Defibrilátory sú v každej popradskej mestskej časti

Kúpu prístrojov schválilo mestské zastupiteľstvo.

Automatický externý defibrilátor. Snímka: rov

Mesto Poprad dnes spustilo do prevádzky desať nových automatických externých defibrilátorov. S pôvodnými piatimi tak mesto prevádzkuje 15 defibrilátorov. „S týmto projektom sme začali už v roku 2009, kedy sme spustili prvé tri. V rokoch 2011 a 2012 pribudli ďalšie dva a dnes spúšťame ďalších desať,“ uviedol primátor Anton Danko.

Prístroje sú napojené na políciu

Kým prvé tri defibrilátory boli len na športoviskách, nové prístroje sa už nachádzajú vo všetkých mestských častiach na najfrekventovanejších miestach. „Po spustení desiatich nových prístrojov sme na počet obyvateľov najlepšie mesto a som presvedčený, že keby zachránili aj len jeden život, tak to stálo za to,“ povedal primátor. Všetky defibrilátory sú priamo napojené na mestskú políciu, takže každá manipulácia so skrinkou je signalizovaná polícii, ktorá vie prísť na miesto. Všetky defibrilátory sú taktiež pod dohľadom kamier. Samotná mestská polícia má defibrilátor aj v jednom zo svojich vozidiel. „Hliadky mestskej polície sú 24 hodín, sedem dní v týždni v uliciach. Často sú na miestach, kde treba poskytnúť prvú pomoc prvé, takže z tohto dôvodu je naše vozidlo vybavené týmto zariadením,“ uviedol náčelník Mestskej polície v Poprade Marián Gardoš. Všetci policajti sú tiež vyškolení na prácu s defibrilátorom, avšak práca s ním je podľa náčelníka veľmi jednoduchá, keďže samotný prístroj navádza používateľa.

Prístroj už zachránil život

S iniciatívou na zvýšenie počtu defibrilátorov prišiel poslanec František Majerský, ktorý profesne pôsobí ako záchranár a je tiež prezidentom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. „V porovnaní s inými mestami sme ďaleko vpredu. Mnohé mestá nemajú 24 hodín dostupné prístroje AED. My sa v podstate na Slovensku ani nemáme s kým porovnávať,“ uviedol František Majerský. Doteraz bol v Poprade použitý jeden defibrilátor, ktorý sa nachádza na námestí pri informačnej kancelárii. Kúpu desiatich nových defibrilátorov schválilo mestské zastupiteľstvo. Za desať prístrojov a 15 skriniek zaplatilo mesto 22-tisíc eur. Vďaka patrí primátorovi, ktorý si túto myšlienku osvojil, a tiež poslancom, ktorí schválili kúpu,“ doplnil Majerský. Životnosť jedného prístroja je päť rokov. Jednorázové sú len elektródy, ktoré je potrebné vymeniť po každom použití prístroja.

Rastislav OVŠONKA