„Orli“ sa po štvrtýkrát za sebou dostali do štvrťfinále Slovenského pohára

Popradskí futbalisti majú za sebou ďalší anglický týždeň. V pohári vyhrali

a v II. lige remizovali.

Matej Grešák proti Banskej Bystrici. (Snímka: mik)

Počas poriadne studenej stredy sa pred 382 divákmi predstavili v NTC proti Banskej Bystrici. Nešlo však o štandardné druholigové stretnutie, ale osemfinálový duel Slovnaft Cup-u. Trénerovi „orlov“ stále pre zranenie chýba Kukoľ a Marek Petruš trochu pozmenil základnú jedenástku, kde uprednostnil defenzívnejších hráčov. Na pravom kraji obrany nastúpil Peter Maslo a Adam Pajer sa z pozície stopéra posunul do záložnej formácie. Príležitosť v strede obrany tak dostal Martin Luberda. Popradčania napriek tomu boli počas celého stretnutia ofenzívnejším tímom, no v prvom polčase sa neujala Horváthova hlavička po Zošákovej štandardke, Andrić prízemnou strelou tesne minul ľavú žrď a Grešák dvakrát prepálil Krejčího bránu. Pohárový súboj zároveň poznačili zranenia domácich futbalistov, z ktorých vyplývali aj vynútené striedania.

Dragana Andrića museli odniesť na nosidlách. (Snímka: mik)

Rozdielom triedy

Úvodnú 45-minútovku pre problémy s trieslami nedohral Andrić, takže do útoku nastúpil mladý Tibor Slebodník a po zmene strán sa stal hrdinom zápasu. Ešte predtým však po parádnom centri Zošáka nepochodil Junior, pretože jeho hlavičku bravúrne chytil Krejčí. Prvá gólová akcia sa zrodila na pravej strane, kde potiahol loptu Arevalo, prihral Zošákovi, ten iba predĺžil na Slebodníka, smer jeho strely nešťastne zmenil do protipohybu brankára Starší a domáci viedli. O chvíľu bol rozdiel dvojgólový, pretože vľavo sa Grešák predral defenzívou Banskej Bystrice, prihral na hranicu šestnástky Slebodníkovi, ktorý krásnym pokusom z otočky nedal Krejčímu šancu. Nasledovali ďalšie dve vynútené striedania. Masla nahradil Jančak a Luberdu, ktorému kopačkou v súboji zlomil lícnu kosť Laksik, Gallovič. Dukla mala 10 minút pred koncom vynikajúcu príležitosť na zdramatizovanie. Jančak totiž v pokutovom území stiahol Polievku, ale Vaščak z penalty opečiatkoval žrď. Hostia sa napriek tomu nevzdávali, ale v útoku boli bezzubí a v obrane nechávali diery. Jednu z nich využil Zošák, ktorý dlhou prihrávkou našiel v šestnástke Arevala a Poprad tak po víťazstve 3:0 bude štvrtýkrát za sebou  hrať aj jarné štvrťfinále Slovnaft Cup-u.

Hrdinom stretnutia sa stal Tibor Slebodník. (Snímka: mik)

Zdravie by menili za výsledok

„Prvý polčas nebol smerom dopredu z našej strany ideálny. Bol to taký medzišestnástkový futbal, aj keď Bystrica možno viac držala loptu. Mali sme len náznaky šancí, ale v druhom polčase sme už hrali to, čo sme chceli. Dôležité bolo, že Tibor hneď prvú príležitosť premenil. Nakoplo nás to k sebavedomejšiemu výkonu, vyššej aktivite a pohľadným akciám či už zo strany Grešáka alebo Tibora. Sú to mladí chlapci, ktorí už hrávajú pravidelne, takže som za nich rád. Na druhej strane je mi však ľúto zranených, lebo niekedy by sme radšej zdravie vymenili za výsledok,“ hodnotil domáci kapitán Štefan Zošák, ktorý pripravil dva góly.

Martin Luberda putoval priamo do nemocnice. (Snímka: mik)

Dobiehali manko

Lazaret „orlov“ nebol pred nedeľným súbojom na Pasienkoch až taký veľký, ako sa čakalo. Peter Maslo napriek problematickej achilovke do Bratislavy cestoval, aj keď zápas presedel na lavičke a k dispozícii bol aspoň na posledných 20 minút hry už aj Kukoľ. Podtatranci však museli proti rezerve Slovana od začiatku doťahovať. Po zaváhaní Zekucia totiž Jackuliak výborne vysunul okolo Pajera Tzovarasa a mladý Grék prudkým lobom prekonal Maleca. Popradčania boli lepším mužstvom, no dve Horváthove hlavičky po rohových kopoch mierili iba do brvna, a keď Grešák v malom vápne efektne krotil loptu od Jančaka, bránu prekopol. Ani „belasí“ nezabudli na ofenzívu a Malec mal čo robiť, aby vyškriabal prízemný pokus domáceho kapitána Huberta po adresnom centri z ľavej strany.

Vladimír Kukoľ už v Bratislave nastúpil. (Snímka: archív/mik)

Dorastenec spasiteľom

„Orli“ potrebovali nutne skórovať, a keďže Marek Petruš nemal k dispozícii Andrić, na ihrisko poslal Stanislava s číslom 9. Už nie však Šestáka, ale 17-ročného mládežníckeho reprezentanta Olejníka, ktorý sa stal žolíkom z lavičky. Pajer na neho poslal z hĺbky vlastnej polovice dlhý pas, ktorý preletel aj ponad Čikošovu hlavu, Olejník si so skákajúcou loptou zoči-voči brankárovi Trnovskému poradil a zaznamenal premiérový gól v II. lige. Poprad si tak po remíze 1:1 odviezol z Bratislavy aspoň bod. „Sme sklamaní, lebo sme boli v zápase jasne lepší. Dva body sme určite stratili. Od začiatku zápasu sme museli dobiehať náskok súpera, pretože sme inkasovali hlúpy gól po chybe v zadných radoch. Naša hra sa zlepšovala, v druhom polčase sme jasne dominovali a zaslúžili sme si vyrovnať. Mali sme tam viacero gólových príležitostí, nastrelili sme dvakrát brvno. Denis Jančo spálil tisícpercentnú šancu. Je to škoda, ale na to sa nehrá. Chvalabohu, za gól Stana Olejníka,“ hodnotil pre fkpoprad.sk Marek Petruš, ktorého zverenci sa s jesennou časťou rozlúčia v sobotu doma proti Podbrezovej.

Michal KLEIN