Dobrovoľní hasiči dostali nové autá

Výjazdové vozidlá poputujú do ôsmich miest a obcí kežmarského okresu.

Dobrovoľní hasiči pri preberaní vozidiel. Snímka: vmi

Kľúče od hasičských áut odovzdali ich novým majiteľom zástupcovia ministerstva vnútra, ministerstva obrany a hasičského a záchranného zboru.

Vozidlá využijú najmä pri povodniach

Z novej hasičskej techniky sa môže tešiť osem dobrovoľných hasičských zborov kežmarského okresu. Výjazdové autá značky Iveco Daily dostali dobrovoľní hasiči zo Spišskej Belej, Veľkej Frankovej, Vojňan, Huncoviec, Holumnice Mlynčekov, Toporca a Reľova.

Hasiči z Huncoviec čakali na nové vozidlo už dlhšiu dobu, no ministerstvo im ho pridelilo až teraz. „Sme radi, že máme konečne modernejšiu techniku. Pred dvoma rokmi sme dostali moderný protipovodňový vozík a teraz nové moderné hasičské auto. Naši hasiči sú až teraz vybavení potrebnou technikou,“ povedal starosta Huncoviec Peter Majerčák. Huncovskí dobrovoľní hasiči vykonávajú svoju činnosť v rôznom rozsahu. Ich prvoradou úlohou je boj s ohňom. „Vďaka novej technike sú schopní vyraziť do dvoch hodín k živelnej pohrome, tak ako im to stanovuje zákon. Najčastejšou živelnou pohromou v našej obci sú povodne, prívalové dažde, často máme aj zaplavené cesty a blato na nich. A práve tam nám pomáhajú dobrovoľní hasiči,“ ozrejmil starosta Majerčák. Hasiči vykonávajú v obci aj preventívne opatrenia, akými sú napríklad kontroly komínov. Okrem toho sa dôkladne fyzicky i technicky pripravujú na hasičské súťaže.

Dobrovoľní hasiči z Huncoviec s novým Iveco Daily. Snímka: vmi

Nové Iveco Daily potešilo aj dobrovoľný hasičský zbor v Mlynčekoch. „Po oboznámení sa s výbavou sme auto zaradili do výjazdu na obci, naplnili sme ho vodou a zaškolili sme našich členov jednotky,“ povedal veliteľ dobrovoľných hasičov v Mlynčekoch Jaroslav Vojtaššák. Nové vozidlo plánujú využívať pri všetkých udalostiach, ktoré si ho budú vyžadovať. „V obci sa najčastejšie stretávame s požiarmi trávy a lesov. Za obcou máme národný park, tak pomáhame aj tam. Od ministerstva sme dostali protipovodňový vozík, takže vybavenie máme teraz dobré. Auto využijeme aj v tejto oblasti,“ dodal veliteľ Vojtaššák.

Autá rozdali i v minulosti

Dobrovoľní hasiči dostali nové vozidlá v rámci projektu Ministerstva vnútra SR s názvom Zvýšenie odborných a intervenčných kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni. Projekt sa realizuje z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a podporiť má vzájomnú spoluprácu medzi profesionálnymi a dobrovoľnými hasičmi. Ministerstvo vnútra SR rozdalo hasičskú techniku a autá už v minulosti, pričom odovzdaných výjazdových áut značky Iveco Daily bolo 700. Nové hasičské vozidlá skončili aj v rukách dobrovoľného hasičského zboru v Hranovnici, Spišskom Štiavniku, Podhoranoch či Malom Slavkove.

Veronika MICHALČÍKOVÁ