Krátke správy z regiónu – 48. týždeň

Upratovali viac ako pred rokom

Beľania tento rok do veľkoobjemových kontajnerov počas jesenného upratovania odovzdali 25,48 tony odpadu, ďalších 21,1 tony bolo v ich okolí. Kým minulý rok obyvatelia vyhodili 40 ton odpadu, tento rok to bolo 46,58 tony. Podľa samosprávy by bolo odpadu menej, ak by ho občania dôslednejšie triedili. Napríklad ojazdené pneumatiky môžete bezplatne odovzdať u každého distribútora, ktorý predáva alebo prezúva pneumatiky, a to bez ohľadu na značku, počet kusov či na kúpu nových pneumatík.

Chlapec sa pri hre podpálil

Minulý štvrtok okolo 19.00 h došlo v Smižanoch k podpáleniu 11-ročného chlapca. V osade mal podľa pôvodných informácií polície podpáliť 14-ročný tínedžer chlapca. Nakoniec sa však tieto informácie nepotvrdili. Podľa doterajších zistení skupinka maloletých chlapcov neopatrne manipulovala s doposiaľ nezistenou horľavinou, ktorú našli vo fľaši, zapálili ju a položenú na zemi sledovali, ako horí. Jeden z chlapcov kopol do horiacej fľaše a začalo mu horieť oblečenie. Doba liečenia sa odhaduje na šesť týždňov.

Chata pod Soliskom. Ilustračná snímka: jat

Doby Tatry má zimnú verziu

Po letnej verzii, kde organizátori motivovali turistov zdolať šesť štítov za tri mesiace, prichádza aj výzva navštíviť horské chaty počas zimnej sezóny. Od 1. decembra do 29. februára na účastníkov čakajú Téryho chata, Zbojnícka chata, Chata pod Soliskom, Chata pri Zelenom plese, Horský hotel Popradské pleso a Chata Plesnivec. Registrácia na Tatranskú výzvu je už ukončená, limit 3 500 účastníkov je naplnený. Zimná turistika je však pre všetkých, registráciu na ňu nepotrebujete.

Lyžovačku v Tatrách odložili

Počasie zamiešalo karty v plánoch prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk. Spoločnosť TMR avizovala začiatok lyžiarskej sezóny v Jasnej a na Štrbskom Plese na koniec novembra, teplé počasie však lyžiarov sklamalo. Teplota hore na Solisku bola v minulom týždni do mínus jedného stupňa, čo na zasnežovanie nestačí. Strediská budú robiť všetko pre to, aby sa lyžovačka začala čo najskôr, ak budú priať poveternostné podmienky. V minulom roku boli snežné delá v akcii už od druhého novembrového týždňa.

Ilustračná snímka: jat

Zbierajú šatstvo a hračky

V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku organizuje Nadácia Agel charitatívnu vianočnú zbierku šatstva a hračiek pre ľudí v ťažkej sociálnej situácii. Ešte do konca novembra majú možnosť zamestnanci nemocnice, ale aj široká verejnosť, pomôcť klientom Centra sociálnych služieb a Domu sociálnych služieb Ľubica. Vítané je zimné oblečenie, obuv, posteľná bielizeň či uteráky. V minulom roku sa vyzbieralo viac než sto kilogramov šatstva, hračiek, domácich a športových potrieb.

Vysadili milióny stromčekov

Štátne lesy Tatranského národného parku informovali, že za 15 rokov od veternej kalamity vysadili na územiach, kde bol povolený aktívny manažment, osem miliónov stromčekov. Z toho dve tretiny predstavovali ihličnany a jednu tretinu listnaté stromy. Najpočetnejšími druhmi boli smrek, smrekovec, borovica a jedľa, lesníci vysádzali aj javor, jaseň, jelšu, buk, brest či jarabinu. O zhruba rovnakú plochu, ako obnovili lesníci, sa postarala aj samotná príroda v bezzásahových územiach.

Ilustračná snímka: mesto Spišská Belá

Zídu sa levočskí poslanci

Tento štvrtok o 14.00 h je naplánované slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Levoči. V priestoroch Mestského divadla bude po otvorení a príhovore primátora mesta Miroslava Vilkovského nasledovať udelenie čestného občianstva a potom aj udelenie ceny mesta a udelenie ceny primátora mesta. Slávnostné zasadnutie zvoláva vedenie Levoče pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej správy o tomto významnom meste. O Levoči sa tak v historických dokumentoch píše od roku 1249.

Ceny udelia aj vo Vysokých Tatrách

Mestské zastupiteľstvo vyzýva predstaviteľov inštitúcií, organizácií a občianskych združení i obyvateľov Vysokých Tatier, aby predložili návrhy na nominácie jednotlivcov či kolektívov, ktoré by mohli získať výročné ceny mesta Vysoké Tatry. Svoju nomináciu môžete zaslať aj pri návrhu uvedenia do Tatranskej športovej siene slávy. Vaše tipy na významné osobnosti a kolektívy, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta, posielajte do 15. januára 2020 do Tatranského dvojtýždenníka poštou alebo mailom.

Majú nové nádoby na bioodpad

Mesto Stará Ľubovňa informovalo, že v tomto roku na verejných priestranstvách pribudlo k 70 nádobám na bioodpad ďalších 75 špeciálnych nádob. Hnedé kontajnery slúžia na zber biologicky rozložiteľných odpadov z domácností ako sú zvyšky zeleniny a ovocia, šupky od zemiakov, cibule, staré pečivo, škrupiny od vajíčok, vrecúška od čaju či výluh z kávy. V roku 2020 doplní samospráva nádoby na ulice Popradská, Poľská, Zámoyskeho, Zámocká, Duklianskych hrdinov, Janka Kráľa, Nám. sv. Mikuláša.

Sviťania sa stretnú s primátorkou

Primátorka Svitu Dáša Vojsovičová pozýva všetkých občanov na verejné stretnutie. Ak máte samosprávne a občianske témy, o ktorých by ste chceli diskutovať, môžete prísť dnes, v utorok, o 15.30 h do veľkej zasadacej miestnosti na mestskom úrade alebo v stredu o 15.30 h do Kultúrneho domu v mestskej časti Pod Skalkou. Okrem primátorky vám budú k dispozícii na diskusiu aj pracovníci mestského úradu. Dozviete sa tiež o aktivitách, činnostiach, rozpracovaných i pripravovaných projektoch v meste.