Levočania chcú ukázať západu, že aj východ vie hrať

Hádzanárska 1. liga mužov – skupina B pomaly vrcholí.

Ivan Tatarko sa pred sezónou sa stal novým trénerom Levoče. (Snímka: mik)

Ešte pred sezónou došlo v HK Slovan Levoča k zmene na trénerskom poste. „Pán Jabrocký ukončil kariéru trénera, tak som sa k tomu podujal ja. V hádzanej som už predsa len odohral dosť, tak skúsim aspoň novú pozíciu. Odišlo aj zopár starších chlapcov, lebo sami videli, že je potrebné dať príležitosť mladým, ktorí chcú hrávať hádzanú. Chceme to robiť tak, aby to bolo dobré. Aby hádzaná v Levoči ostala stále, aby sa to tu nerozpadlo a budeme sa o to aj s chlapcami starať,“ ozrejmil nový tréner Ivan Tatarko, ktorý ešte v minulom ročníku za Levoču hrával.

Jedným z mladíkov v tíme je aj František Koperdák. (Snímka: mik)

Východniari sú len traja

Druhá najvyššia súťaž na Slovensku na západe nemá problém s počtom tímov. V skupine A je ich až desať, ale na východe sú len tri, takže v každom kole sa odohrá iba jeden duel a jeden z účastníkov má voľno. „Už roky sa snažíme, aby bola súťaž celoslovenská, no nejako sa nám to nedarí. Karpaty Užhorod je sympatické mužstvo s mladými rýchlymi chlapcami a som rád, že aspoň Košičania sa prihlásili do našej 1. ligy – B. Zahráme si síce dosť, ale tímy sa potom poznajú od A po Z, vedia, kto čo ako robí. Na druhej strane som rád, že Užhorod a Košice ju s nami hrajú, lebo bez nich by to na východe asi skončilo,“ vysvetlil Tatarko.

O hádzanú je v Levoči divácky záujem. (Snímka: mik)

Kameňom úrazu je streľba

Levočania uplynulú sobotu doma nestačili HŠK ŠG Košice. Hostia ich prevýšili vo všetkých činnostiach a od začiatku si šli jednoznačne za víťazstvom. Množstvo situácií po ubránenom útoku alebo nepresnom zakončení slovanistov vzápätí znamenalo gól v ich bráne. Polčas zvládli 10:19, v druhej polhodine rozdiel ešte mierne navýšili. Najlepším strelcom duelu bol síce s 11 gólmi domáci Vladimír Kotrady, ale napriek tomu Levoča prehrala 26:37.

Vladimír Kotrady zakončuje väčšinu akcií Slovana. (Snímka: mik)

„Zápas bol pre našich chlapcov náročný. Košičania boli oproti nám vyšší a proti takýmto chlapom, ktorý majú odohrané extraligové i reprezentačné zápasy, sa ťažko presadzuje. Som rád, že chlapci aspoň chceli ukázať, že vedia hrať, ale nedalo sa. Košice boli o dve-tri triedy lepšie. Rozdiel sa prejavil najmä v streľbe. V poslednom čase máme problém dať gól. Neviem, či to je o lepších brankároch, ale keby sme sa tomu na tréningoch nevenovali hodinu a pol, tak nepoviem nič, ale vôbec sa nám nedarí,“ hodnotil Ivan Tatarko a na jeho slová nadviazal jeho trojgólový zverenec Jaroslav Komara: „Mali sme hroznú obranu, urobili sme zbytočné chyby a nepremenili sme šance. V prvom polčase nám aspoň zachytal brankár, ale inak tam toho veľa pozitívneho nebolo. Musíme si zanalyzovať, kde robíme chyby. Hrozný zápas. Začiatok berieme len ako prípravu na hlavnú časť sezóny. Samozrejme, sme sklamaní, lebo každý chce vyhrávať, ale takto aspoň odhaľujeme chyby. Nepremenili sme množstvo šancí, takže kľúčová bude streľba.“

Jaroslav Komara pri zakončení. (Snímka: mik)

Mali čas zohrať sa

Slovan absolvoval už sedem stretnutí, no zvíťazil iba raz 5. októbra doma nad Užhorodom 27:25. Levočania sú tak v trojčlennej tabuľke 1. ligy mužov – skupiny B poslední, ale ťažkú hlavu si zatiaľ z umiestnenia nemusia robiť. Do nadstavby totiž postúpi trojica západniarov, ale i kompletné trio z východu. „Od začiatku chodíme v hojnom počte na tréningy, takže sme si mysleli, že to bude lepšie. Chceli sme určite viac. Máme mladíkov, ale sú tu aj skúsenejší chlapci. Musíme to skombinovať, ale od toho septembra ešte nie sú veľmi zohratí. Počas tejto základnej časti sa musíme dať dokopy, a potom v nadstavbe, dúfajme, že prídu aj výsledky. Hádam, budeme zohranejší, bude sa nám strelecky viac dariť a ukážeme západu, že aj východ vie hrať hádzanú,“ doplnil Ivan Tatarko.

Michal KLEIN