Správy z kultúry: Film o Štefánikovi predstavia jeho tvorcovia. Zimný štadión rozohní ľadová šou

Tatranské deti sa stretli so spisovateľkou

Mestskú knižnicu v Starom Smokovci navštívila šéfredaktorka a spisovateľka Danuša Dragulová-Faktorová. Tá je autorkou tridsiatich kníh, ktoré vyšli v náklade viac ako 270-tisíc výtlačkov. Píše poéziu a prózu pre deti a dospelých, venuje sa aj literárnej kritike a ekonomickej publicistike. Striedavo žije v Bratislave a Vysokých Tatrách, ktoré sú inšpiráciou pre jej tvorbu. V Starom Smokovci porozprávala deťom o tom, ako vznikajú knihy, spolu si zahrali aj kreatívne hry so slovami i textami.

Do kina príde hrdina Štefánik

Pozrite si dobrodružný slovenský film s náročnými trikmi Cesta do nemožna. Pred sto rokmi považovali jeho sny za utópiu, on sa však nebál vykročiť do neznáma. Reč je o intelektuálovi, vedcovi, vynálezcovi M. R. Štefánikovi. Film zachytáva skutočnosti z jeho života. Štefánika na filmovom plátne uvidíte v nedeľu 3. novembra o 19.00 h v popradskom Kine Tatran a v pondelok 4. novembra o 19.00 h v kine Iskra v Kežmarku. Oboch premietaní sa zúčastnia aj tvorcovia filmu –N. Držiak, M. Baláž a M.Kaboš.

Film o národnom hrdinovi uvidíte v popradskom i kežmarskom kine. Snímka: vmi

Chcú poukázať na negatíva fajčenia

V piatok 1. novembra sa začne už 8. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže Rodina bez cigariet. Určená je pre žiakov základných a základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Ich úlohou je vytvoriť výtvarné práce na tému zdravý životný štýl, ako chcem tráviť voľný čas a negatívny postoj k fajčeniu a iným návykovým látkam. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách. V tej prvej rozhodne o víťazoch odborná porota, v druhej internetové hlasovanie. Súťaž má poukázať na problém užívania návykových látok deťmi

Akvarelová tvorba zachytáva Spiš

V Galérií mesta Levoča je sprístupnená výstava Petra Krupu s názvom Ten istý, a predsa nečakane iný. Krupa sa kedysi venoval viacerým oblastiam – maľbe, kresbe, grafike, fotografii, keramike, prúteným predmetom. Kurátori výstavy sa ho rozhodli predstaviť prostredníctvom jeho akvarelovej tvorby zo 70-tych až 90-tych rokov minulého storočia. Zachytáva v nej krajinu Spiša, spišskej dediny a historických miest. Na výstave sa nachádzajú doteraz nezverejnené diela i skicáre, ktoré si môžete pozrieť do konca januára.

Ľadová šou sa začína na Slovensku

Slovensko je prvou krajinou, v ktorej odštartuje európske turné Ruský Cirkus na ľade, neobyčajné spojenie svetla, hudby, farebných kostýmov či špeciálnych efektov. V šou pod názvom Triumf vystúpia najlepší žongléri, akrobati, iluzionisti, gymnazisti a klauni, ktorí predvedú všetky svoje čísla na korčuliach. Medzi cirkusantmi budú športoví majstri či víťazi svetových šampionátov v krasokorčuľovaní. Ľadové predstavenie uvidíte 6. novembra o 17.00 h na Zimnom štadióne v Poprade, vstupné je od 20 eur.