Tatranský pohár pozná víťaza a „kamzíci“ nového trénera. Prišiel Peter Mikula

Popradské hokejové dianie bolo minulý týždeň poriadne pestré.

Samuel Takáč proti Zvolenu. (Snímka: mik)

Tipsport Liga mala na programe tri kolá a v utorok sa Podtatranci chceli doma pred 1 122 divákmi proti Zvolenu naladiť po porážkach s Trenčínom a Banskou Bystricou. Nikto zo zraneného tria Matúš Paločko, Matis ani Karterud v utorok doma proti Zvolenu nebol k dispozícii a duel pre rotáciu obrancov vynechal Ťavoda. Lepšie začali „rytieri“, keďže skóre otvoril Špirko. Prvá prestávka prišla o šesť minút skôr než obvykle, pretože Maier narazil Kundrika tak, že to nevydržalo plexisklo. Podtatranci si vytvárali zaujímavé šance, no nepremieňali ich a nevyužívali ani presilovky a v polovici stretnutia za to pykali. Úspešný bekhendový blafák predviedol Bonis.

Lukáš Handlovský ešte nedávno hájil farby súpera. (Snímka: mik)

Snaha vyšla nazmar

Znížiť dokázal Zagrapan v početnej výhode aj vďaka cloniacemu Vandasovi, ktorý v totožnej situácii aj vyrovnal. Rýchlo však odpovedal Halama, ktorý vyškolil Magovaca. „Kamzíci“ sa nevzdávali a zásluhou Leclerca opäť vyrovnali. Konečné rozuzlenie však bolo pre nich mimoriadne kruté. Chybu Ulrycha využil expopradčan Štrauch, v úniku nasadil Vošvrdovi teplomer a Zvolen zvíťazil 3:4. „Ťažko sa mi hodnotí, keď sme celý zápas bojovali a vyšli z toho naprázdno. Sami sme sa do toho dostali a sami sa z toho musíme dostať. Možno sme ukázali aj cestu, treba pracovať, aby sa to otočilo trošku na našu stranu. Párkrát nám to odskočilo a oni šli sami na bránu. Zvolenčania však hrali dobre, ale ani my sme neodohrali zlý zápas. Keď viedli 2:0, boli na koni a nás to stálo veľa síl, aby sme sa dotiahli. Pozitívom je, že sme to dokázali a vrátili sa do zápasu,“ povedal Marek Zagrapan.

Víťazom 72. Tatranského pohára sa stal DVTK Jegesmedvék Miskolc. (Snímka: HK Dukla Ingema Michalovce)

Pohár získal Miškovec

V piatok zaujímali popradských hokejových priaznivcov hneď dva zápasy. Okrem súboja v Budapešti aj ten v Michalovciach, ktoré hostili Miškovec. Na Zemplíne totiž nešlo len o body do Tipsport Ligy, ale aj o Tatranský pohár. V auguste sa totiž pre črevné problémy v maďarskom mužstve neodohralo finále medzi týmito aktérmi a náhradným termínom bol práve 25. október. Miškovec po predĺžení triumfoval 2:3 a stal sa tak prvým maďarským víťazom v 90-ročnej histórii Tatranského pohára. Popradu patrí štvrtá pozícia. Najlepším brankárom turnaja bol Michalovčan Filip Surák, obrancom Aleksandar Magovac z Popradu, útočníkom Košičan Marcel Haščák a na titul najlepšieho strelca potreboval Kyle Beach z Miškovca štyri góly.

Poprad – Budapešť. (Snímka: archív/mik)

Blamáž v Maďarsku

„Kamzíci“ cestovali do Budapešti aj s juniorom Michalom Králikom, pretože k zranenej trojici pribudol aj Patrik Svitana a do zostavy sa opäť nezmestil Ťavoda. Po zbabranom dueli v Liptovskom Mikuláši dostal druhú príležitosť v bráne Juraj Halo a puk zo siete lovil až sedemkrát. Lepšie však začal Poprad, keď sa presadil Leclerc, no rýchlu odpoveď našiel Orbán a Garát poslal domácich do vedenia. Vyrovnať sa podarilo Mlynarovičovi po teči Česánkovej strely. V druhej tretine potrestali nedôraz „kamzíkov“ pred Halom Langkow a v presilovke aj Szigeti. Skóre síce ešte skorigoval Matej Paločko, ale v záverečnom dejstve Budapešť troma gólmi potrvrdila víťazstvo 7:3. Presadil sa Bodó, Hala z polovice klziska nachytal Strech a klinec do rakvy hostí zatĺkol Tomáš Klempa. „Po energickom výkone doma so Zvolenom sme čakali od zápasu v Budapešti omnoho viac. Po dvoch tretinách sme boli ešte v hre o body, ale individuálnymi chybami sme o víťazstvo prišli a ostali sklamaní, že odchádzame bez bodu. Ušli nám nejaké veci v systéme, padla na nás deka a inkasovali sme množstvo gólov,“ opísal svoje dojmy asistent trénera Ján Šimko.

