„Medvede“ skončili druhé a v lige ich čaká krst ohňom na Interi

Od štvrtka do soboty sa vo Svite konal 7. ročník Baťovho pohára.

Jalen Nesbitt (v bielom) proti Olomoucku. (Snímka: mik)

BK Iskra Svit si na turnaj, ktorý bol poslednou previerkou pred sobotným štartom Slovenskej basketbalovej ligy, pozval český BK Olomoucko, chorvátsky KK Pula a slovenský BKM Lučenec. Minuloročný triumf mal obhajovať bratislavský Inter, no pre povinnosti v rámci Basketball Champions League sa pod Tatrami predstaviť nemohol. V kádri domáceho Svitu ešte tesne pred podujatím došlo k jednej zmene, pretože Aleksandar Jovanovič podával nepresvedčivé výkony a vedenie klubu s ním ukončilo spoluprácu, ktorá trvala len od záveru júna. Uvoľnené miesto na súpiske zaujal 22-ročný Mason Stuteville. Vysoký Američan doteraz pôsobil iba v univerzitných súťažiach, takže v Iskre len štartuje profesionálnu kariéru.

Isaiah Johnson proti Olomoucku. (Snímka: mik)

Svit potiahli Američania

Hneď v prvom stretnutí sa zrodil až prekvapivo jasný triumf Lučenca proti Pule 91:60 (38:37). Večer nastúpili proti sebe domáce „medvede“ a Olomoucko. Zápas i skóre boli dlho vyrovnané, Sviťanov bodovo ťahalo najmä americké trio Nesbitt, Johnson a Carr, no v závere Iskre úplne odišla streľba pri trestných hodoch a doplatila na to porážkou 71:77 (35:37). V piatok Olomocko sfúklo Pulu už v prvom polčase a v druhom dvasaťbodový náskok ešte zdvojnásobilo na 94:52 (49:29). O výsledku duelu medzi Svitom a Lučencom rozhodlo plnenie a na druhej strane neplnenie taktických pokynov trénerov. Podtatranci si vďaka väčšej energii, ktorú do hry vložili, vypracovali hneď v úvode náskok a keďže im fungovala aj defenzíva, udržiavali si ho do konca na 81:67 (44:31). Bodovo sa k spomínanému triu pridal ešte aj štvrtý Američan Stuteville.

Roman Findura proti Pule. (Snímka: mik)

Pohár patrí Olomoucku

V nedeľu sa začínalo už dopoludnia, takže tréner Svitu Igor Prtorič proti Pule doprial väčšiu minutáž menej vyťažovaným hráčom a Johnson si ani neobliekol dres. Chorváti dlho držali krok, ale „medvede“ potiahla ich stará-známa tvár Roman Findura 18 bodmi, ktoré nazbieral aj vďaka premeneným trojkám v dôležitých okamihoch najmä v úvode tretej štvrtiny. Iskra vďaka víťazstvu 79:58 (34:32) ešte cez prestávku posledného stretnutia turnaja medzi Olomouckom a Lučencom živila teoretickú nádej na celkový triumf. V dôležitých momentoch po zmene strán však Lučenčania nechceli ísť do rizika, keď dlho neskúšali trojbodové strely. Nedokázali teda prevziať opraty do svojich rúk, čo spravilo Olomoucko a výhrou 89:82 (44:47) získalo po prvýkrát Baťov pohár. „Najbližšiu sobotu sa nám začína liga, takže sme ešte pred tým prišli do Svitu prišli odohrať tri zápasy. Turnaj sme však brali vážne a som rád, že sme ho vyhrali. Najmä proti domácim to nebolo jednoduché, hlavne cudzinci im hrali veľmi dobre. Dokázali sme síce trikrát zvíťaziť, ale mám zmiešané pocity, pretože sa nám zranil najlepší hráč,“ opísal svoje domy tréner BK Olomoucko Predrag Benaček.

Víťazom 7. ročníka Baťovho pohára sa stalo BK Olomoucko. (Snímka: mik)

Už sa tešia na sezónu

Druhé miesto obsadili Sviťania, tretí skončil Lučenec a bez víťazstva odchádza Pula. „Hrali sme dobre počas celého turnaja, no žiaľ, na prvenstvo to nestačilo. Chýbali nám najmä Baldovský s Avramovičom, ktorí sú kľúčoví. Na sezónu by však mali byť pripravení. Mám víťaznú mentalitu, takže očakávam, že budeme stále vyhrávať, no formu ani zranenia veľmi neovplyvním,“ vyjadril sa Igor Prtorič a doplnil ho jeho skúsený zverenec Roman Findura: „Škoda prvého zápasu s Olomouckom, kde sme viedli o 10-11 bodov, no prehrali sme, ale aspoň nás to preverilo. S Lučencom budeme hrávať aj počas sezóny, takže sme si to aspoň vyskúšali. S turnajom môžeme byť spokojní a pripravovať sa na prvé ligové stretnutie. Niečo sme už nacvičili, ale stále sa máme v čom zlepšovať a vycibriť to už počas sezóny i na tréningoch. V kabíne všetko funguje ako má, so zahraničnými posilami sme sa už ako-tak zoznámili. Sú to fajn chalani, s ktorými je sranda. Čo sa týka nového trénera, tak dnes už každý vyžaduje rýchlosť i agresívnu obranu. Rozdiel je akurát v nejakých akciách, ale v rámci pohybu už každý z nás vie, kde má byť a ako dopĺňať priestor. Na Interi nás čaká krst ohňom, ale dôležité budú hlavne tie ďalšie zápasy. Najdôležitejšie bude, aby sme po každom odchádzali s vedomím, že sme do toho dali všetko.“

Igor Prtorič prevzal cenu za 2. miesto. (Snímka: mik)

Hodnotenie organizátora

„Už to môžem nazvať tak, že pred siedmimi rokmi sme založili tradíciu. Turnaj navštevujú diváci a získal si aj miesto v kalendári prípravného obdobia. Na to, v akej fáze sa všetky kluby nachádzajú, hral sa veľmi kvalitný basketbal. Olomoucko vyjadrilo maximálnu spokojnosť a radi by sa zúčastnilo aj budúceho ročníka. My chceme naďalej udržiavať koncept štyroch tímov. Každý odohrá tri zápasy za tri dni, čo je síce náročné, ale v prípravnom období optimálne,“ hodnotil prezident BK Iskra Svit Ján Drobný.

Michal KLEIN