fitcubator plánuje v budúcnosti spolupracovať aj so študentmi stredných škôl.

Ilustračná snímka: rov

Mesto potrebuje priemysel s pridanou hodnotou

Fitcubator by mal byť bezúdržbový z pohľadu otváracích hodín. „Fitcubator bude otvorený 24 hodín denne bez toho, aby tu musel niekto fyzicky byť. Samozrejme máme základné otváracie hodiny, ale po štandardnej dobe tu budú môcť prísť ľudia na základe biometrických údajov, dokážu si tento priestor otvoriť a tráviť tu čas. Takýmto spôsobom bude zabezpečená nonstop prevádzka celého zariadenia,“ uviedol Michlík. Fitcubator by mal byť pre mladých ľudí prístupný bezplatne.

„Ešte keď som bol vo vedení mesta Poprad, nastavili sme program rozvoja tak, aby sa takéto projekty dali realizovať a nové vedenie v tomto prípade urobilo kontinuitu, za čo som vďačný a verím, že sa nám spoločne podarí urobiť aj ďalšie projekty. Som presvedčený, že toto mesto potrebuje priemysel s pridanou hodnotou, čo znamená IT sektor, v ktorom budú mladí ľudia zarábať oveľa väčšie peniaze a nebudú z tohto mesta a regiónu odchádzať,“ uviedol predseda predstavenstva Slovak Smart City Cluster Igor Wzoš.

Rastislav OVŠONKA