Levočská nemocnica stavia nový centrálny príjem

V tesnej blízkosti pavilónu psychiatrického oddelenia sa začalo stavať. Centrálny príjem dokončia v máji 2021.

Vstup do areálu Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča. Snímka: jat

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny Agel, si v októbri pripomenie 119. výročie založenia. V starých pavilónoch plánuje vedenie rekonštrukcie, nemocnica však dostane aj nové „srdce“. V roku 2016 požiadala nemocnica o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie centrálneho príjmu. Stavebné práce sa už rozbehli, budovu dokončia do decembra budúceho roku. Ďalších päť mesiacov ostáva na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia. Rozpočet projektu je 4,8 milióna eur, 90 percent financuje nemocnica z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a desať percent z vlastných zdrojov. Budova bude jednoposchodová a priamo spojená s budovou psychiatrie. V časti, kde bola kedysi nemocničná lekáreň, budú operačné sály.

Všetko pod jednou strechou

Nemocnica má viacero pavilónov. Momentálne sa centrálny príjem rieši v chirurgickom pavilóne. Pacienti tak idú na CT do jednej budovy, na chirurgiu do inej a ďalej napríklad na interné oddelenie. Teraz budú mať podľa vedenia nemocnice všetko na jednom mieste a pod jednou strechou. Pôvodný pavilón ostane naďalej ako chirurgické oddelenie a oddelenie intenzívnej starostlivosti.

Nový centrálny príjem v levočskej nemocnici má byť dokončený v máji 2021. Snímka: jat

„Urgentný príjem je srdce nemocnice, začiatok púte pacienta v nemocnici. Budú tu zvážať všetkých pacientov, budú ich tu triediť na rôzne špeciálne vyšetrenia v rámci urgentného príjmu a budú tu aj ambulancie a operačné sály. Je to pre nás obrovské plus, budeme mať úplne nové zariadenia a vybavenie nemocnice,“ hovorí riaditeľ nemocnice Viktor Halíř, ktorý je v súčasnosti v dvojfunkcii riaditeľa levočskej i kežmarskej nemocnice. V rámci nového centrálneho príjmu dostane nemocnica aj EKG, defibrilátor, infúznu techniku či sterilizátor.

Chcú prijímať zamestnancov

Urgentný príjem je k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku, preto riaditeľ nemocnice predpokladá, že bude potrebovať viac lekárov i sestier, hoci zdôraznil, že zohnať lekárov je v súčasnosti pre nemocnice problém. Hoci je mapa nemocníc v okolí hustá, tá levočská má podľa Halířa dôležité postavenie v regióne. Vybudovanie urgentného príjmu je pre nemocnicu kľúčové. „Pre nás je najdôležitejšie, aby tieto zmeny pocítil v prvom rade náš pacient, aby dostal včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť hodnú tretieho tisícročia,“ uviedol Halíř. Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny Agel. Funkčných má 320 lôžok na ôsmich lôžkových oddeleniach. Nemocnica prevádzkuje aj niekoľko pracovísk spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, špecializované ambulancie a poskytuje služby jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Jana TOMALOVÁ