Súťažiť budú horské aj potápačské filmy

V nedeľu stihnete prehliadky víťazných snímok oboch festivalov.

Ilustračná snímka: MFHF

Už 34. ročník Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie sa začne vo štvrtok v hoteli Pieris na Podbanskom. Hlavným organizátorom festivalu je Potápačský klub Vodnár Poprad. O ceny zabojuje 13 súťažných snímok a 256 fotografií, ktoré vás zavedú do fascinujúceho sveta pod vodnou hladinou spolu od 31 autorov z 11 krajín. Okrem Slovákov prispeli svojimi dielami aj Taliani, Česi, Nemci, Maďari, Srbi, zastúpenie bude mať aj Maurícius, Malta či Španielsko.

Večery patria Habrmanovi či Lichtagovi

Uchádzať sa o víťazstvo budú autori v celkovo šiestich kategóriách – farebná fotografia sladká voda, farebná fotografia slaná voda, čiernobiela fotografia, kreatívna fotografia, autorské portfólio a film. Najlepšia filmová snímka si z festivalu odnesie Grand prix 2019, v kategórii autorské portfólio bude udelená cena Top fotograf 2019. Súťažné filmy si pozriete v blokoch v piatok medzi 11.00 a 14.30 h a 14.30 a 18.00 h a v ďalšom bloku v sobotu od 14.30 do 18.00 h. Projekcia súťažných fotografií vás čaká v sobotu od 10.30 do 11.30 h. Prvý festivalový večer patrí Jaroslavovi Blaškovi s projektom pre školy Požičaná planéta. Pozriete si aj zostrih z akcie Čisté hory, ktorý pripravil amatérsky filmár a potápač Pavol Kráľ. Expert na podmorské tajomstvá Karibiku Miloš Chlápek divákom priblíži túto exotickú destináciu.

Potápači počas akcie Čisté vody upracú aj v Poprade-Kvetnici. Snímka: rov

„Piatkový večer bude patriť Hugovi Habrmanovi, po ktorom príde na rad už stálica festivalu, neprehliadnuteľný Steve Lichtag,“ uvádza za organizačný výbor festivalu Martina Petránová. Sobotný večer od 19.00 h bude patriť slávnostnému vyhláseniu výsledkov, kde sa diváci dozvedia, kto získa hlavnú cenu festivalu.

Po Čistých horách sú na rade aj Čisté vody

„V porovnaní s vlaňajškom je filmov síce o niečo menej, avšak určite sa to vyváži ich kvalitou. Mená ako Hugo Habrman či Milan Czapay netreba azda nikomu zvlášť predstavovať, za pozornosť tiež stojí napríklad snímka Taliana Leonarda Sergianiho, ale aj diela iných, menej známych tvorcov. Bude zaujímavé sledovať, ako v tejto konkurencii uspejú domáci filmári,“ hovorí riaditeľ festivalu Ján Klukošovský. Súčasťou festivalu je tiež akcia Čisté vody, v rámci ktorej sa potápači zanoria do štyroch tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne a čistejší by mal byť vďaka potápačom aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici.

Horské filmy budú vyrovnané

Prehliadka víťazných filmov a fotografií vás čaká v nedeľu o 10.00 h.

Snímka: MFHF

Z Podbanského by ste sa tak mali stihnúť pohodlne presunúť do zasadačky Mestského úradu v Poprade, kde vyvrcholí o 16.00 h Medzinárodný festival horských filmov, o ktorom sme vás podrobne informovali v minulom vydaní Podtatranských novín.

Viac o festivalových filmoch si môžete prečítať TU

Zo 110 prihlásených snímok sa do súťaže cez Hámorovcov prepracovalo 46 filmov zo 16 krajín a jeden nesúťažný film. Porota v zložení Piotr Pustelnik, Anton Pacek a Boris Hlaváček bude mať náročnú úlohu, podľa Petra Hámora je totiž úroveň filmov vysoká a vyrovnaná. Divákov určite pritiahne film stálice Pavla Barabáša Svetozár Stračina. Ak máte chuť na úsmevný film, nenechajte si ujsť snímku Rila & Pirin, v ktorom sa partia východniarov vyberie cez hrebene dvoch najvyšších pohorí na Balkáne či film V objatí obra.

Jana TOMALOVÁ