Editorial: Hra s dotáciami na šport, predvolebné strašenie a pokorný bojovník

Dnes je tu toľko vecí, čo by som mohol rozoberať, že na detaily by som potreboval celú stranu. Na úvod sa vrátim o pár týždňov dozadu, keď mesto Poprad rozhodlo o skresaní dotácií pre seniorský šport na polovicu a od roku 2021 na nulu. V roku 2019 je pre poslancov smerodajná telefonická anketa. Zamyslite sa, koľko ľudí dnes dvíha „pofidérne“ čísla a ak aj, tak mnohí anketárom zložia hneď po predstavení. O manipulatívnej otázke ani nehovorím, lebo návrh mohol znieť aj tak, či má mesto zobrať klubom dotácie alebo primátorovi a poslancom plat, resp. odmeny…

Ochrániť chcú akurát tak seba a svoje príjmy. (Snímka: mik)

Od komunálnej politiky hneď prejdem na celoslovenskú. Od začiatku predvolebnej kampane chodím okolo bilbordu nemenovanej strany so sloganom: „Ochránime sociálny štát“. Fakt mi prišlo zle… Tá strana zase raz ide cestou tzv. bububu kampane a ide strašiť najmä dôchodcov, že pokiaľ zvolia niekoho iného, tak asi prídu o dôchodky alebo čo. Navyše z viacerých úst som počul, že ich volia aj štátni zamestnanci, resp. zamestnanci verejnej správy, čiže najmä úradníci. Nie preto, že by súhlasili s myšlienkami jej predstaviteľov a jej prácou podloženou výsledkami, ale preto, aby sa nemuseli báť o miesto. Pred 30 rokmi som ja mal iba rok, no silno pochybujem, že takto mala vyzerať tá sloboda, ktorú si „Čechoslováci“ vyštrngali na námestiach. Moc je v rukách strany, ktorá slobodu ohraničuje vykonštruovaným strachom. Druhý bod môjho zhnusenia je len o tom, že tá strana chráni akurát tak „vyvolených“ zametaním káuz pod koberec, a nie sociálny štát.

Fotku s Muradovom som si ulovil aj ja. (Snímka: Slavo Petrus)

K športu už len stručne. Začíname s futbalovými hodnoteniami po jesennej časti, nazrieme do hokejbalovej kuchyne a pozrieme sa aj na to, prečo sa nemusíte báť dať dieťa na bojový šport. Hovorí o tom aj Makhmud Muradov z UFC, ktorý bol v Poprade čestným hosťom akcie Mammal 11. Možno by ste si ho hneď zaškatuľkovali ako arogantného agresora, ale to je omyl. Pokora je prvé slovo, čo mi od soboty pri jeho mene napadne. Pri rozhovore som ho nazval hviezdou a on to hneď v prvej vete odmietol. Na podujatí prišli za ním desiatky ľudí, ktorí chceli fotku či podpis. Na jeho mieste by ste už každého posielali kadeľahšie, ale Makhmud každému s úsmevom vyhovel.

Michal KLEIN