Samuel Takáč proti Michalovciam. (Snímka: mik)

Štolc skončil

Sobota priniesla zásadnú správu, keďže po nepresvedčivých výsledkoch rezignoval na funkciu hlavného trénera HK Poprad František Štolc ml. a spolu s ním odchádza z realizačného tímu aj Pavel Paukovček. Vedenie dokázalo za jeden deň nájsť náhradu v podobe skúseného Petra Mikulu. Ján Šimko, Stanislav Salát a Juraj Bondra na svojich pozíciách ostávajú. Zmena prišla v plne rozbehnutej sezóne a už v nedeľu bolo 1 814 divákov zvedavých, ako si „kamzíci“ budú doma počínať proti nováčikovi z Michaloviec. K maródom sa pridal Česánek, no napriek tomu v zostave nefiguroval Fabian podobne ako brankár Halo, ktorý po neuspokojivých výkonoch v HK Poprad skončil, takže Vošvrdovi kryl chrbát junior Rychlík. Zápas poznačilo kvantum nevyužitých presiloviek Popradu vrátane päťminútovej za likvidačný zákrok Hančáka na Mateja Paločka či veľmi dlhej o dvoch hráčov.

Lukáš Kozák proti Michalovciam. (Snímka: mik)

Hosťujúci brankár Trenčan však v tretej tretine predsa len kapituloval. Do protiútoku totiž zavelil Zagrapan, ktorý si nakorčuľoval až medzi kruhy a prudkou strelou zápästím vývoj stretnutia zlomil. Keď Trenčan zamieril na striedačku, aby mohla hrať Dukla power-play, tak tam nestihol ani prísť a Leclerc upravil na 2:0. „Nie je dôležité, ako to vyzeralo, ale dôležité je, že to skončilo 2:0 a máme tri body. Bolo to ubojované a kŕčovité víťazstvo, čomu však situácia nasvedčuje. O to viac je mi ľúto, že napriek tomu, že všetci vedia, v akej sme situácii, tak ľudia na nás od prvej minúty pískajú. Chápem, že môžu byť naštvaní, ale nikto z nás to nerobí schválne. Prekáža mi to, ale som šťastný, že aj chlapci to zvládli až tak nevnímať a priklonila sa k nám aj šťastena,“ vyjadril sa Tomáš Vošvrda.

Peter Mikula. (Snímka: mik)

Dojmy nového trénera

Peter Mikula už proti Michalovciam stál na striedačke, no najmä preto, aby si privoňal k atmosfére v tíme a lepšie sa zoznámil s novými zverencami. „Vidím, že sa dá stavať najmä na bojovnosti a oddanosti chlapcov. Dôraz kladiem na hernú disciplínu, ktorá je základom všetkého. Moje zásahy však boli myslené skôr ako rada. Videli sme, že Handlovský, Vandas, Paukovček či Takáč a možno aj niektorí ďalší, by mohli patriť do kategórie rozdielových hráčov. Teraz to ešte nefungovalo. Dnešný hokej je o korčuľovaní, agresivite a hlavne sa treba naladiť na víťaznú nôtu v nerovnovážnych stavoch, ktoré sme proti Michalovciam spackali. Chlapcom som už ráno povedal nejaké systémové veci a snažili sa ich realizovať. Nehovorím, že bezchybne, ale Michalovce sme do výrazných šancí ani do tlaku nepustili. Pre popradský hokej chcem odovzdať to, čo som niekedy odovzdával pre iné kluby,“ opísal svoju novú misiu 64-ročný Mikula, ktorého trénerská kariéra je spätá najmä so Zvolenom, kde v rokoch 2001 a 2013 získal majstrovské tituly.