Dostavba zimného štadióna sa oneskorí

V novembri by chceli spustiť výrobu ľadu.

Zimný štadión v Starej Ľubovni. Snímka: rov

Podľa pôvodných plánov mal byť už v septembri dokončený zimný štadión v Starej Ľubovni. Kvôli viacerým nepredpokladaným problémom pri výstavbe sa jeho dokončenie posúva. „Momentálne je hala hotová, pracuje sa v interiéroch. Uplynulý týždeň sa robila posledná betonáž ľadovej plochy. O dva týždne sa začnú montovať nové mantinely, osvetlenie a vzduchotechnika,“ informoval konateľ spoločnosti Ken-Ex Ján Kentoš, ktorá je majiteľom i investorom zimného štadióna. Pokračujú aj práce na budove šatní, ktorá má novú strechu. V týchto dňoch sa objekt zatepľuje. V interiéroch sa v najbližších dňoch budú finalizovať všetky priestory. „Prvý ľad by sme chceli robiť v strede novembra a o dva dni nato chceme privítať prvých korčuliarov,“ uviedol Ján Kentoš.

Cestu a parkoviská buduje mesto

Dostavba zimného štadióna v Starej Ľubovni sa mala začať pôvodne v apríli. „Začiatok výstavby bol posunutý kvôli projektovým prácam a stavebným povoleniam. Predpokladaný termín konca prác bol október. Mali sme problémy s dodávkou materiálu, najprv meškala výroba, potom bolo uzavreté mesto. Následne dva dni vyčíňala víchrica a kamióny nebolo možné vypraviť. Počas celej výstavby nám robila problémy nepriepustná ílovitá zem,“ uviedol Ján Kentoš. Práve pre nevyhovujúcu zeminu robí dodávateľ prístupovej cesty a parkoviska výmenu podložia do veľkej hĺbky, v ktorej je už uložený hlavný prívod elektrickej energie pre zimný štadión. „Pri novej stavbe sa ľahšie odhaduje termín dokončenia ako pri rekonštrukcii,“ dodal Kentoš.

Výstavba prístupovej cesty a parkovacích miest je v réžii mesta Stará Ľubovňa. To sa pri predaji areálu nedokončeného zimného štadióna prešovskej spoločnosti Ken-Ex zaviazalo vybudovať minimálne sto parkovacích miest a prístupovú cestu. Na tento účel samospráva vyčlenila v rozpočte 380-tisíc eur.

Náklady presiahnu 1,1 milióna eur

Náklady na samotnú výstavbu zimného štadióna budú podľa Kentoša predstavovať viac ako 1,1 milióna eur. Hala bola projektovaná na vyššiu snehovú zátaž, keďže práve sneh bol v minulosti príčinou zrútenia novopostavenej strechy. Hracia plocha bude mať rozmery IIHF 26 krát 56 metrov a bude vhodná na všetky súťažné zápasy. V hľadisku bude sto miest na sedenie. Súčasťou objektu štadióna budú aj štyri šatne a kaviareň s výhľadom na ľadovú plochu.

Projekt financuje spoločnosť Ken-Ex z vlastných zdrojov a bankového úveru. Mesto Stará Ľubovňa sa podieľa na výstavbe poskytnutím pozemku pod zimným štadiónom a rozostavanej budovy za jedno euro a tiež spomínanou výstavbou parkoviska a príjazdovej cesty. Po kolaudácii štadióna bude samospráva dotovať prevádzku sumou stotisíc eur ročne. Za to bude mať v dopoludňajších hodinách k dispozícii ľad za polovičnú cenu pre všetky základné a materské školy.

Prvé úvahy o výstavbe zimného štadióna v Starej Ľubovni sa objavili už v roku 1983. Povolenie na pôvodnú stavbu bolo vydané v roku 1988. Po roku 1989 sa výstavba zastavila pre chýbajúce peniaze. V roku 2010 vláda poskytla mestu jeden milión eur na dostavbu. Novopostavená strecha sa však v roku 2013 pod náporom snehu zrútila.

Rastislav OVŠONKA