Oslavy 25. výročia sa v Kežmarku nekonajú. Financie radšej obetujú postupu

V stolnotenisovej 1. lige – východ sa darí obom celkom spod Tatier.

Mateusz Malik. (Snímka: mik)

Kežmarskej Fortune v minulej sezóne ušiel post do extraligy v poslednom kole, ale zbrane nezložila. „Z minulej sezóny ostali Matej Harabin, Mateusz Malik a Ivo Mryglot. Ivo však bude pôsobiť v B-éčku a prípadne niekedy vypomôže. Prišli k nám dve nové posily, ktoré sa musia zžiť s kolektívom. Jakub Ševec je síce najmladší, ale hrával aj druhú najvyššiu českú súťaž a počítame s ním ako s jednotkou. Róbert Valuch ml. bude mať 30, no hráva už 10 rokov a pôsobil už aj v extralige. Angažovali sme ich preto, že chceme postúpiť. Odišiel od nás Dariusz Kielb, s ktorým sme sa nedohodli na ďalšom pôsobení napriek tomu, že sme chceli. Bol však najlepším hráčom súťaže v minulom ročníku, takže sa zvýšili jeho finančné požiadavky. Ak by ostal, tak postup by bol na 99 percent v suchu, lebo bol skutočne dobrý,“ ozrejmil prezident klubu Miroslav Harabin.

Jakub Ševec. (Snímka: mik)

Zatiaľ ich nik nezdolal

V súťaži je 12 tímov a každý s každým odohrá stretnutia doma i vonku. V rámci každého kola sa hráva dopoludnia s jedným súperom a popoludní, resp. podvečer s ďalším. Proti sebe nastupujú štvorčlenné tímy, ktoré si sily zmerajú v dvoch štvorhrách a 12 dvojhrách. Do celkového skóre sa započítajú víťazstvá, resp. porážky z každého zápasu jednotlivca i štvorhier. Fortuna postupne porazila Rimavskú Sobotu 13:1, B-éčko Ružomberka 8:6 aj Tvrdošín 11:3. V sobotu si triumfami nad Žilinou 8:6 a Stránskym 9:5 udržala neporaziteľnosť. „Obe stretnutia boli veľmi ťažké, čo sme aj očakávali, lebo Žilina i Stránske sú v tabuľke vysoko. Nám sa to podarilo dobre napísať, chalani výborne bodovali a ako tím sme to zvládli. Trochu náročnejšie to bolo dopoludnia, lebo majú veľmi silnú jednotku, ktorá nezaváhala ani so mnou. Popoludní ma prekvapila súperova štvorka. Čakal som, že bude hrať najslabšie, ale proti mne podal suverénne najlepší výkon a znepríjemnil mi to. Naopak, od jednotky som čakal viac, no nespravil ani bod, čo nám veľmi pomohlo,“ hodnotil Jakub Ševec.

Matej Harabin (vpravo). (Snímka: mik)

Radšej postup ako oslavy

Fortuna Kežmarok už štvrtý rok za sebou hráva 1. ligu – východ a už je správny čas na posun. „Vznikli sme v roku 1994, takže teraz máme 25. výročie. Mohli sme robiť aj nejaké oslavy, ale všetky peniaze sme investovali do hráčov a nie je na to ani dostatok času. Bolo by fajn, keby niekto pripravil oslavu alebo knižku, ale nie sú ľudia. Začiatok je dobrý, ale zatiaľ máme z 22 zápasov odohraných len päť, takže je priskoro na hodnotenie. Samozrejme, vyskytli sa aj nejaké chyby, boli stretnutia, ako aj teraz proti Žiline, kde to mohlo skončiť 12:2 a nakoniec to bolo 8:6. Do každého zápasu však musíme ísť pozitívne, hrať ako tím a nepozerať sa, že niekto vyhral a inému to nevyšlo,“ povedal Miroslav Harabin.

Róbert Valuch ml. (Snímka: mik)

Bez prehry je aj Stará Ľubovňa

Bohatšiu históriu od roku 1946 píše aj klub zo Starej Ľubovne, ktorý v nedávnej minulosti pôsobil aj tri sezóny v extralige. Pred dvoma rokmi sa však B-tím spojil s Jakubanmi, takže v 1. lige nastupuje pod hlavičkou STK Stará Ľubovňa/Jakubany. Na úvod ročníka 2019/20 zdolal Bardejov 10:4, následne remizoval so Stránskym 7:7 a porazil aj Žilinu 5:9. Uplynulú sobotu hral taktiež doma a Ľubovňania si poradili s Vrútkami 8:6 a popoludní aj s Valčou B 10:4. „Prvý zápas bol veľmi vyrovnaný a rozhodli štvorhry, ktoré sme vyhrali. Bolo to ako na hojdačke. Viedli sme 2:0, vyrovnali na 2:2, potom bolo 4:2 atď. Bodovali u nich veľmi dobrý Srb Mihailovic s kadetským reprezentantom Arpášom. V druhom zápase sme si mysleli, že Valča nebude klásť až taký odpor, ale napriek tomu, že hrýzli, v závere sa to prevalilo na našu stranu. Zatiaľ sme spokojní, aj keď proti Stránskemu nám chýbalo trošku šťastia. Marek Haky mal jeden z duelov 2:2 a v treťom sete viedol 8:4. Aj remíza je však cenná, lebo vlani sme s nimi prehrali,“ hodnotil úvod sezóny predseda klubu Ondrej Haky.

Jakub Ševec. (Snímka: mik)

Derby mnoho napovie

V Starej Ľubovni je jasnou jednotkou skúsený Stanislav Guman a dopĺňa ho trojica mladíkov Dávid Gašparovič, Marek Haky či nová posila z Valalík Tomáš Horňák, ktorý nahradil Petra Poľu. V zálohe je aj Jaroslav Pavlík, ktorý zrejme v najbliších zápasoch zaskočí za študenta Mareka Hakyho. „Pokiaľ sa nám nikto nezraní a nebudú žiadne problémy, tak by sme chceli skončiť do 3. prípadne 4. miesta. Favoritom je Kežmarok, ale my sme na nich vždy vedeli zahrať. Prišli im však dve výrazné posily, takže uvidíme, ako dopadne susedské derby. Dopredu sa nevzdávame a nebránime sa ani postupu. Na druhú stranu, extraligu sme už hrali, a je to finančne i časovo náročnejšia súťaž. Cestuje sa po celom Slovensku,“ ozrejmil ambície Ondrej Haky.

Michal KLEIN