Richard Tury pod Tatrami obhájil titul majstra Slovenska

Počas posledného septembrového víkendu zažil popradský skatepark druhú súťaž.

Veterná stena za Richardom Turym dostala nový vizuál. (Snímka: mik)

Konali sa tu Supra Majstrovstvá SR v skateboardingu, ktorými vyvrcholil aj Slovenský pohár. Podujatie malo o to väčší cveng, že najlepší nezískavali iba body do kvalifikácie na olympiádu, ale aj slušné finančné ceny. Kozmetickými úpravami prešlo  aj nové športovisko. „Veterná stena bola poškodená grafitmi, ktoré vôbec nevyzerali dobre. Mesto teda vyčlenilo prostriedky na profesionálnych umelcov a tí po konzultácii s mestom vytvorili nový grafit, čo skateparku pridalo vizuálne body. Vyzerá to oveľa krajšie a verím, že to tak aj ostane. Vedľa betónovej plochy bol maličký briežok a pri daždi stekala voda z neho na povrch, ktorý bol potom od blata. Plocha sa vyrovnala, vysypali to kamienkami a hneď v sobotu sa to osvedčilo. Dohodli sme sa aj zo ZŠ Letná a priniesli sme odtiaľ lavičky, Budiš nám zapožičal 13 tulivakov. Provizórne sme teda vyriešili sedenie, ale z dlhodobého hľadiska bude potrebná malá tribúna alebo iné miesta na sedenie,“ vysvetlil predseda Podtatranského skateboardového klubu Michal Smik.

Richard Tury. (Snímka: mik)

Tury potvrdil extratriedu

Pod Tatrami sa predstavilo 45 skaterov, čo je rekordný počet v rámci všetkých kôl Slovenského pohára 2019. Akciu síce naplánovali na 28. september, no keď sa odjazdila kvalifikácia, spustil sa dážď a semifinále, finále a best trick sa museli presunúť na ďalší deň. Víťazom sa stala najväčšia hviezda z Košíc – Richard Tury, ktorý jazdí na prestížnych súťažiach po svete a je najväčším adeptom zo Slovenska aj na olympiádu. Druhou priečkou potvrdil Spišiak Frederik Lupták prvenstvo v Slovenskom pohári a tretí skončil Kristián Nguyen z Bánoviec nad Bebravou. V kategórii do 16 rokov triumfoval Košičan Denis Horváth pred Petrom Sitarom z Hertníka a domácim Jarom Ilavským. Seriál Slovenského pohára do 16 rokov však vyhral Hugo Katrenič zo Spišskej Novej Vsi. Dominika Králiková z Liptovského Hrádku bola z dvojice žien lepšia ako Lenka Mandulová. Samostatnú súťaž o najlepší trik – Šmakovec Best Trick vyhral Kristián Nguyen, ktorý predviedol Nollie Backside Bigspin Lipslide.

Kristián Nguyen. (Snímka: mik)

Hodnotenie organizátora

„Rišo je zárukou, že na súťaži bude pekná „podívaná“ a už po niekoľkýkrát obhájil titul. Popradský skatepark má najazdený napriek tomu, že je z Košíc, ale každú voľnú chvíľu na Slovensku trávi v Poprade. Má tu totiž priestor na to, aby potom mohol byť v zahraničí blízko konkurencii na top úrovni. Navyše aj najlepší lokáli zajazdili veľmi dobre a aj Dominika Králiková ukázala peknú jazdu. Po športovej stránke to bolo na veľmi dobrej úrovni. Žiaľ, nemali sme medzinárodnú účasť, pretože v rovnaký deň sa konali aj Majstrovstvá Českej republiky a Česi by u nás nemohli ani získavať body na olympiádu. Navyše zahraničný pretekár by sa nemohol stať majstrom Slovenska,“ hodnotil organizátor Michal Smik a načrtol aj budúcnosť: „Hlavná sezóna sa síce uzatvára, ale menšia udalosť lokálneho charakteru by sa v parku ešte mohla konať. Inde bývajú halloweenske skateovania, takže možno niečo na tento štýl. Na jar by sme chceli opäť urobiť „otváračku“, ale dátum sme ešte nestanovili.“

Michal KLEIN