Krátke správy z regiónu – 47. týždeň

„Horskáči“ hľadajú dobrovoľníkov

Horská záchranná služba informuje o výberovom konaní na pozíciu dobrovoľný zmluvný záchranár v stredisku Vysoké Tatry. Uchádzači sa stretnú 25. novembra o 7.30 h v Dome HZS v Starom Smokovci. Záchranári si u záujemcov preveria schopnosti v skialpinizme, skalolezectve, ľadolezectve, uchádzači absolvujú aj pohovor. Povinná je horolezecká výbava, lekárnička a oblečenie a obuv podľa počasia. Viac info na vtatry@hzs.sk alebo na t. č. 0903 655 833. Miesto praktickej časti HZS ešte upresní.

Ilustračná snímka: HZS

Jozef mal vraždiť pre rozvod

Minulý piatok zasahovala NAKA v okrese Poprad. Jozef K. sa údajne nevedel zmieriť so snahou svojej manželky o rozvod, preto sa rozhodol na ňu zatlačiť brutálnym spôsobom. Na dvore svojho domu mal bodnúť Romana A., ktorý podľahol na mieste zraneniam. Jozef K. donútil manželku, aby mu pomohla s odstránením tela, spoločným kriminálnym tajomstvom si ju chcel zaviazať, aby od neho neodišla. Jozef K. hodil telo do potoka Mlynica. Za úkladnú vraždu mu hrozí trest 20 až 25 rokov za mrežami.

Beľania doplňujú územný plán

Do 29. novembra môžu Spišskobeľania podávať žiadosti o zmenu v územnom pláne, samospráva totiž pripravuje 4. zmeny a doplnky územného plánu. Žiadosti môžete podávať v pracovných dňoch v podateľni mestského úradu alebo u Anny Kleinovej na prízemí v kancelárii č. 4, kontaktovať ju môžete na kleinova@spisskabela.sk alebo na t. č. 052/468 05 12. Aktuálny územný plán nájdete na webovej stránke mesta Spišská Belá, tiež si môžete pozrieť zmeny a doplnky územného plánu č. 1, 2 a 3.

Spišská Belá. Snímka: rov

Magura vyhrala prehliadku

Ľudová hudba FS Magura sa stala laureátom kategórie ľudových hudieb na celoslovenskej prehliadke hudobného folklóru. Súťažili s melódiami podľa ľudovej hudby pod vedením Gustáva Klempára z Veľkej Lesnej. Vidiečanova Habovka je celoštátna postupová súťaž a prehliadka hudobného folklóru detí a dospelých. Folkloristi na nej súťažia od roku 1976. V minulosti niesla rôzne názvy. Ako Vidiečanovu Habovku ju poznáme od roku 2009. Hlavným cieľom súťaže je podporovať poznávanie hudobného folklóru.

Výluka potrvá do pondelka

Od utorka, 19. novembra, od 8.00 h do pondelka, 25. novembra, do 14.00 h budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať výlukové práce, preto bude v úseku medzi Kežmarkom a Spišskou Belou vylúčená osobná železničná doprava. ŽSR preto zabezpečia prevoz náhradnou autobusovou dopravou, ktorá bude zastavovať v Spišskej Belej pri železničnej stanici, v Strážkach na zastávke pri kaštieli, v Kežmarku na zastávkach v Pradiarni, pri SPTŠ, pri Tatraľane a pri železničnej stanici.

Ilustračná snímka: rov

Záchranári pomáhali na Hrebienku

Horská záchranná služba má v medzisezóne síce menej práce než v lete či v zimných mesiacoch, aj v tomto období sa však nájdu turisti, ktorí potrebujú pomoc. V deň 30. výročia Nežnej revolúcie dostali na HZS žiadosť o pomoc pre 51-ročného turistu. Poliak sa nachádzal na Hrebienku a mal príznaky anafylaktickej reakcie – alergického šoku. Záchranári mu na mieste poskytli zdravotnú starostlivosť a transportovali ho do Starého Smokovca, kde pacienta prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci.

Hovorili o jarmoku v Levoči

Na mestskom úrade v Levoči predstavili na tlačovej konferencii Združenia miest a obcí Slovenska príklady dobrej praxe v samosprávach. Primátor Levoče Miroslav Vilkovský hovoril o Jarmoku pod radnicou, ktorý organizuje OZ Levočský kreatívny spolok. Ide o celoročný jarmok v historickej radnici, ktorý funguje už tretí rok. Striedajú sa tu remeselníci, prezentujú svoje výrobky a domáci i hostia si môžu zakúpiť darčekové predmety. Príklady dobrej praxe odprezentoval aj starosta Raslavíc.

Levoča. Ilustračná snímka: rov

Stará Ľubovňa bude zelenšia

Mesto Stará Ľubovňa uspelo v žiadosti o projekt na vodozádržné opatrenia, dostalo finančný príspevok vyše 158-tisíc eur z celkových nákladov viac než 166-tisíc eur. Podľa projektovej dokumentácie mesto vybuduje systémy na zadržiavanie zrážkovej vody v okolí základnej školy, pôjde o štyri dažďové záhrady i zberný systém na zadržiavanie zrážkovej vody vo forme podzemnej nádrže. V rámci projektu pribudne v Starej Ľubovni aj vegetačná strecha na základnej škole a zelená vegetačná stena.