Oslávili pád Berlínskeho múru

Študenti popradského gymnázia sa stretli aj s Angelou Merkelovou.

Študenti na stretnutí s Angelou Merkelovou. Snímka: archív GPDT

Nielen naša krajina si pripomína 30. výročie udalostí, ktoré v roku 1989 viedli k politicko-spoločenským zmenám pomerov v Európe. Jedným z takýchto dôležitých míľnikov bol pád Berlínskeho múru. Na oficiálnych oslavách tejto udalosti bola aj skupina 12 študentov bilingválnej slovensko-nemeckej sekcie Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade.

Prihovorili sa lídrom

Bilingvalisti sa v Berlíne zúčastnili na medzinárodnom projekte mládeže Moja Európa – naša spoločná Európa. Ich partnermi boli študenti z Maďarska, Poľska, Nórska, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Ukrajiny. Mladí ľudia sa počas prvého novembrového týždňa zapojili do rôznych aktivít a workshopov. Vyvrcholením pobytu študentov z popradskej bilingválnej sekcie bola účasť na oslavách 30. výročia pádu Berlínskeho múru, ktoré sa konali pri pamätníku tejto historickej udalosti Gedenkstätte Berliner Mauer. Medzi hosťami boli významní politici a štátnici – vrátane hláv štátov krajín Vyšehradskej štvorky, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier i nemecká kancelárka Angela Merkelová. S krátkymi prejavmi vystúpili aj dvaja popradskí bilingvalisti Dominik Horváth a Cedrik Schumacher, žiaci štvrtého ročníka. Cedrik, ktorý je nemeckej národnosti, predniesol príhovor po nemecky, Dominik po slovensky.

Pre študentov to bol zážitok

„Priznám sa, že som mal trému. Snažil som sa, aby som mal pokojný hlas a aby som udržiaval očný kontakt s výnimočnými poslucháčmi. Som veľmi vďačný za túto mimoriadnu skúsenosť, na ktorú nikdy nezabudnem,“ uviedol Cedrik Schumacher. Podobné pocity mal aj Dominik Horváth: „Zo začiatku to bol veľmi zvláštny pocit, keď som sa postavil pred osobnosti, ktoré vídame na televíznych obrazovkách. Zrazu boli pri mne naživo. Pri čítaní môjho príhovoru to už bolo podstatne lepšie. Najlepšie na mňa zapôsobila naša pani prezidentka Zuzana Čaputová a najvplyvnejšia žena sveta kancelárka Angela Merkelová.“ Obaja študenti vo svojich príhovoroch vyzdvihli výhody spolupráce európskych krajín pre mladých ľudí i pozitíva členstva Slovenskej republiky v Európskej únii. Spolužiačky oboch rečníkov, ktorí boli v blízkosti Angely Merkelovej, mali možnosť vymeniť si s ňou pár viet. Obaja študenti sa zhodli, že vystúpiť pred európskou politickou špičkou bola pre nich mimoriadna príležitosť.

Zuzana SUCHÁ