V Poprade mal premiéru klimaštrajk

Mladí aktivisti apelujú na boj proti klimatickým zmenám. Ich recept využijete aj pod Tatrami, kde máme bezobalové obchody či lokálnych dodávateľov potravín.

Študenti pochodujú za lepšiu klímu. Snímka: rov

Dôvod klimatických zmien? Konzum. Na tom sa zhodli rečníci aj diskutujúci na štrajku minulý piatok na Námestí sv. Egídia v medzikostolí. Ľudia chcú množstvo vecí, ktoré vôbec nepotrebujú a veľkopodnikatelia s cieľom vysokých ziskov produkujú množstvo tovaru, ktoré človek konzumný kúpi. Kolobeh konzumu môžeme podľa organizátorov zastaviť tak, že prestaneme nakupovať zbytočnosti. S klesajúcim dopytom klesne aj ponuka.

Pridali sa k Novému Zélandu či Taliansku

Stovka prevažne mladých gymnazistov sa zišla v Poprade, aby prejavila nespokojnosť s klimatickou politikou aj spôsobom života nás všetkých.

Organizátor klimaštrajku v Poprade Filip Cudziš (prvý sprava) študuje vo Veľkej Británií. Snímka: rov

„Rozhodol som sa zorganizovať štrajk, pretože si myslím, že je dôležité upozorňovať na široký vedecký konsenzus ohľadne toho, aké následky môžu mať na celé ľudstvo klimatické zmeny. Myslím si, že toto environmentálne hnutie potrebuje zosilnieť a to je dôvod, prečo sa snažím mobilizovať ľudí tým, že organizujem štrajky ako tento popradský klimaštrajk,“ hovorí Popradčan Filip Cudziš, 21-ročný študent politiky, ekonómie a medzinárodných vzťahov na Univerzite v Essexe vo Veľkej Británii. V rámci hnutia Fridays for Future, ktoré spustila mladá švédska aktivistka Greta Thunberg, sa tak Poprad v piatok pridal k štrajkom na Novom Zélande či v Taliansku. Minulý týždeň sa štrajkovalo okrem Bratislavy napríklad aj v Nemecku, podľa odhadov bolo v nemeckých uliciach 1,4 milióna ľudí.

Konzum sa zapáčil všetkým

Organizátori oslovili jednotlivcov aj ľudí na školách, ktorých žiadali, aby informovali svojich spolužiakov a vyzývali ich k účasti. Komunikovali aj so zástupcami školských žiackych rád, aby skúsili ísť za svojimi riaditeľmi a apelovali, aby povolili účasť celých tried. Na štrajk pozývali i prostredníctvom sociálnych sietí. Na štrajku vystúpil aj predseda žiackej školskej rady Gymnázia Dominika Tatarku v Poprade Michal Zummer.

Michal Zummer. Snímka: rov

Za konzum sú podľa jeho slov zodpovedné vyspelé krajiny, no rovnakého práva na život plný všetkých výdobytkov doby sa dožadujú miliardy ľudí v Afrike či na Blízkom východe. Zákony si vyžadujú systémové zmeny, no zároveň musí každý človek začať od seba. „Mám tu transparent s textom A čo urobila Zem tebe? Je to otázka na zamyslenie, či Zem urobila niečo zlé nám, že ju poškodzujeme používaním plastov a škodlivých látok. Každý človek môže urobiť niečo. Pokiaľ jeden niečo urobí, aj ďalší si to začnú všímať,“ vraví jedna zo štrajkujúcich gymnazistov Ester Biesová.

Recept nájdeme doma

Bežní ľudia zákon priamo nezmenia, no môžu začať od seba. Aj v Poprade nakúpite v bezobalových obchodoch a ušetríte tak mnoho plastov.

Klimatické štrajky sú doménou najmä mladých. Snímka: rov

Môžete podporovať lokálnych dodávateľov a nie jesť potraviny, ktoré vandrujú po celom svete, kým prídu na stoly domácností pod Tatrami. Zvážte, či potrebujete stále nové a nové oblečenie, nakupovať sa dá aj ekologicky – z druhej ruky. Všetko sa počíta.

Jana TOMALOVÁ