Na Slovan sa po vyše siedmich rokoch prišlo v Poprade pozrieť 4 038 divákov

„Kamzíci“ si minulý týždeň skrížili hokejky s najlepšími tímami Tipsport Ligy.

V Košiciach už bol k dispozícii aj Boris Česánek. (Snímka: archív/mik)

V piatok cestovali na východiarske derby s premiešanou zostavou. K dispozícii nebol ešte po otrase Tomáš Vošvrda, takže Nechvátalovi kryl chrbát Rychlík. Po chorobe sa vrátil Leclerc, ale naopak, ochorel Vandas. Rotácia obrancov vyšla na Fabiana, ale po dlhodobejšom zranení bol na rozdiel od Matúša Paločka, Matisa a Karteruda pripravený Česánek. Pre problémy s chrbtom zápas vynechal aj Paukovček, takže príležitosť dostali mladíci René Svitana či Michal Králik. Prvú veľkú šancu mali domáci po prieniku Michala Chovana, ktorý zadovkou našiel Haščáka, ale s jeho zakončením si Nechvátal poradil. Podtatranci síce nepotrestali podrazenie Milého na Králika, ale potom sa predsa len ujali vedenia. Leclerc zaviezol puk do útočného pásma a tesne pred tvrdým hitom Čížeka prihral ideálne do jazdy Preisingerovi, ktorý bekhendový blafák poslal presne medzi Košarišťanove betóny. V prostrednej tretine si s výbornými pokusmi Haščáka i Kocha poradil Košarišťan, ale „oceliari“ sa vyrovnania dočkali až vďaka peknej kombinácii v početnej výhode. Dávid Skokan spoza brány prihral na pravé krídlo Michalovi Chovanovi, ten našiel pred bránkoviskom osamoteného Květoňa a Nechvátal bol bezmocný. Popradský gólman sa však vzápätí vytiahol, keď zastavil štipľavý Sujov pokus z prvej z medzikružia, betónom zlikvidoval aj tutovku Klhůfeka. Košičanov však Košarišťan taktiež podržal a po Zagrapanovej prihrávke zmaril vyloženú príležitosť Takáčovi.

Poprad – Košice. (Snímka: archív/mik)

Žŕdka zvonila na konci

Rozuzlenie prinieslo záverečné dejstvo. Najskôr využil zaváhanie Růžičku na únik v oslabení Preisinger, ale pri zakončení sa mu nepodarilo nadvihnúť puk. Košičania si napriek tomu šli za víťazstvom a využili pozične nezvládnutú defenzívu Popradu. Suja si lišiacky nakorčuľoval nepovšimnutý Takáčom, Kundrikom ani Ťavodom do vynikajúcej pozície, kam spoza brány prišla adresná Bortňkákova prihrávka. „Kamzíci“ zabojovali aspoň o predĺženie v power-play, no neuspeli najmä preto, že Košarišťanovi pomohla pri Handlovského strele žŕdka. Košice tak triumfovali 2:1. „Hrali sme naozaj dobre, ale nedali sme góly. Hlavne v prvej tretine, ale v podstate aj v celom zápase sme ich prestrieľali. Chýbali nám možno tí traja hráči a trošku nám vykypelo šťastie. Boli sme disciplinovaní, hrali sme disciplinovane a môžeme si len vyčítať, že sme nestrelili o gól viac. Smola bola podčiarknutá, keď Lukáš Handlovský v úplnom závere trafil tyčku,“ hodnotil tréner HK Poprad Peter Mikula.

Po dlhodobom zranení naskočil na zápasový ľad aj Nór Karterud. (Snímka: mik)

Návraty do zostavy

Na nedeľu sa tešilo množstvo fanúšikov už od leta, keď sa rozhodlo, že HC Slovan Bratislava bude hrať Tipsport Ligu. Kam „belasí“ prídu, tam býva plný štadión a podobné to bolo pod Tatrami, kde sa zrodila návšteva sezóny 4 038 divákov. Po šiestich týždňoch absencie konečne vykorčuľoval na ľad Karterud a prestížny duel si nenechali ujsť ani Paukovček s Vandasom. Vošvrda už bol aspoň na striedačke, ale  nezmestili sa na ňu Magovac, Kramár ani Mlynarovič. Nikto zo súperov na toho druhého takpovediac nevybehol a zodpovednosť na oboch stranách hrala prím. Napriek tomu vznikla obrane Bratislavčanov medzera, kam Preisinger bez váhania vyslal Handlovského, ktorý na seba naviazal aj Bačíka. Na pravom krídle tak mal Vandas otvorenú cestu, čo Handlovský využil, puk mu posunul a Vandas z prvej prestrelil Brusta. Vandas i Presinger mohli ešte v prvej dvadsaťminútovke aj zvýšiť náskok, ale v sľubných príležitostiach si nepotykali s koncovkou.

HK Poprad – HC Slovan Bratislava. (Snímka: mik)

Lídra tesne porazili

Vyšlo to až na konci prostrednej časti. Puk sa so šťastím odrazil do jazdy Leclercovi, ktorého bránil osamotený Podlipnik, prečíslil ho Bjalončík a ideálnu prihrávku pretavil na tzv. gól do šatne.  Slovanisti však zbrane nezložili a na začiatku tretej tretiny využili presilovku, keď Štajnoch na modrej čiare využil les tiel pred Nechvátalom a prestrelil ho pomedzi betóny. Inak sa Podtatranci mohli na českého brankára spoľahnúť. Niekoľkokrát ich v nedeľu podržal výbornými zákrokmi a za chrbát nepustil puk ani počas tlaku hostí v power-play, takže „kamzíci“ zdolali lídra tabuľky 2:1.

HK Poprad – HC Slovan Bratislava. (Snímka: mik)

„Diváci vytvorili fantastickú atmosféru a sme šťastní, že sme to zvládli. Ja som sa sem chodil ako malý chlapec pozerať na tieto veľké zápasy a teraz som strelil víťazný gól. Oni zle striedali, ja som naskočil na ľad, Guillaume mi vynikajúco prihral a ja som už dal iba gól. My hráme dobre, ale kameňom úrazu býva efektivita. Teraz sme dali aspoň dva góly, dostali sme iba jeden a tri body sú tam,“ povedal mladý popradský útočník Peter Bjalončík.

Michal KLEIN